1398-03-28
ادبیات جهان

رمان دست سرنوشت نوشته‌ی گیوم موسو

رمان دست سرنوشت

ادبیات پلیسی در غرب بین دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی به اوج خود رسید تا جایی که برای این آثار، جوایزی مهم و بین المللی نیز در نظر گرفته شد. البته گفتنی است که ادبیات پلیسی ابتدا در اروپا شکل گرفت و داستان هایی جاودانه نیز در همان قاره به این سبک روایت شد و سپس به آمریکا راه یافت و دوره ی شکوفایی جدیدی را در آن کشور طی نمود.

همانطور که می دانیم ادبیات پلیسی در جهان از انواع ادبی پرطرفدار به حساب می آید. این ژانر داستان همواره طرفداران پروپاقرص خود را داشته و دارد. اما در این بین نیز از گذشته تا کنون نگاهی وجود داشته است مبنی بر اینکه ادبیات پلیسی از لحاظ کیفی و عمق به اندازه ی دیگر انواع ادبی نیست. اما تنها با نگاهی اجمالی بر آثار نویسندگان بزرگ این ژانر می توان این نظر و نگاه را به راحتی رد کرد. چرا که این آثار شاخص چه به لحاظ فرم و ساختار و چه به لحاظ محتوا و داستان می توانند در زمره آثار قابل تامل ادبی قرار بگیرند. در ادامه با نگاهی به رمان دست سرنوشت اثر گیوم موسو با نت نوشت همراه باشید.

رمان دست سرنوشت ؛ مروری بر جایگاه ادبیات پلیسی

ادبیات پلیسی در غرب بین دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی به اوج خود رسید تا جایی که برای این آثار، جوایزی مهم و بین المللی نیز در نظر گرفته شد. البته گفتنی است که ادبیات پلیسی ابتدا در اروپا شکل گرفت و داستان هایی جاودانه نیز در همان قاره به این سبک روایت شد و سپس به آمریکا راه یافت و دوره ی شکوفایی جدیدی را در آن کشور طی نمود. نامدارترین نویسندگان این ژانر که انقلابی در ادبیات پلیسی برپا کردند، ریموند چندلر و دشیل همت هستند. از آثار این نویسندگان اقتباس های سینمایی بسیار مطرحی نیز ساخته شده است.

بیشتر بخوانید: رمان کنستانسیا نوشته‌ی کارلوس فوئنتس

پس از این نویسندگان و آثار آن ها نیز موجی دیگر در ادبیات پلیسی در جریان است که آن را ادبیات پلیسی مدرن می دانند. آثار مدرن ادبیات پلیسی تاکید و توجه خود را معطوف شخصیت در داستان می کنند. کارآگاه های داستان نیز دیگر شخصیت های بی گناه و اتو کشیده ی سابق نیستند. آن ها نیز دارای خصوصیات روانی خاص و شاید تعریف نشده باشند. حال در اینجا به یکی از آثار مدرن ادبیات پلیسی به نام رمان دست سرنوشت نگاهی می اندازیم.

رمان دست سرنوشت از نویسنده ی فرانسوی، گیوم موسو است. به نظر می رسد که بیشترین چیزی که در نوشتن برای این نویسنده ی ۴۲ ساله مطرح است، جذابیت فراوان و کشش داستان هایش است. او در یکی از مصاحبه هایش اذعان می کند که

من طوری می‌نویسم که اگر جای خواننده بودم دوست داشتم آن را بخوانم.

بیشتر بخوانید: یک روز از زندگی زنی که لبخند می زد نوشته‌ی مارگارت درابل

شاید بتوان گفت که او تا حد زیادی توانسته تا در رسیدن به این هدف خود موفق باشد. آثار گیوم موسو هم اکنون از پرفروش ترین کتاب ها در فرانسه به حساب می آید تا جایی که در سال ۲۰۱۶، و فقط در فرانسه، حدود دو میلیون نسخه از کتاب‌ “دختر بروکلین” نوشته موسو خریداری شده است. رمان دست سرنوشت داستانی پلیسی است که که بر پایه ی یک اتفاق ساده در فرودگاه شکل می گیرد. زن و مردی با سینی قهوه و غذاهای خود با یکدیگر برخورد می کنند و سینی  روی زمین می افتد. همین جا داستان شروع می شود و احتمالا به همین سرعت نیز خواننده را با خود همراه می کند. اما نکته ای در اینجا وجود دارد که همواره که مخاطب در حال همراهی و پیگیری داستان است، منطقی در گوشه ای مدام گوشزد می کند که این همه اتفاق و رخداد بدون پیشینه و تصادفی تا چه اندازه در دنیای واقعی باور پذیر است.

بیشتر بخوانید: صبحانه در تیفانی اثر ترومن کاپوتی

گفتنی است که هیچ اجباری برای منطقی بودن و واقعیت پذیر بودن داستان در دنیای ادبیات وجود ندارد اما وقتی اثری مدعی است که داستان خود را بر اساس واقع گرایی روایت می کند، این انتظار نیز پیش می آید که میزان احتمال در تصادفات نیز به گونه ای صحیح محاسبه شوند. اما در رمان دست سرنوشت علی رغم تصادفات بسیار و شاید عجیبی که وجود دارد، مخاطب با داستانی پر پیچ و خم و نه گم راه و گیج کننده طرف است که شاید توانسته است به اندازه ی مطلوب کنجکاوی برانگیز، پیچیده و غافلگیر کننده باشد. این غافلگیری و پیچیدگی ها در رمان دست سرنوشت به گونه ای روایت می شود که مخاطب احساس رو دست خوردگی نمی کند. این احساس شاید از معمول ترین حس هایی است که مخاطب در مواجهه با بسیاری از آثار پلیسی و جنایی می تواند تجربه کند که شاید مطلوب او نباشد.

بیشتر بخوانید: وقتی نیچه گریست نوشته اروین یالوم

رمان دست سرنوشت با ترجمه ی عباس آگاهی توسط نشر جهان کتاب در ایران منتشر شده است.

دست سرنوشت نوشته گیوم موسو

دست سرنوشت نوشته گیوم موسو

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا