1398-03-26
دانستنی‌های سلامتی

افسردگی پدر بعد از زایمان ؛ نشانه ها و تفاوت ها با افسردگی مادر!

depression

افسردگی پس از زایمان تنها به مادران اختصاص ندارد پدرانی که صاحب فرزند می شوند نیز به همان میزان مادران دچار افسردگی خواهند شد

افسردگی پس از زایمان یکی از مشکلات روحی پیش رو بعد از تولد نوزاد است. زنانی که این مسئله را جدی نمی گیرند و در درمانش نمی کوشند دچار اختلالات روحی روانی در آینده نزدیک می شوند. دانشمندان به تازگی متوجه شده اند که علاوه بر مادران، پدران نیز به این نوع افسردگی دچار خواهند شد. درست بعد از پایان نه ماه انتظار و ورود نوزاد جدید به زندگی پدر هم دچار افسردگی خواهد شد. اولین گامهای شروع افسردگی پدر را در این مطلب با هم مرور خواهیم کرد، با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: افسردگی بعد از زایمان چیست و چه تاثیر مخربی بر کودک دارد؟

افسردگی پدر بعد از زایمان

بیش از چهار درصد پدران پس از تولد فرزندانشان دچار علائم افسردگی خواهند شد. این مسئله که به تازگی مورد بررسی روانشناسان قرار گرفته سبب بالا بردن سطح آگاهی پدران نسبت به این موضوع شده است. در حال حاضر بسیاری از بیماری های روحی روانی به رسمیت شناخته شده است که درمانهای خاص خود را دارند.

بیماری افسردگی پدر پس از تولد نوزاد نیز در میان مردان وجود دارد که می بایست جهت درمان آن اقداماتی صورت بگیرد. مطالعات جدید در این باره نشان می دهد که یکی از علل این حالت داشتن سابقه افسردگی پدر از قبل می باشد. پدرانی که از قبل حالات افسردگی داشته یا به این بیماری مبتلا بوده اند، در این زمینه آمادگی بیشتری خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: فواید زایمان طبیعی برای مادر و کودک را بدانید!

نشانه های افسردگی پدر بعد از زایمان

با تولد نوزاد مشکلاتی نیز در زندگی به وجود می آید که می تواند زمینه ساز بروز افسردگی پدر باشد. رابطه تنگاتنگ مادر و نوزاد، سابقه افسردگی، افسردگی همسر، بیکاری و اختلالاتی در کار پدران علت هایی هستند که سبب بروز افسردگی در پدران می شود.

علائم پیدایش افسردگی پدر درست مانند دیگر بیماران افسرده می باشد. خشم و اضطراب و نا امیدی و در نهایت مشکل داشتن با نوزاد جدید از حالتهای شروع افسردگی در مردان است.

افرادی که از این علائم رنج می برند می بایست با مراجعه به پزشک و به کار بستن راهکارها از شدت یافتن این بیماری جلوگیری به عمل بیاورند.

بیشتر بخوانید: زایمان طبیعی یا سزارین کدامیک واقعا بهتر است؟

افسردگی مادران بعد از زایمان depression

زنان در افسردگی پس از زایمان آسیب پذیرتر هستند. حتی گزارش شده است که ۲۰ درصد زنان در افسردگی پس از زایمان به فکر خودکشی می افتند. زنان نیز به دلایل ژنتیکی، کم خوابی، بهداشت روانی و عوامل دیگر به افسردگی پس از زایمان دچار می شوند.

در زنان تغییرات هورمونی نیز نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. تغذیه نوزاد با شیر مادر تا حد زیادی این بیماری را بهبودی می بخشد. تغییر سطح استروژن و پروژسترون در دوران بارداری ایجاد می شود که پس از آن تا زمان برگشت به حالت نرمال مدتی طول می کشد. سطح هورمون تیروئید نیز می تواند نشانه های افسردگی مادران را ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: علت زایمان زودرس ؛ سیستم ایمنی بدن جنین را دست کم نگیرید!

تفاوت افسردگی در زنان و مردان

در ادامه بررسی جزییات راجع به افسردگی پدر باید گفت پدران در افسردگی پس از زایمان دچار حالاتی مانند اضطراب می شوند. آنها بیشتر از آنکه افسرده باشند نگران و مضطرب هستند. نوعی احساس گناه پدران را رنج می دهد یا نوعی ترس از قادر بودن در حمایت از شریک زندگیشان.

پدران کمتر از مادران در بیان احساس خود صحبت کردن را انتخاب می کنند. اما زنانی که دچار افسردگی بعد از زایمان هستند با زیاد ماندن در خانه حالات افسردگی خود را تشدید می کنند. همان میزان یک لبخند از نوزاد تازه متولد شده می تواند حال هم پدر و هم مادر را بسیار بهتر کند.

تغییر حالات روحی و ایجاد موقعیت های جدید در زندگی کمی دشوار است. پدران و مادران می توانند با مراقبت های روحی و بهداشت روانی در کنار نوزاد تازه متولد شده زندگی آرام و شادی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: رشد مغز جنین تحت تاثیر سلامت این دستگاه در بدن مادر است!

بیشتر بخوانید: لاغری بعد از زایمان ؛ خوش اندام شدن پس از زایمان با این روش های ساده!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا