ورزش و تناسب اندام

پیلاتس چیست ؟! این ورزش شگفت انگیز را بشناسید

رک و راست و بدون اغراق باید گفت که پیلاتس ورزشی است برای همه افراد، در هر سن و سال و هر گروه سنی که اگر به طور مداوم و منظم انجام شود، نتایج فوق العاده ای بر روی جسم و ذهن خواهد داشت. در این مطلب با ما همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم که دقیقا پیلاتس چیست و چه تفاوتی با سایر ورزش ها دارد!

با آشنایی با پیلاتس قطعا دلایل زیادی برای شروع تمریناتش خواهید داشت. پیلاتس ایده های آرمانی برای رسیدن به یک بدن قوی و خوش فرم به شما ارائه می کند، که اگر تمرینات را مکرر و منظم انجام دهید، نتایج آن برایتان قابل لمس خواهد بود.

پیلاتس چیست ؟ پیلاتس برای همه

زمانی که جوزف پیلاتس بر روی طراحی تمرینات این ورزش کار می کرد، مانند تبلیغات امروزی حرفی ار عضلات کشیده و تخت شکم (ABS) نزد، بلکه او بدن را یک مجموعه بهم پیوسته می دانست که این مجموعه باید به هدف اصلی که همان سلامتی و تندرستی است برسد. هدف وی زیباسازی و روی فرم آوردن نمای بدن یعنی شکمی تخت، عضلاتی متوازن و خوش فرم در تمامی نقاط بدن بود.

پیلاتس چیست ؟
پیلاتس چیست ؟

بخش اصلی پیلاتس بر روی تنفس های عمیق و دستگاه گردش خون بدن متمرکز است.جوزف پیلاتس در نوشته های خود بارها و بیش از هر چیز بر اهمیت تنفس صحیح تاکید کرده است. تنفس درست باعث تحریک سیستم گردش خون می شود که این امر به نوبه خود باعث پاک سازی سموم و سلول های مرده از خون می شود. وقتی سیستم گردش خون درست کار کند به تبعیت از آن، دیکر ارگان های بدن فعالیت هایشان ریتم طبیعی خواهد گرفت و بدن همواره دارای انرژی کافی برای انجام کارهای روزمره خواهد داشت.

جوزف پیلاتس:

“بدنِ رها از تمامی تنش های عصبی و خستگی های روزمره پناه گاه خوبی برای یک ذهن آرام و متمرکز است (ذهن آرام در بدن سالم) و همواره یک ذهن آرام قادر به پشت سر گذاشتن مشکلات پیچیده زندگی مدرن امروزی خواهد بود.”

در پیلاتس ستون فقرات و فیله های کمری قوی و انعطاف پذیر دارای اهمیت زیادی است. تمرینات پیلاتس طوری طراحی شده اند که ستون فقرات توسط عضلات اصلی این ناحیه برای هم ترازی مناسب با استخوان ها در بدن به خوبی پشتیبانی شوند. پیلاتس معتقد بود که تنها راه فهمیدن سن واقعی بدن میزان قدرت و انعطاف پذیری نرمال ستون فقرات و فیله های کمر بدن فرد در طول زندگی او می باشد. هرچه شما بیشتر با تمرینات پیلاتس آشنا شوید متوجه خواهید شد که این تمرینات برای قوی تر شدن ستون فقرات بدن و فیله های کمری که علت اصلی کمر درد می باشند طراحی شده اند.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید: درمان کمردرد را با این ۶ ورزش خانگی و روزانه

پیلاتس کجا به کار می آید؟

مهمترین جنبه تمرین های پیلاتس آموزش چگونگی حرکات صحیح بدن، به عنوان مثال برخاستن و نشستن صحیح در زندگی روزمره است. جوزف پیلاتس به دنبال ارائه تمریناتی بود که اندام های بدن بیشترین کارایی و کمترین استهلاک را داشته باشد. در پیلاتس ما به دنبال داشتن عضلاتی قوی، انعطاف پذیر، متوازن و دارای کمترین استهلاک حرکتی و بیشترین میزان کنترل بر روی عضلات بدن هستیم. این ویژگی ها به خوبی در تمرینات پیلاتس گنجانده شده است.

یکی از جنبه هایی که عده ی زیادی از مردم را به سمت پیلاتس سوق داده است، عضلانی شدن یکنواخت تمام ماهیچه های بدن بدون اینکه حجم غیر عادی به آنها بدهد می باشد. رضایت از عضلاتتان و اینکه خود را زیباتر از قبل در لباس مشاهده کنید تنها نتیجه این تمرینات نیست بلکه با انجام تمرینات پیلاتس به سطح بالایی از هماهنگی و کارایی میان تمام اندام هایتان نائل خواهید شد. آیا واقعا افرادی که بدنبال برجستگی های غیرعادی در عضلاتشان هستند می توانند به این سطح از انعطاف و کارآیی برسند و آیا خسارتی که آنها بربدن خود تحمیل می کنند قابل جبران است ؟

پیلاتس چیست ؟
پیلاتس چیست ؟

این روزها همه پیلاتس را برای داشتن شکمی صاف به یکدیگر معرفی می کنند، این خیلی خوب است و صرفا نتیجه طبیعی سیستم ورزشی است که تاکید بر قوی کردن عضلات درونی و هماهنگ سازی همه عضلات و تراز بندی اسکلت بدن برای بیشترین بهره وری را دارد، می باشد.عضلات تقویت خواهند شد اما هدف اصلی، آموزش دیدن این عضلات برای همکاری صحیح با یکدیگر برای داشتن بدنی با بافت عضلانی یکپارچه می باشد.

“پیلاتس یعنی هماهنگی بدن، ذهن ، روح و روان (جوزف پیلاتس)”

در تمرینات پیلاتس بر خلاف تمرینات تناسب اندام دیگر که فقط بدن و جسم مورد توجه است، هرگز بدن و ذهن از یکدیگر تفکیک نمی شوند وبه جسم و روح به عنوان یک مجموعه مرتبط به هم نگاه می شود که هدف جوان سازی روح و یکپارچه سازی این دو با یکدیگر است. با پیلاتس از پتانسیل های بدن خودتان بهترین استفاده و از بدنی پر از نشاط و سرزندگی لدت خواهید برد.

زهره خانی

سلامتی و موفقیت حق همه ماست....

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

  1. کش های پیلاتس به استفاده در ورزش خاصی محدود نمی شوند و در بسیاری از فعالیت های ورزشی و حتی در مراکز توانبخشی هنوز مورد استفاده قرار می گیرند در واقع این کش ها با ایجاد فشار به اندام های بدن و در نتیجه تحریک استخوانها، پرورش و رشد عضلات است این کش ها بر خلاف ظاهر ساده، دارای قابلیت هایی هستند که آنها را به ابزاری کاربردی برای تقویت عضلات، قدرت بدنی، استقامت و انعطاف پذیری بدن تبدیل کرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا