دانستنی‌های سلامتی

درمان آفت دهان: ۱۰ روش موثر برای کاهش درد و بهبود سریع زخم‌ها!

آفت­ دهان می­ تواند دردناک و سوزناک باشد و اگر دچار این زخم‌ها شده باشید احتمالا راه‌های مختلفی را برای درمان آفت دهان امتحان کرده اید. در حالی که این زخم‌ها باید در کمتر از یک هفته، خودشان بهبود یابند، راه­ هایی برای سرعت بخشیدن به بهبود آن و کاهش درد وجود دارد. در ادامه مطلب ۱۰روش آزمایش ­شده برای رهایی و درمان آفت دهان را با هم در نت نوشت مرور خواهیم کرد.

آفت دهان چیست؟

آفت دهان Aphthous stomatitis یک زخم کوچک در داخل دهان است که به رنگ سفید یا خاکستری با حاشیه قرمز دیده می­ شود. آفت دهان عموما روی بخش­های نرم دهان مانند زبان، داخل گونه­‌ها و سطح داخلی لب­ها ظاهر می‌شود. و این زخم‌ها که مکرراً و پی­ در­ پی ظاهر می­ شوند، در پزشکی اصطلاحاً به آن recurrent aphthous stomatitis یا RAS می­ گویند.آفت­‌های دهانی واگیردار نیستند و عموماً در عرض حدود یک هفته، خودشان بهبود می­ یابند. آن­ها کمتر از یک سانتیمتر قطر دارند و به صورت تکی و یا دسته ه­ای ظاهر می­ شوند. نوع نادرتر و شدیدتر آفت، زخم­‌های بزرگ­تری ایجاد می­ کند، که ممکن است دو هفته یا بیشتر ادامه داشته باشد و می‌­تواند جراحت نیز ایجاد کند. آفت­ دهان باید خود به خود بهبود یابد، اما برای تسکین درد، افزایش سرعت التیام و جلوگیری از عفونت، راه هایی وجود دارد.

درمان آفت دهان

ژل و پچ بدون نسخه

استعمال داروهای موضعی بدون نسخه که عموماً به شکل ژل و پچ هستند، روی آفت­ دهان از سوزش این زخم­‌ها به وسیله غذاهای تند و اسیدی و یا با لمس شدن، جلوگیری می‌کند. پچ ­ها و بانداژهای مخصوصی طراحی شده ­اند که در داخل دهان قرار می­ گیرند و از سوزش زخم جلوگیری می­ کنند.

بیشتر بخوانید: تلخی دهان: علت احساس مزه تلخ در دهان و راه درمان‌ این مشکل چیست؟

استفاده از دهان­شویه

شستشوی دهان با یک دهان­شویه بدون نسخه، موضع زخم را تمیز می­ کند و موجب تسکین درد و ناراحتی می­ شود.شخص بهتر است دهان­شویه ه­ایی را انتخاب کند که دارای خاصیت ضدعفونی و بی­ حس ­کنندگی داخل دهان باشد.

شستشو با نمک

بسیاری از روش­های جایگزین طبیعی مانند محلول نمکی برای بهبود روند درمان آفت دهان استفاده می­ کنند.

شستشوی دهان و دندان با مسواک نرم

مراقبت از دهان و آسیب وارد نکردن به آفت، باعث سرعت گرفتن درمان می­ شود. استفاده از یک مسواک نرم از تحریک آفت دهان ممانعت می­ کند. بهداشت خوب دهان و دندان با تمیز نگه­داشتن دندان­‌ها و لثه­‌ها از عفونی شدن زخم ­ها جلوگیری می­ کند.

استفاده از مکمل ویتامین B12

ویتامین B 12 به کارکرد معمول مغز و سیستم عصبی کمک می­ کند و نقش مهمی در تولید سلول­های گلبول قرمز دارد. یک بررسی نشان می­ دهد استفاده از مکملهای ویتامین ب-۱۲، مقدار درد آفت­ها، بروز بیماری و تعداد زخم­‌های ایجاد شده در یک ماه را کاهش می­ دهد.

نوشیدن چای بابونه به همراه عسل برای درمان آفت دهان

سابقاً بابونه و عسل برای موارد گسترده درمانی مورد استفاده بوده­ اند و گزارش شده است که با کاهش درد و التهاب، به درمان آفت دهان کمک می­ کنند. شواهد علمی محدودی مبنی بر تاثیر این دو، بر التیام زخم­‌ها وجود دارد، بنابراین نباید به طور کلی جایگزین دارو شوند. عسل دارای خواص ضدعفونی ­کننده است و می­ توان آن را مستقیماً روی آفت قرار داد. همچنین می‌­توان آن را با بابونه در چای مخلوط کرد که حتماً باید قبل از نوشیده شدن کمی خنک شود.

بابونه دارای خواص ضد التهابی است. شخص می­ تواند با دم کردن چای بابونه غلیظ و شستشوی دهان بعد از خنک شدن، از آن به عنوان درمان آفت دهان استفاده کند. همچنین با خیس کردن چای بابونه کیسه­‌های در آب گرم، می­توان مستقیماً آن را روی زخم­ها گذاشت

اجتناب از برخی غذاها

شخص باید از غذاهای بسیار تند، نمکی و یا اسیدی، پرهیز نماید زیرا موجب تحریک آفت‌ها و توقف روند بهبودی آن­ها می­ شود.حتی نوشیدنی­‌های داغ و غذاهایی که حاشیه­‌ها و کناره­‌های تیز دارند، می­ توانند ایجاد ناراحتی کنند.

بیشتر بخوانید: سندروم سوزش دهان: علائم و درمان های مفید این بیماری که باید بدانید

استفاده از آلوئه ورا برای درمان آفت دهان

گذاشتن ژل آلوئه­ ورا مستقیماً بر روی آفت دهان، علاوه بر کاهش درد و التهاب به تسکین سوزش کمک می­ کند. اگرچه شواهد علمی کمی در خصوص تاثیر آلوئه­ ورا بر آفت دهان وجود دارد، اما مرکز ملی سلامت آمریکا (NCCIH) آن را برای مصرف بی­ خطر اعلام کرده است.

بی­ حس کردن دهان

با توجه به اینکه سرما توانایی بی­ حس کردن دارد، شخص برای تسکین درد و ناراحتی می‌تواند تکه‌ای یخ را خورد و آن را روی آفت دهان قرار دهد. تکه یخ ابتدا باید کمی شروع به ذوب شدن از سطح کند، سپس روی آفت­‌ قرار گیرد.

شستشو با روغن میخک یک راه درمان آفت دهان

روغن میخک سابقاً برای تسکین درد مورد استفاده بوده­ است. شخص می­ تواند از روغن میخک به عنوان درمان برای آفت استفاده کند، به این صورت که ابتدا دهان را با دهانشویه یا محلول نمک دریایی بشوید، سپس پنبه آغشته به روغن میخک را روی آفت بگذارد تا درد بی­ حس شود.

دلایل بروز آفت در دهان

زخم دهان می­ تواند به هنگام آسیب دیدن داخل دهان، مثل گاز گرفتن تصادفی و یا به علت اتصالات بد پروتز دندان­ ها، ایجاد شود. آفت­‌های دهانی متفاوت هستند زیرا دائماً رخ می­ دهند و ممکن است دلیل مشخصی نداشته باشند .بعضی از مردم دائماً دچار آفت دهان هستند در حالی که عده‌ای دیگر هیچ گاه درگیر آن نمی‌­شوند. ضعف سیستم ایمنی، استرس و یا حساسیت به یک غذای خاص، می‌توانند از فاکتورهای امکان ابتلا به آفت­‌های دهانی تکرار شونده باشند.

آکادمی پزشکی دهان و دندان آمریکا توصیه می­ کند فردی که مکرراً دچار آفت دهان می­ شود­ باید لیستی دقیق از زمان رخ دادن زخم­‌ها و همه عوامل ممکن برای ایجاد آن­ها را تهیه کند. این کار می­ تواند کمک کند پی ببریم آیا ارتباطی بین بروز این زخم­‌ها و رژیم غذایی یا شیوه زندگی وجود دارد یا خیر. در برخی موارد، آفت­ دهان ممکن است نتیجه یک عفونت ویروسی و یا یک شرایط طولانی مدت مانند بیماری کرون، کمبود ویتامین و یا تغییرات هورمونی باشند.

برای درمان آفت دهان چه وقت باید به دکتر مراجعه کنیم؟

دلایل بروز آفت در دهان آفت­‌های دهان بدون درمان از بین خواهند رفت و عموماً نشانه مشکل مهمی نیستند. اگر زخم­‌ها بیش از ۳ هفته طول بکشند، فرد دچار مشکل بلع و یا بیماری شود، باید به دکتر مراجعه کند. اگر آفت­های دهان به طور منظم و مدت طولانی ایجاد شدند، بهتر است با یک دکتر متخصص مشورت شود. بهتر است که سابقه زمان­‌های ایجاد آفت­‌های دهان و هر عامل مستعد ایجاد آن­ها را مانند غذای تند، به خاطر بسپارید. در برخی موارد، آفت­‌های دهان می‌تواند نشانه یک شرایط جدی مانند بیماری­‌های دستگاه گوارش باشند. اگر کسی هر یک از نشانه­‌های زیر را دارا باشد، باید با به دکتر مراجعه کند:

  • خستگی غیر قابل توجیه برای بیشتر از چند روز
  • التهاب یا درد در نقاط دیگری از بدن
  • سوزش چشم ها
  • درد شکم

اگر آفت­ها مشخصاً قرمز و دردناک شدند، می­ توانند نشانه عفونت باشند.

نتیجه‌گیری

آفت­ دهان بسیار دردناک و سوزناک است، خصوصاً اگر مکرراً رخ بدهد. پیگیری زمان ایجاد آن­ها و همه عوامل محرک ممکن، به شخص کمک می­ کند اگر عاملی جدی­ وجود داشته باشد، از آن جلوگیری کند. ضمناً شخص می­ تواند برای درمان آفت دهان انواع درمان­‌های خانگی و محلول­‌های بدون نسخه را امتحان کند. داشتن داروهای بدون نسخه و بعضی داروهای طبیعی در کابینت، به این معناست که می­ توان با زخم ­ها و آفت­‌های دهان، به محض بروز، مقابله کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا