تلفن همراه

گوشی هوشمند ارزان چینی نخرید؛ جاسوسی چینی ها برای چین!

گروه Security analysts به تازگی کشف کرده است که گوشی های چینی و ارزان قیمتی که در ایالات متحده امریکا به فروش می رسند، اطلاعاتی نظیر متن کامل پیامک های کاربران را برای سرور های قرار گرفته در Shanghai Adups Technology ارسال می کنند. این گوشی ها به صورت گسترده در فروشگاه هایی نظیر Amazon و Best Buy به قیمت پایین ۵۰ دلار به فروش می رسند.

به گزارش Kryptowire اطلاعات ارسالی به سرور های چین دارای سطح گسترده ای بوده، مثلا کد های IMSI و IMEI شامل این اطلاعات بوده است، مهمتر از این انتقال اطلاعات firmware تعبیه شده در این گوشی ها طوری تغییر داده شده که بدون اجازه و اطلاع کاربر امکان نصب هر مدل اپ را در گوشی خواهد داشت. این امکان به آسانی امکان دسترسی به هر نوع جزییات و اطلاعات را به کاربر خواهد داد. موقعیت مکانی، تمامی پیام ها و کلمات مبادله شده و … همه و همه می تواند از اطلاعاتی باشد که این مدل گوشی ها بدون اجازه کاربر به سرور های مورد نظرشان انتقال می دهند.

androidpit-step-5-6-w782

در ادامه Kryptowire  می گوید: سیستم عامل این گوشی طوری طراحی شده که هرگونه اطلاعاتی را از برنامه های نصب شده بر روی گوشی کاربر بررسی کرده و با دستور های از راه دور توانایی اعمال هر گونه تغییر را در داده های کاربر داراست!

نام شرکت تولید کننده این گوشی های چینی Blu است، این شرکت تایید کرده که ۱۲۰ هزار دستگاه از مدل های R1 HD, Energy X Plus 2, Studio Touch, Advance 4.0 L2, Neo XL و Energy Diamond به این ایراد دچار هستند!

این کمپانی تقصیر را به گردن برنامه های ۳rd party انداخته که به صورت اتوماتیک روی دستگاه های اندرویدی این شرکت نصب می شوند و در نهایت بدون اجازه کاربر هر تغییری را بر روی دستگاه اعمال می کنند و به آسانی به تمامی برنامه های این مدل از گوشی ها دسترسی کامل پیدا می کنند.

متاسفانه دقیق نمی دانیم که ساز و کاری سازمان یافته در ایران به بررسی و انالیز داده هایی که گوشی های تلفن همراه به سرور های خارجی ارسال می کند وجود دارد یا خیر. اما باید توجه به انبوه این دستگاه ها و توانایی هایی که هر یک دارند باید برنامه های مدون برای این مهم از سوی مسئولین امنیتی برنامه ریزی شود.

علی پوربافرانی

علی پوربافرانی هستم، سالهاست در زمینه IT و تکنولوژی فعالیت می کنم و نوشتن از بهترین سرگرمی هام به حساب میاد. عکاسی و گرافیک رو بسیار دوست میدارم و پیگیر اخبار و مطالب روز دنیای تکنولوژی هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا