علمی

این تصویر تک اتم (Single Atom) برنده جایزه بهترین عکس علمی سال انگلستان شد!!

این تصویر تک اتم (Single Atom) برنده جایزه بهترین عکس علمی سال انگلستان شد!! به تازگی تصویری توسط دیوید نادلینگر از دانشگاه آکسفورد منتشر شده است که توسط یک دوربین معمولی از تک اتم گرفته شده است.

۰

جهان پر از شگفتی هایی است که برای دیدن آنها با چشم غیر مسلح یا بیش از حد بزرگ اند و یا بسیار کوچک می باشند. به کمک فناوری های تصویربرداری قدرتمند نظیر تلسکوپ های غول پیکر و میکروسکوپ های الکترونی این اشیا را به مقیاس هایی تبدیل کرده ایم که برای ما قابل درک باشند. در همین راستا به تازگی تصویری توسط دیوید نادلینگر از دانشگاه آکسفورد منتشر شده است که توسط یک دوربین معمولی از تک اتم گرفته شده است.  تا پایان با نت نوشت همراه باشید.

این تصویر تک اتم (Single Atom) برنده جایزه بهترین عکس علمی سال در انگلستان شد!!

تابش یک تک یون استرانسیم در مرکز تله یونی- نوک سوزن ها به اندازه ۲٫۳ میلی متر (تقریبا عرض یک رشته اسپاگتی) از هم فاصله دارد. 

آنچه مشاهده می کنید، اتم یک بار مثبت استرانسیوم (که یون استرانسیم نیز نامیده می شود) می باشد که تحت میدان الکتریکی ناشی از الکترود های فلزی اطراف آن، معلق شده است. برای این که مقیاسی از این تصویر داشته باشید، فاصله بین دو نوک سوزن موجود در شکل حدود ۲ میلی متر می باشد.

هنگامی که یون هایی مانند یون استرانسیم تحت تابش نور لیزری با فرکانسی در محدوده آبی- بنفش قرار بگیرند، برانگیخته شده و به تبع آن از خود نوری تابش می کنند.

نادلینگر متوجه شد که اگر او دوربین خود را با زمان نورگیری طولانی، در معرض این نور ساطع شده از تک اتم قرار دهد، ممکن است موفق به ضبط لحظه آنی تابش نور از تک اتم در یک تصویر دیجیتال گردد. بر همین اساس او دوربین خود دربرابر پنجره محفظه خلاء (ultra-high vacuum chamber) و روبروی تک اتم قرار دهد و این تصویر زیبا را خلق کرد.

این تصویر تک اتم (Single Atom) برنده جایزه بهترین عکس علمی سال در انگلستان شد!!

او در گفتگو با وبگاه EPSRC گفته است: “ایده امکان دیدن یک تک اتم با چشم غیر مسلح، پلی شگفت انگیز میان دنیای ذرات کوانتومی و جهان ماکروسکوپی قابل درک ما ایجاد کرده است. من با انجام یکسری محاسبات ریاضی متوجه شدم که این کار امکان پذیر است و هنگامی که با دوربین عکاسی و سه پایه به آزمایشگاه خود رفتم و کار خودم را شروع کردم، در پایان روز موفق به گرفتن این تصویر فوق العاده شدم. این تصویر، نور تابیده شده از تک اتم را به صورت نقطه کوچکی به رنگ آبی روشن نشان می دهد. ”

این تصویر تک اتم (Single Atom) برنده جایزه بهترین عکس علمی سال انگلستان شد!!

تصویر نادلینگر در فوریه ۲۰۱۸ برنده جایزه پنجمین رقابت سالانه عکاسی علمی که توسط شورای تحقیقات مهندسی و علوم فیزیکی انگلستان (EPSRC) برگزار می شود، گردید. این موسسه بیش از ۱۰۰ تصویر علمی از محققین مختلف دریافت کرده است و EPSRC حامی مالی این رقابت می باشد.

پروفسور تام رودن، معاون اجرایی EPSRC در این خصوص می گوید: “هر ساله ما از کیفیت و خلاقیت آثار فرستاده شده به این رقابت متحیر می شویم و امسال نیز استثنایی وجود ندارد. در واقع محققان با خلق این تصاویر می خواهند زیبایی دانش و علوم مهندسی را به جهانیان نشان دهند.”

تصاویر جالبی در میان آثار ارسالی برندگان وجود دارد که می توانید آنها را در وب سایت این شورا ببینید.

منبع: curiosity

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا