همایون شجریان - خواننده
موسیقی

به بهانه‌ی انتشار آخرین آلبوم همایون شجریان؛ “امشب کنار غزل های من بخواب”

فردین خلعتبری و همایون شجریان چندی پیش نیز قطعه “بار دیگر فراموشی” را در فضای مجازی منتشر کردند. ارکستر در نظر گرفته شده برای این اثر یک کوارتت زهی است. هجوم خاطره، پل خواب، تار موی پریشان، سکوت بین دو حرف این گل شب‌بو، زیر سقف خیال، تاکور، اقرار پشت اقرار، بید، قرار، امشب کناز غزل‌های من بخواب، آخرین شعاع آفتاب زمستانی، حوا، آغوش خالی و … از جمله قطعاتِ این آلبوم است. گویی این آلبوم با ترانه هایش که همگی از افشین یداللهی است به نوعی ادای دین شجریان و خلعتبری به اوست.

زمان مطالعه: ۱ دقیقه

همایون شجریان؛ اسطورۀ موسیقی سنتی ایران که مرداد ماه امسال به همراه سهراب پور ناظری و گروهی از بازیگران، کنسرت نمایش سی را در محوطه ی کاخ سعدآباد به روی صحنه برد، به تازگی آلبوم موسیقی “امشب کنار غزل های من بخواب” را با یاد زنده یاد افشین یداللهی روانه ی بازار کرده است. نام آلبوم از یکی از اشعار یداللهی، پزشک متخصص اعصاب و روان که در اسفند ماه سال گذشته بر اثر تصادف درگذشت، وام گرفته شده است.

آیینه تهران

کاوه کاتب از مدیران اجرایی آلبوم می گوید که این اثر آلبومی متفاوت از همایون شجریان و فردین خلعتبری در مقام آهنگساز آن است و موسیقی آن در فضایی مینیمال تولید شده است. از نوازندگان اثر می توان به بهنام ابوالقاسم، پدرام فریوسفی، پانیذ فریوسفی، پریسا پیرزاده، آنتا اشتیاقی، کاوه صالحیف مهیار طریحی، آیین مشکاتیان و … اشاره کرد.

فردین خلعتبری و همایون شجریان چندی پیش نیز قطعه “بار دیگر فراموشی” را در فضای مجازی منتشر کردند. ارکستر در نظر گرفته شده برای این اثر یک کوارتت زهی است. هجوم خاطره، پل خواب، تار موی پریشان، سکوت بین دو حرف این گل شب‌بو، زیر سقف خیال، تاکور، اقرار پشت اقرار، بید، قرار، امشب کناز غزل‌های من بخواب، آخرین شعاع آفتاب زمستانی، حوا، آغوش خالی و …  از جمله قطعاتِ این آلبوم است. گویی این آلبوم با ترانه هایش که همگی از افشین یداللهی است به نوعی ادای دین شجریان و خلعتبری به اوست.

همایون شجریان در ۳۱ اردیبهشت سال ۱۳۵۴ در تهران متولّد شد. او علاوه بر خوانندگی، نوازنده ی تنبک و کمانچه هم است. او به همراه خواهرانش از ده سالگی آواز را نزد پدر شروع کرد. در هنرستان موسیقی همایون، ساز کمانچه را به عنوان ساز تخصصی اش انتخاب کرد و در بیرون از هنرستان آن را نزد اردشیر کامکار فرا گرفت. از ۱۶ سالگی در کنسرت های پدر نوازنده ی تنبک بود و از سال ۱۳۷۸ به بعد همخوان خسروی آواز ایران شد. خسرویی که دعای ربّنایش در اردیبهشت امسال در فهرست میراث فرهنگی ناملموس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ثبت شد.

همایون در هنرستان موسیقی کمانچه را به عنوان ساز تخصصی انتخاب کرد و در خارج از هنرستان به ادامه فراگیری آن ساز نزد اردشیر کامکار پرداخت. همایون شجریان از سال ۱۳۷۰ یعنی زمانی که تنها ۱۶ سال سن داشت در کنسرت هایی که پدر در آنها می خواند، نوازنده تنبک بود و از ۱۳۷۸ به بعد همخوان محمدرضا شجریان شد. اولین آلبوم در سال ۱۳۷۳ او در مقام نوازنده “قاصدک” نام داشت. در آن اثر پدر در مقام خواننده و زنده یاد پرویز مشکاتیان در مقام آهنگساز ظاهر شدند اما متاسفانه اثر هیچگاه به شکل رسمی منتشر نشد. بعد از آن او با همکاری علی قمصری، حمید متبسم، حسین علیزاده، اردشیر کامکار، محمّدرضا درویشی، تهمورس و سهراب پورناظری و دیگران آلبوم های زیادی را کار کرد.

لازم به ذکر است که حمید نعمت الله کارگردان سینما و تلویزیون که کارگردان کنسرت نمایش سی هم بود، مشغول ساخت اثری بر اساس این کنسرت نمایش است، اثری که با ۱۲۰ هزار مخاطب توانست رکورد تعداد مخاطبان که تا پیش از آن در اختیار کنسرت “چرا رفتی” بود را بشکند. میزان استقبال مخاطبان از این اثر به حدی بود که قرار است تیم همایون شجریان سال آینده آن را در تهران، شیراز و چند شهر دیگر بر روی صحنه ببرند.

به بهانه‌ی انتشار آخرین آلبوم همایون شجریان؛ "امشب کنار غزل های من بخواب"

همایون شجریان – خواننده

به بهانه‌ی انتشار آخرین آلبوم همایون شجریان؛ "امشب کنار غزل های من بخواب" به بهانه‌ی انتشار آخرین آلبوم همایون شجریان؛ "امشب کنار غزل های من بخواب"
۲ دیدگاه

2 دیدگاه

 1. علی پوربافرانی

  علی پوربافرانی

  ۱۷ آبان ۱۳۹۶ at ۱۱:۴۸

  2+

  با توجه به علاقه ای که به آثار همایون شجریان دارم، سعی کردم با حوصله و در آرامش آلبوم رو بشنوم!
  راستش رو بخواهید بعد از ۳ بار تلاش هنوز رغبتی به کامل گوش دادن این اثر ندارم،
  اشعار آقای یداللهی، آهنگسازی فردین خلعتبری و صدای همایون هر یک به تنهایی خوب هستند، اما در این آلبوم در کنار هم ابدا جلوه و رنگ و بوی خوبی ندارند!
  ملودی های یکنواخت در کنار اشعاری که گویا درست خوانده نمی شوند و …
  امیدوارم همین آلبوم باعث بشه مقداری جوی که به اهل هنر اجازه انتقاد از آثار یکدیگر رو نمیده شکسته و در نهایت شاهد انتقاد و بهبود در مسیر آواز و موسیقی ایرانی باشیم.

  • نهال حق دوست

   نهال حق دوست

   ۲۴ آبان ۱۳۹۶ at ۱۰:۰۹

   0

   ممنون از دقت و نظرتان. آن چیزی که در این آلبوم و راهی که همایون شجریان در حال حاضر در آن مشغول به کار است، بیشتر مد نظر است برآوردن سلیقه عوام است. مسلماَ کسانی که گوش خوبی در شنیدن موسیقی دارند در مقابل این قبیل کارها گارد دارند و این ها را نمی پسندند. من هم با شما هم سلیقه ام اما نظرم شخصی ام این است که این قبیل کارها را هم باید گوش داد تا از سلیقۀ رایج در جامعه و میزان مقبولیت آن خبر داشت.

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا