اخبار تکنولوژی

مهندسین یک سایت هسته ای روسیه که قصد داشتند با ابر رایانه ها به استخراج بیت کوین بپردازند دستگیر شدند!

مهندسین یک سایت هسته ای روسیه که قصد داشتند با ابر رایانه ها به استخراج بیت کوین بپردازند دستگیر شدند!

مهندسین یک سایت هسته ای روسیه که قصد داشتند با ابر رایانه ها به استخراج بیت کوین بپردازند دستگیر شدند! این حادثه در مرکز هسته ای فدرال Sarov در روسیه غربی روی داده است، همان تاسیساتی که برای تولید اولین بمب هسته ای اتحاد جماهیر شوروی در زمان جنگ سرد مورد استفاده قرار گرفته است.

۲+

پس از هک ابر رایانه شرکت آمازون به منظور استخراج بیت کوین در سال گذشته میلادی، این بار دو مهندس روس سعی داشتند با استفاده از یکی از قدرتمندترین ابر رایانه های این کشور به استخراج این واحد پولی رمزنگاری شده برای خود بپردازند. امروزه استخراج بیت کوین نیازمند ابر رایانه هایی با قدرت پردازش بالا دارد. ابر رایانه قدرتمند سایت هسته ای روسیه بدون شک نخستین نامزد استخراج بیت کوین می باشد. تا پایان با نت نوشت همراه باشید.

این حادثه در مرکز هسته ای فدرال Sarov در روسیه غربی روی داده است، همان تاسیساتی که برای تولید اولین بمب هسته ای اتحاد جماهیر شوروی در زمان جنگ سرد مورد استفاده قرار گرفته است.

مهندسین یک سایت هسته ای در روسیه قصد داشتند با استفاده از ابر رایانه این شرکت به استخراج بیت کوین بپردازند!!

اولین بمب هسته ای اتحاد جماهیر شوروی

برای درک اهمیت استفاده غیر مجاز از این ابر رایانه، لازم به ذکر است که در گذشته این شهر فوق سری در هیچ نقشه روسی مشخص نبوده است. این سایت در منطقه ای بدون سکنه واقع شده که توسط سربازان مسلح و فنس های سیم خاردار محافظت می شود و ورود و خروج از آن نیاز به مجوزی ویژه دارد. کارکنان این مرکز حدود ۲۰،۰۰۰ نفر می باشند که در شهر ایزوله نزدیک آن زندگی می کنند.

این سایت هسته ای میزبان ابر رایانه ای است که حدود ۱،۰۰۰ تریلیون محاسبه را در یک ثانیه (۱ پتافلاپ) انجام می دهد. این ابر رایانه که از سال ۲۰۱۱ در این سایت هسته ای راه اندازی شده است، چندی پیش به دلایل امنیتی اتصال آن به اینترنت قطع شد. این اتفاق همان زمانی بود که مهندسین استخراج کننده بیت کوین اشتباه خود را انجام دادند.

مهندسین یک سایت هسته ای در روسیه قصد داشتند با استفاده از ابر رایانه این شرکت به استخراج بیت کوین بپردازند!!

بر اساس گزارش ها، این دو مهندس برای استخراج بیت کوین به ابر رایانه دسترسی داشته اند، که قدرت پردازش بالای مورد نیاز برای استخراج را تامین می کرد. اما نیاز کلیدی دیگر، اتصال ابر رایانه به اینترنت بود. هنگامی که آنها ابر رایانه را به صورت دستی به اینترنت متصل کرده اند، سیستم امنیتی مرکز بلافاصله این ارتباط غیر مجاز را به سرویس امنیتی فدرال روسیه (FSB) گزارش داده است. پس از آن افسران امنیتی به سرعت فعالیت مشکوک را بررسی کرده اند و بلافاصله معدنچیان را دستگیر نموده اند.

نام این دو مهندس به عنوان “معدنچیان کوهستان” توسط رسانه ها منتشر شده اند و هویتشان فاش نشده است. این مهندسان هر دو از زندان آزاد شده اند اما نمی توانند کشور را ترک کنند.

در بیانیه منتشر شده از مرکز هسته ای فدرال آمده است:

“معدنچیان کوهستان، توسط مقامات زیربط بازداشت شده اند و یک پرونده جنایی علیه آنها تشکیل شده است. ما به این نکته توجه داریم که این تلاش ها اخیرا در تعدادی از شرکت های بزرگ با ظرفیت های محاسباتی بالا انجام شده است. در شرکت های ما، این تلاش ها به شدت سرکوب خواهد شد. این حادثه عملی مجرمانه و غیر حرفه ای بود و قطعا مجازات هایی در پی دارد. “

مهندسین یک سایت هسته ای در روسیه قصد داشتند با استفاده از ابر رایانه این شرکت به استخراج بیت کوین بپردازند!!

بیت‌کوین یک سیستم غیر متمرکز، بدون نهاد واسط و غیرقابل دخل و تصرف است که واریز و دریافت وجه در آن به صورت نقطه به نقطه یا P2P انجام میشود. تمامی تراکنش های مالی این شبکه شفاف است و در اختیار همگان قرار میگیرد. به دلیل قابلیت های مالی ویژه این سیستم، روز به روز بر تعداد کاربران آن افزوده شده است تا جایی که امروزه بسیاری از کشورهای دنیا از جمله روسیه آن را به عنوان یک واحد پولی معتبر می شناسند.

گزارش شده که استفاده از ارز رمزنگاری شده (Cryptocurrency) در کشور روسیه در حال افزایش است. طبق نظر مشاور اقتصادی ولادیمیر پوتین، سرگئی گلایف، دولت این کشور قصد دارد CryptoRuble را در اواسط سال ۲۰۱۹ ایجاد کند. این ارز دیجیتال دولتی می تواند وسیله ای برای دور زدن تحریم های این کشور و تجارت با کشورهای دیگر باشد.

مهندسین یک سایت هسته ای در روسیه قصد داشتند با استفاده از ابر رایانه این شرکت به استخراج بیت کوین بپردازند!!

CryptoRuble – ارز رمزنگاری شده روسیه

در همین حال، تجار و بازرگانان در حال رقابت برای استخراج ارزهای های رمزنگاری شده اند، مانند شخصی که دو نیروگاه را فقط برای تامین انرژی معدنکاوی خریداری کرده است و یا در موردی دیگر پردازش بالای معدنکاوی، باعث گرم شدن بیش از حد مدار الکتریکی رایانه استخراج کننده و آتش سوزی در ساختمانی مسکونی شده است.

منبع: digitaltrends

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا