علمی

کشف تونل های عجیب چند صد ساله در زیر شهر پوئبلای مکزیک

شاید شما چیزهایی در مورد تونل های زیر زمینی مانند دخمه مردگان پاریس یا Catacombes de Paris شنیده باشید (زیرزمینی در شهر پاریس که محل نگهداری بقایای اجساد بیش از شش میلیون نفر در شبکه‌ ای از تونل های زیرزمینی این شهر می باشد )، یا همچنین دخمه صومعه سیسیل. اما وقتی به شهرهایی با شبکه های گسترده ای از تونل های زیرزمینی فکر می کنید، معمولا ذهن شما به طرف آمریکای شمالی نمی رود، و یا شاید هم برود. در سال ۲۰۱۴، در شهر پوئبلا راز بزرگی کشف شد: تونل هایی به اندازه ۶ مایل (۱۰ کیلومتر)، درست در زیر شهر.

یک تونل طولانی

تیمی که این کشف عجیب و غریب توسط آنها صورت گرفت، در مأموریت های باستان شناسی نبودند. آنها یک خدمه ساخت و ساز بودند که بر روی جدیدترین زیرگذر شهر مشغول کار بودند. زمانی که آنها مشغول کنده کاری برای ساخت و ساز بوده اند، متوجه این تونل ها شده و دست از کار می کشند. یک سال پس از کشف اولیه، تلاش های رسمی برای کاوش آغاز شد. کارشناسان برآورد می کنند که ارزیابی کامل این تونل ها تا سال ۲۰۳۱ طول خواهد کشید، اما بازدید از آنها هم اکنون برای همگان امکان پذیر می باشد. این تونل ها ترسناک و نا ایمن نیستند و نیز به اندازه کافی بزرگ هستند که می توان سوار بر اسب وارد آنها شد، زیرا دقیقا برای همین منظور ساخته شده اند.

تونل های زیر زمینی شهر پوئبلا در مکزیک
تونل های زیر زمینی شهر پوئبلا در مکزیک

محققان معتقدند که این تونل ها احتمالا قدیمی تر از شهر پوئبلا هستند، زیرا این شهر در سال ۱۵۳۱ تأسیس شده است. احتمال دارد فاتحانی که این شهر را ساخته اند، تونل ها را کنده اند تا بتوانند در موقع حمله سریع و آزادانه از یک بخش از شهر به سوی دیگر حرکت کنند. آنها به مرور زمان تونل ها را گسترش داده اند و هدفشان نیز همین بوده، زیرا می خواستند به تمام نقاط شهر دسترسی داشته باشند؛ راهبه ها و کشیش ها می توانستند بدون رفتن به روی زمین به کلیساهای یکدیگر سر بزنند و نیروهای نظامی هم می توانستند به آسانی عملیات های خود را انجام دهند. در واقع، می توان به کل شبکه تونل ها از طریق تعداد محدودی از ورودی های اصلی، که یکی از آنها درست وسط شهر بوده، دسترسی داشت.

تاریخچه گمشده، احیا می شود

چیزهایی که اخیرا در شبکه تونل ها پیدا شده اکثرا مربوط به قرن نوزدهم می باشند که واقعا زمان خیلی طولانی نمی باشد. تعجب آور است که چگونه تونل ها تا به امروز به صورت یک راز باقی مانده اند. واقعیت این است که آگاهی از مکان دقیق تونل ها پس از اینکه از استفاده خارج شدند، از بین می رود. و نیز شایعاتی در رابطه با این تونل ها وجود دارد که مدت هاست بخشی از فرهنگ مردم پوئبلا شده اند. حالا که وجودشان به واسطه یک سایه تردید ثابت شده، کاوش های باستان شناسی کشف می کنند که آنها تقریبا در هر مرحله از جامعه مورد استفاده قرار گرفته اند. کاوشگران علاوه بر اسلحه، گلوله و سایر علائم حضور نظامی، هم چنین اسباب بازی و اقلامی از کالاهای آشپزخانه و دیگر وسایل را در این مکان پیدا کرده اند.

آنچه که ممکن است بیشتر تعجب آور باشد این است که از تونل ها دوباره برای اهدف اولیه آن استفاده می شود (استفاده نظامی). در هر حال از موضوع نظامی که بگذریم، شما می توانید از یک مسیر زیر زمینی به یک فضای باز و بزرگ بروید و از آنجا بازدید کنید. اما فقط یک ورودی به موزه آزاد تاریخچه زیرزمینی شهر وجود دارد که شما از طریق آن می توانید بدون دیدن آفتاب مکزیک از این شهر زیر زمینی دیدن فرمایید.

منبع: curiosity.com

 

محمد سلیمانی

کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا