علمی

این مرد بریتانیایی هشت سال است که به آشناپنداری یا دژاوو دچار است!

دژاوو آشنا پنداری

راجع به دژاوو یا آشنا پنداری شنیده اید؟ این پدیده برای بسیاری از ما رخ داده است، درست لحظاتی که احساس می کنید این اتفاقی که در حال رخ دادن است را قبلا و در جایی مشاهده کرده اید! چنین اتفاقی به تازگی برای یک مرد بریتانیایی افتاده است! در ادامه با این پدیده نادر و عجیبی که راجع به این مرد بریتانیایی رخ داده..

۰

راجع به دژاوو یا آشنا پنداری شنیده اید؟ این پدیده برای بسیاری از ما رخ داده است، درست لحظاتی که احساس می کنید این اتفاقی که در حال رخ دادن است را قبلا و در جایی مشاهده کرده اید! شخصیت بیل موری در فیلم “روز گراندهاگ” به گونه ایی می باشد که یک روز را دوباره و دوباره تجربه می کند، بی خبر از افراد اطرافش! چنین اتفاقی به تازگی برای یک مرد بریتانیایی افتاده است! در ادامه با این پدیده نادر و عجیبی که راجع به این مرد بریتانیایی رخ داده همراه نت نوشت باشید…

چه می شد اگر فردایی وجود نداشت؟

در سال ۲۰۱۴ مطلبی در Journal of Medical Case Reports منتشر شد که در آن پزشکان، فردی را با یک بیماری بسیار عجیب و غریب توصیف کردند: مردی ۲۳ ساله از دژاوو یا آشنا پنداری (déjà vu) دائمی شکایت می کند. پزشکان در سال ۲۰۱۰ هم با چنین موردی برخورد کرده بودند. یکی از دانشجویان بریتانیایی قبلا هم چنین چیزی را به طور مداوم تجربه کرده بود؛ احساس ناتوان کننده ای که او برای سه سال تمام همه چیز رو از قبل می دید و تجربه می کرد. در ابتدا، این تجربیات تنها چند دقیقه برای او طول می کشیدند، اما با مرور زمان طولانی تر شدند.

به عنوان مثال، او به پزشکان گفته بود هنگامی که به تعطیلات رفته؛ انگار قبلا هم در آن مکان بوده و حس ترسناکی را تجربه می کند، مانند این که او «در یک حلقه زمانی به دام افتاده باشد». در نهایت، او با تماشای تلویزیون، گوش دادن به رادیو و خواندن روزنامه ها و مجلات خودش را سرگرم می کند. و باز هم احساس می کند از قبل با همه این اطلاعات مواجه شده است.

علت پیش آمدی مثل دژاوو

دانشمندان می دانند که برخی از بیماری های مربوط به اعصاب مانند دمانس (زوال عقل) و صرع می توانند سبب حس تکراری داژوو باشند، اما شخصی که این اتفاق برایش افتاده، فارغ از این بیماری ها می باشد. پزشکان می گویند، چیزی به جز اضطراب شدید نمی تواند عامل آن باشد. سابقه وسواس مرتبط با اضطراب او، که در نتیجه آن، این فرد به طور مداوم دست های خود را می شسته، و دو تا سه بار در روز دوش می گرفته، دلایلی هستند که پزشکان به آن شک کرده اند. که اگر درست باشد، این اولین مورد گزارش شده از داژوو است که ناشی از اضطراب می باشد. متأسفانه، از آنجایی که در این گزارش نام این مرد منتشر نشده، ما نمی دانیم که تا به امروز بیماری این مرد در رابطه با داژوو بهبود یافته، یا نه؟

منبع: curiosity.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا