آرت کیوسک

برندگان کن ۲۰۱۸ ، جعفر پناهی برنده جایزه بهترین فیلمنامه به طور مشترک

گفتنی است که این ششمین جایزه ای است که جعفر پناهی از این فستیوال دریافت می کند. دوربین طلایی، کالسکه ی طلایی، جایزه ی ویژه ی نوعی نگاه، جایزه ی منتقدین، جایزه ی دو هفته ی کارگردانان از دیگر جوایز او از کن بزرگ ترین فستیوال سینمایی جهان است. در ادامه با معرفی برندگان کن ۲۰۱۸ با نت نوشت همراه باشید.

۳+

هفتاد و یکمین جشنواره ی کن در حالی که خیلی ها اصغر فرهادی را برای فیلم همه می دانند و گلشیفته فراهانی را برای فیلم دختران خورشید لایق دستیابی به نخل طلا می دانستند، به پایان رسید. این در حالی است که جایزه ی بهترین فیلمنامه ی کن از آن جعفر پناهی کارگردان ممنوع الخروج برای فیلم سه رخ شد. گفتنی است که این ششمین جایزه ای است که جعفر پناهی از این فستیوال دریافت می کند. دوربین طلایی، کالسکه ی طلایی، جایزه ی ویژه ی نوعی نگاه، جایزه ی منتقدین، جایزه ی دو هفته ی کارگردانان از دیگر جوایز او از کن بزرگ ترین فستیوال سینمایی جهان است. در ادامه با معرفی برندگان کن ۲۰۱۸ با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم فروشنده اثر اصغر فرهادی

برندگان کن ۲۰۱۸

نخل طلای این دوره از جشنواره برای فیلم Shoplifters به هیروکازو کورئیدا تعلق گرفت. جایزه بزرگ از آن کارگردان فیلم BlacKkKlansman (بلکککلنزمن)، اسپایک لی شد. بهترین کارگردان به پاوول پاولیکوفسکی برای فیلم Cold War (جنگ سرد) رسید.

سولماز پناهی جایزه پدرش را دریافت کرد

سولماز پناهی جایزه پدرش را دریافت کرد

باعث بسی افتخار است که جعفر پناهی و نادر ساعی‌ور برای فیلم سه رخ و آلیس رورواچر برای فیلم Happy as Lazzaro (لازاروی خوشحال) برنده ی نخل طلای بهترین فیلمنامه به صورت مشترک شدند. پناه و سولماز پناهی برای دریافت این جایزه بر روی سن رفتند و سولماز این چنین گفت: «پدرم مایل است ستایش خود را از کارگردان بزرگ ایرانی عباس کیارستمی اعلام کند. پدرم امروز به ما گفت روزی که از کن با جایزه ی دوربین طلایی بازگشت عباس کیارستمی به استقبال او در فرودگاه تهران آمد، بسیار متاسفم که امروز دیگر در بین ما نیست و اگر بود هر دو در تهران به تماشای مراسم امشب نشسته بودیم.»

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم برادرم خسرو اثری از احسان بیگلری, ای خسروی خوبان نظری سوی گدا کن

مارسلو فونته برای فیلم Dogman (مرد سگی) بهترین بازیگر مرد و سامال یسلیامووا برای فیلم Ayka (آیکا) بهترین بازیگر زن شدند. جایزه ی هیئت داوران به فیلم Capernaum (کفرناحوم) به کارگردانی نادین لبکی تعلق گرفت. جایزه ی نخل طلای ویژه از آن فیلم The Image Book (کتاب تصویر) به کارگردانی ژان لوک گدار شد. جایزه ی دوربین طلایی بهترین فیلم بلند اول به فیلم Girl (دختر) به کارگردانی لوکاس هونت رسید. نخل طلای بهترین فیلم کوتاه به فیلم All These Creatures (همه این مخلوقات) به کارگردانی چارلز ویلیامز تعلق گرفت. فیلم On the Border (در مرز) به کارگردانی وی شوجان هم تقدیر شد.

در ادامه لیست برندگان کن ۲۰۱۸ جایزه ی بهترین فیلم بخش نوعی نگاه به فیلم مرز محصول مشترک دانمارک و سوئد ساخته ی علی عباسی کارگردان ایرانی-سوئدی رسید. هیات داوران نوعی نگاه کن به ریاست بنیسیو دل تورو علاوه بر اعطای جایزه ی بهترین فیلم به مرز، از فیلم مرده و دیگران (برزیل و پرتغال) به کارگردانی مشترک ژائو سالاویزا و نادر مسورا با جایزه ی  ویژه ی هیات داوران تقدیر کردند. در سایر بخش‌ها، جایزه ی بهترین کاردانی به سرگی لازنیتسا برای فیلم دونباس تعلق گرفت و سوفیا به کارگردانی مریم بن مبارک نیز برنده ی جایزه ی بهترین فیلمنامه شد.

بیشتر بخوانید: اصغر فرهادی دومین اسکار را به ایران می آورد! +متن سخنرانی انوشه انصاری

نمایی از فیلم سه رخ از جعفر پناهی

نمایی از فیلم سه رخ از جعفر پناهی یکی از برندگان کن ۲۰۱۸

گفتنی است هفته پیش عوامل فیلم سه رخ در حالی که جعفر پناهی در فرودگاه به استقبالشان آمده بود، به تهران رسیدند و امانت زرین را در کمال احترام به صاحبش رساندند. این در حالی است که در هر جای دنیا وقتی اتفاقی چنین مبارک می افتد جور دیگری از کارگردان و عوامل فیلم تقدیر به عمل می آمد …

جعفر خان پناهی ما به یمن افتخار آفرینی شما بار دیگر در میان تلخی های این روز کشور سرمان را با افتخار بالا می آوریم و برایتان از اعماق جان آرزوی موفقیت می کنیم، تنتان به ناز طببیان نیازمند مباد که کاممان را بار دیگر شیرین کردید. سرتان سلامت ..

بیشتر بخوانید: فیلم همه می دانند جدیدترین ساخته اصغر فرهادی همراه با سنت شکنی جشنواره کن ۲۰۱۸ را افتتاح می کند

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا