اخبار تکنولوژی

سورس کد آیفون در GitHub منتشر شد، این کد توسط کارآموز سابق اپل به سرقت رفته است!!!

سرقت سورس کد آیفون و انتشار در اینترنت

سورس کد آیفون در GitHub منتشر شد، این کد توسط کارآموز سابق اپل به سرقت رفته است!!! چند روز پیش، خبر درز سورس کد iBoot سیستم‌عامل iOS اپل در GitHub منتشر شده بود. اگر چه این سورس کد به سرعت حذف شد، با این حال بسیاری از کاربران از جمله هکرها موفق به دریافت آن شده اند.

۰

چند روز پیش، خبر درز سورس کد iBoot سیستم‌عامل iOS اپل در GitHub منتشر شده بود. اگر چه این سورس کد به سرعت حذف شد، با این حال بسیاری از کاربران از جمله هکرها موفق به دریافت آن شده اند. این سورس کد منتشر شده مربوط به بخش نرم افزاری iBoot هسته اصلی پلتفرم iOS می باشد که کارش بوت شدن سیستم‌عامل است و به گفته‌ی اپل بخش اول زنجیره‌ای امنیتی است. این سورس کد مربوط به نسخه‌ی ۹٫۳ iOS می باشد که در سال ۲۰۱۶ منتشر شده است. تا پایان با نت نوشت همراه باشید.

براساس گزارشی که اخیراً در وبگاه Motherboard منتشر شده است، این کد در ابتدا توسط یک کارمند سابقی که در شرکت اپل کارآموز بوده به بیرون درز کرده است. البته این کارآموز سورس کدهای بیشتری در اختیار داشته که همه آن منتشر نشده است.

سورس کد منتشر شده آیفون در GitHub، توسط کار آموز سابق اپل به بیرون درز کرده است!!

برطبق گزارش، کارآموزی که سورس کد iOS  را به سرقت برده، ابتدا آن را به پنج نفر از دوستانش که بخشی از انجمن jailbreaking iOS  بود، داده است. اگرچه در ابتدا تصمیم بر این بود که این کدها به خارج از این گروه پنج نفره درز نکند، اما در نهایت خارج از کنترل آنها منتشر شده است.

در ابتدا، این کدها در یک گروه بحث و گفتگویی به نام Discord به اشتراک گذاشته شد و سپس حدود چهار ماه پیش، در Reddit ظاهر شد، که در آن زمان عمدتا به خاطر حذف اتوماتیک پست توسط مدیریت مورد توجه واقع نشد. با این حال، چند روز پیش این سورس کد در GitHub سرویس محبوبی برای ‌اشتراک‌گذاری کدها قرار داده شد، که توجه زیادی به خود جلب کرد.

سورس کد منتشر شده آیفون در GitHub، توسط کار آموز سابق اپل به بیرون درز کرده است!!

به گفته یکی از دوستان این کارآموز، وی قادر بود «انواع کدهای برنامه های داخلی اپل» را سرقت کند. دو نفر از این پنج نفر اظهار داشتند که به دلیل ترس از عواقب قانونی هرگز نمیخواستند که این کد گسترش یابد. با این حال، هیچ کس از پنج نفر تایید نکرده که انتشار کد کار او بوده و هویتشان همچنان ناشناس باقی مانده است. کارآموز سابق، با اشاره به توافق نامه عدم افشاء که با اپل امضا کرده است، گفتگو درباره این موضوع را با Motherboard رد کرده است.

برخلاف نظر پژوهشگران آیفون درباره این اتفاق که آن را “بزرگترین نشت اطلاعات” در تاریخ این شرکت می نامند، آیفون اعلام کرده است که نشت کد iBoot بر امنیت دستگاه های فعلی تاثیر نمی گذارد. زیرا این سورس کد متعلق به آی او‌اس ۹ می باشد که دو سال از عمر آن می‌گذرد و هر گونه رخنه امنیتی بالقوه احتمالی در آن در چند سال گذشته مرتفع شده است.

سورس کد منتشر شده آیفون در GitHub، توسط کار آموز سابق اپل به بیرون درز کرده است!!

علاوه بر آن تاکنون ۹۳ درصد از کاربران اپل به نسخه‌های جدیدتر سیستم‌عامل موبایل اپل مهاجرت کرده‌اند؛ اما به احتمال زیاد بخشی از این کد، هنوز هم در جدیدترین نسخه‌های آی او‌اس ۱۱ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر کاربران عادی نباید نگرانی زیادی داشته باشند و در صورت انجام آخرین به روزرسانی ها خطری گوشی آنها را تهدید نمی کند.

منبع: neowin

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. Avatar

  خرید بند اپل واچ

  ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ at ۱۸:۰۶

  نمی گم این کار اموز کار درستی کرده ولی به دنبال یه دنیای بدون انحصار و همه چیز کد باز باشه هستم. به امید ان روز.
  تشکر

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا