تکنولوژی

مزایای استفاده از ظرف گیاهی

مزایای استفاده از ظروف گیاهی (3)
۰

هنگامی‌که پلاستیک اختراع شد، به دلیل دوام فوق‌العاده‌ای که داشت، مورد تحسین قرار گرفت. امروزه محصولات بسیاری از پلاستیک تولید می‌شوند که یکی از آن‌ها ظروف یکبار مصرف پلاستیکی است. این ظروف از نظر بهداشتی و راحتی، عالی هستند، اما مشکل بزرگی که دارند این است که به طور طبیعی تجزیه نمی‌شوند و محیط زیست را آلوده می‌کنند. همین مسئله باعث شد تا دانشمندان به فکر تولید ظروفی یکبار مصرفی بیفتند که با طبیعت سازگار باشد و به راحتی تجزیه شود. پس از تحقیقات فراوان، آن‌ها به یک راه‌حل جدید دست یافتند و ظروف گیاهی را تولید کردند. ظروف گیاهی، دوستدار محیط زیست هستند و به آسانی تجزیه می‌شوند. در این مقاله قصد داریم در مورد مزایای استفاده از ظرف گیاهی صحبت کنیم. اگر کنجکاو هستید تا درباره این ظروف اطلاعات بیشتری بدست آورید تا انتها با ما همراه باشید.

ظرف گیاهی چیست؟

ظروف گیاهی از یک پلاستیک یا پلیمر زیست تخریب‌پذیر ساخته می‌شوند که می‌تواند در مدت کوتاهی به وسیله موجودات زنده، تجزیه شده و در نهایت به آب، دی‌اکسید‌کربن و موادی به نام زیست‌توده تجزیه شود. توانایی ظرف گیاهی برای تخریب طبیعی در یک بازه زمانی ارگانیک، آن‌ها را از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی که تجزیه آن‌ها ممکن است صدها یا هزاران سال طول بکشد، متمایز و منحصربفرد می‌کند. ظروف گیاهی با مواد مختلفی ساخته می‌شوند که می‌توان به تفاله نیشکر، پوست پرتقال، مخلوط نشاسته‌های گیاهی مثل نشاسته ذرت، پلاستیک‌های مبتنی بر سلولز و … اشاره کرد.

ظروف گیاهی چه مزایایی دارند؟

استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی اثرات منفی زیادی بر محیط زیست می‌گذارد. مواد پلاستیکی معمولا قرن‌ها طول می‌کشد تا به طور طبیعی در محیط تجزیه شوند. در طول سال‌های گذشته، جهان شاهد مشکلات مختلف زیست‌محیطی مرتبط با پلاستیک بوده است. به همین دلیل است که تولید ظروف گیاهی مزایای فراوانی را با خود به همراه آورده است. در ادامه با برخی از مزایای استفاده از این ظروف آشنا می‌شوید.

مزایای استفاده از ظروف گیاهی

مزایای استفاده از ظروف گیاهی

بازیافت ظروف گیاهی آسان است

همانطور که اشاره کردیم ظرف یکبار مصرف گیاهی وقتی دور ریخته می‌شوند، در مدت کوتاهی تجزیه می‌شوند. همچنین می‌توان آن‌ها را از طریق یک فرآیند ارگانیک بازیافت کرد. ظروف گیاهی غیر سمی هستند، زیرا هیچ ماده شیمیایی یا سمی ندارند. بازیافت آن‌ها به کاهش مشکلات دفن زباله کمک می‌کند و علاوه بر این، زباله‌های زیستی بازیافتی را می‌توان به عنوان کمپوست یا به عنوان انرژی تجدیدپذیر برای بیوگاز استفاده کرد.

در طول ساخت ظروف گیاهی انرژی کمتری مصرف می‌شود

درست است که تولید ظروف گیاهی نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتری است، اما در نهایت ارزش آن را دارد. اگر هزینه‌های پاکسازی و اثرات مضری که ظروف یکبار مصرف پلاستیکی بر محیط زیست می‌گذارند را محاسبه کنید، به طور حتم ظرف گیاهی، انتخاب عاقلانه‌تری خواهند بود.

تولید ظروف گیاهی در مقایسه با ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، به انرژی کمتری نیاز دارد. به عنوان مثال، تولید پلیمر مبتنی بر ذرت در مقایسه با پلیمر مشابه ساخته شده از نفت، ۶۵ درصد انرژی کمتری مصرف می‌کند. این بدان معناست که سوخت‌های فسیلی کمتری مورد استفاده قرار می‌گیرند و آلودگی محیط زیست کاهش می‌یابد. همچنین به میزان ۶۸ درصد گازهای گلخانه‌ای کمتری در طول تولید پلیمر مبتنی بر گیاه ایجاد می‌شود که مزیت زیست‌محیطی قابل‌ توجهی را به همراه دارد.

کاهش میزان ضایعات تولیدی

ظروف گیاهی، تنها در مدت چند ماه تجزیه می‌شوند و ضایعاتی از خود بجا نمی‌گذارند. در حالی‌که انواع پلاستیک سنتی ۱۳ درصد از جریان زباله جهان را تشکیل می‌دهند که سالانه ۳۲ میلیون تن است و تنها ۹ درصد از آن‌ها قابل بازیافت است. در حالی‌که ظرف گیاهی انتخاب بهتری هستند، زیرا به راحتی تجزیه و توسط خاک جذب می‌شوند یا به کمپوست تبدیل می‌شوند.

مصرف کمتر نفت

نفت یک عنصر مهم در ساخت ظروف یکبار مصرف پلاستیکی است. این ماده با توجه به میزان ضایعات تولید شده در طی پالایش و همچنین در هنگام استخراج از زمین، اثرات منفی بر محیط زیست باقی می‌گذارد. اما ظرف گیاهی از ایده محصولات طبیعی استفاده می‌کنند. بنابراین استفاده از آن‌ها می‌تواند به شدت میزان مصرف نفت را کاهش دهد و در نتیجه از خطرات زیست محیطی آن کاسته شود.

قابلیت تبدیل به کمپوست

کمپوست کردن ظروف گیاهی، می‌تواند خاک را حاصلخیز کند و باروری آن را افزایش دهد. دلیل این اتفاق این است که ظروف گیاهی با مواد شیمیایی مصنوعی ساخته نمی‌شوند، بلکه مواد اولیه آن‌ها طبیعی است. این مواد پس از دفن شدن، به راحتی پوسیده می‌شوند و حفظ آب و مواد مغذی خاک را بهبود می‌بخشند. همچنین به رشد گیاهان سالم بدون نیاز به آفت کش‌ها و کودهای شیمیایی کمک می‌کنند.

کاهش سطح دی اکسید کربن

ما در مقطعی هستیم که انسان‌ها بیشترین حجم زباله تاریخ تمدن بشر را تولید می‌کنند و نیازی به گفتن نیست که این محصولات پلاستیکی هستند که بخش عمده‌ای از زباله عظیم را تشکیل می‌دهند. وضعیت به گونه‌ای است که حتی منابع آب آشامیدنی ما که تنها یک درصد از کل منابع آبی زمین را تشکیل می‌دهند نیز با سرعت نگران‌کننده‌ای در حال آلوده شدن هستند.

تولید پلاستیک در طول این سال‌ها به طور قابل توجهی افزایش یافته است. دانشمندان تخمین زده‌اند که تا سال ۲۰۵۰، تعداد پلاستیک‌های رها شده در اقیانوس‌ها بیشتر از ماهی‌ها شود و تا ۸۰ درصد آب آشامیدنی موجود با میکروپلاستیک‌ها آلوده شود.

اما از آنجایی که در فرآیند تولید ظرف گیاهی به سوخت‌های فسیلی نیازی نیست، انتشار دی‌اکسیدکربن نیز کاهش می‌یابد. تجزیه آن‌ها CO2 اضافی تولید نمی‌کند، بلکه این میزان فقط به همان مقداری که در تولیدشان مصرف شده است.

مزایای استفاده از ظروف گیاهی

مزایای استفاده از ظروف گیاهی

کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای

استفاده از ظرف گیاهی به جای ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. تحقیقات دانشمندان نشان داده که محصولات پلاستیکی به محل‌های دفن زباله آسیب می‌رسانند، زیرا در هنگام سوختن، گاز گلخانه‌ای مسموم کننده تولید می‌کنند.

یک بررسی آماری کوچک نشان می‌دهد که ما سالانه نزدیک به ۱۰۰ میلیون تن پلاستیک استفاده می‌کنیم و تولید چنین مقادیر خیره کننده‌ای از محصولات پلاستیکی تقریبا ۵۰۰ میلیون تن دی‌اکسیدکربن را در جو زمین آزاد می‌کند. اگر نمی‌توانید میزان آلودگی آن را تصور کنید، باید گفت ۱۹ میلیون خودرو در سال چنین آلودگی را ایجاد می‌کنند.

روی آوردن به استفاده از ظرف  گیاهی می‌تواند به طور قابل توجهی میزان گازهای گلخانه‌ای منتشر شده را کاهش دهد و در نتیجه از اثرات آن مانند بیابان‌زایی و سیل‌های شدید جلوگیری کند.

ظروف گیاهی پس از تجزیه مواد مضر آزاد نمی‌کنند

دور ریختن ظروف یکبار مصرف پلاستیکی می‌تواند به معنای انتشار متان، مواد شیمیایی سمی و سایر آلاینده‌ها در محیط باشد. این مواد، در حین تجزیه شدن به صورت بالقوه خطرناک هستند، زیرا می‌توانند به راحتی به اکوسیستم‌های دریایی و خشکی و همچنین سلامت کلی انسان آسیب برسانند.

به عنوان مثال بیسفنول A که یک جزء مهم در ساخت پلاستیک است، با اختلالات غدد درون‌ریز ارتباط دارد و به طور باورنکردنی برای چرخه تولید مثل انسان مضر است. سایر مواد شیمیایی مصنوعی در پلاستیک‌های سنتی نیز با بیماری‌هایی مانند سرطان مرتبط است.

حرکت به سمت استفاده از ظروف گیاهی به معنای کاهش انتشار این مواد کشنده در محیط زیست است و فرصتی برای آینده‌ای بهتر و سالم‌تر برای نسل‌های آینده ایجاد می‌کند.

ظروف گیاهی توسط باکتری‌هایی که به طور طبیعی به وجود می‌آیند تجزیه می‌شوند

ظروف گیاهی به طبیعت نزدیک‌تر هستند. از آنجایی که تجزیه آن‌ها مواد مضری آزاد نمی‌کند، مدیریت‌شان برای ما آسان‌تر می‌شود. هنگامی‌که در خاک دفن می‌شوند، باکتری‌های موجود در خاک، شروع به تجزیه این ظروف می‌کنند. در نتیجه، ما با مقادیر قابل مدیریت زباله مواجه هستیم. همچنین به دلیل اینکه فرآیند تجزیه آن‌ها طبیعی است، مقدار سوخت فسیلی یا انرژی مصرف شده برای آن صفر است و از این نظر صرفه‌جویی زیادی می‌شود.

ظروف گیاهی می‌توانند با محصولات سنتی ما ترکیب شوند

این مزیت به احتمال زیاد یکی از بهترین مزایای ظرف گیاهی است. آن‌ها انعطاف‌پذیر هستند. اگر به پلیمر تبدیل شوند، می‌توان آن‌ها را به راحتی با محصولات سنتی که برای ساخت پلاستیک استفاده می‌شوند، ترکیب کرد. بنابراین برای تولید محصولات پلاستیکی گیاهی نیازی به تولید محصولات کاملاً جدید نیست.

ظروف گیاهی صنعت جدیدی برای صادرات و بازاریابی هستند

باور کنید یا نه، صنعت تولید ظرف گیاهی در آستانه تبدیل شدن به یک صنعت پر رونق است که نه تنها در صنعت صادرات، بلکه در صنعت بازاریابی نیز موج‌های جدیدی ایجاد می‌کند. با آگاهی بیشتر مردم و تمایل آن‌ها به کاهش استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، ظروف گیاهی تقاضای بیشتری پیدا کرده‌اند.

جدای از آن، بسیاری از شرکت‌ها، این بخش آگاه از مردم را هدف قرار داده‌اند تا فروش خود را افزایش دهند. به عنوان نمونه، غول نوشابه‌های گازدار کوکاکولا شروع به ساخت بطری‌هایی از مواد گیاهی کرده است. آن‌ها نه تنها سهم‌شان را برای حفظ محیط زیست ادا می‌کنند، بلکه فروش خود را با استراتژی‌های بازاریابی بهبود یافته، افزایش می‌دهند.

کلام آخر

همانطور که مشاهده کردید، ظرف گیاهی یکی از مهم‌ترین محصولات دوستدار طبیعت هستند. آن‌ها نقش مهمی در کاهش زباله و کمک به محیط زیست دارند. در مدت کوتاهی تجزیه می‌شوند و هیچ ماده مضری که زمین را آلوده کند را از خود به جا نمی‌گذارند. برای ساخت آن‌ها انرژی کمتری مصرف می‌شود و بازیافت‌شان بسیار آسان است. با افزایش استفاده و تولید ظروف گیاهی، می‌توانیم انتظار آینده‌ای سبزتر و پایدارتری را برای زمین و آیندگان داشته باشیم.

شرکت طبیعت سلولز سبز ماندگار، زیر مجموعه کاغذ پارس با نام تجاری «بایدا»، در سال ۱۳۹۹ با بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا و در راستای حفظ محیط زیست و جلوگیری از قطع درختان، به تولید انواع کاغذ و ظروف کاغذی، استروک، رول کف، کاغذ گلاسه، لیوان کاغذی و… با استفاده از خمیر ویرجین پرداخته است. در صورت نیاز به مشاوره با همکاران ما در ارتباط باشید.

منابع: + + +

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا