1397-12-28
دانستنی‌های سلامتی

خواص قهوه : نگذارید باورهای غلط در مورد قهوه شما را از مزایای نوشیدن قهوه محروم کند!

خواص قهوه باورهای غلط در مورد قهوه

مثل هر چیز دیگری در زندگی قهوه کافئین دار هم باید در حد اعتدال مصرف شود تا به بهترین شکل بتوان از خواص آن بهره گرفت. مطمئنا کسی که ناراحتی شدید معده دارد نباید از کافئین استفاده کند و باید صبر کند تا حالش کاملا خوب شود. ولی در سایر افراد باورهای غلط باعث می شود تا خیلی ها از خواص قهوه که بی شمار هستند استفاده نکنند.

شاید شما هم از کسانی باشید که تاثیر جادویی کافئین و خواص قهوه را تایید می کنید ولی باورهای غلط در مورد قهوه هرگز مورد تایید شما و دانشمندان نیست! کافئین چه در چای چه در انواع قهوه انرژی زا است و رفع خستگی می کند. ولی گاهی خیلی به آن کم لطفی می شود و مدام از مضراتش می گویند. مثل هر چیز دیگری در زندگی قهوه کافئین دار هم باید در حد اعتدال مصرف شود تا به بهترین شکل بتوان از خواص آن بهره گرفت. مطمئنا کسی که ناراحتی شدید معده دارد نباید از کافئین استفاده کند و باید صبر کند تا حالش کاملا خوب شود. ولی در سایر افراد باورهای غلط باعث می شود تا خیلی ها از خواص قهوه که بی شمار هستند استفاده نکنند. چند باور غلط در مورد کافئین و را در نت نوشت امروز بررسی می کنیم تا با آگاهی از آن ها از مزایای شگفت انگیز و خواص قهوه استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: عوارض مصرف قهوه در دوران بارداری : خوردن قهوه در بارداری باعث چاق شدن کودک می شود!

خواص قهوه و باورهای غلط در مورد قهوه

کافئین اعتیاد می آورد

یکی از باورهای غلط در مورد قهوه این است که برخی معتقدند که کافئین موجود در قهوه اعتیاد آور است. اگر کافئین را به صورت چای یا قهوه زیاد مصرف می کنید احتمالا وقتی کمتر از این میزان به بدن تان برسد دچار سردرد می شود. ولی در مقایسه با اعتیاد به الکل و سیگار که کاملا مضر و مخرب هستند کافئین اگر در حد اعتدال مصرف شود نه تنها مضر نیست بلکه مفید هم هست و اعتیاد نمی آورد.

محققان با اطمینان می گویند کافئین اعتیاد آور نیست چرا که اگر شما چند روزی کافئین مصرف نکنید کسالت و بی حوصلگی به سراغتان نمی آید. علائمی که پس از ترک الکل و سیگار شخص را کلافه می کند. مصرف یک فنجان چای یا قهوه کافئین دار با صبحانه تمام روز شما را سرحال نگه می دارد.

بیشتر بخوانید: عوارض مصرف بیش از اندازه کافئین : لطفا کمتر کافئین مصرف کنید

کافئین بدن را دهیدراته می کند

این از باورهای غلط در مورد قهوه است. کمبود آب یا دهیدراته شدن بدن تنها در صورتی اتفاق می افتد که شما بیش از اندازه کافئین مصرف کنید. مثل بیش از ۵ لیوان چای یا قهوه یا بیشتر در روز. ولی وقتی ۲ لیوان آشامیدنی کافئین دار مصرف کنید و در طول روز سعی کنید ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید نه تنها بدن دهیدراته نمی شود بلکه کافئین عاملی می شود تا آب خالص بیشتری میل کنید.

بیشتر بخوانید: قهوه سالم و مناسب و با کیفیت چه نوع قهوه ای است؟

قبل از یک خواب کوتاه کافئین مصرف نکنید

از خواص قهوه می توان به بالا بردن سطح هوشیاری اشاره نمود. خوردن نوشابه های کافئین دار قبل از یک چرت کوتاه به دلیل آن که کمی ذهن را هوشیار می کند خیلی هم خوب است. بخصوص ساعت ۲ بعدازظهر که ساعت بیولوژیک بدن نیاز به یک جایزه دارد.

تا زمانی که بیدار هستید مغز ماده ای به نام آدنوسین (آدنوزین) Adenosine ترشح می کند تا بدن کم کم برای خواب آماده شود. در بعضی از داروهای خواب این ماده مصرف می شود. وقتی کافئین مصرف کنید باعث هوشیاری مغز و مانع از خستگی و چرت زدن آن می شوید و سطح هوشیاری مغز را بالا می برید.

بیشتر بخوانید: روش های مختلف دم کردن قهوه در منزل برای افزایش سلامت و بهبود طعم

کافئین اثر الکل را از بین می برد

تحقیقی بر روی دانشجویان نشان داد افرادی که الکل و قهوه را با هم می نوشند هنگام رانندگی بیشتر تصادف می کنند. بنابراین بهتر است به هیچ وجه نوشابه های کافئین دار، نه با الکل نه بعد از آن مصرف نکنید. چون عواقب خطرناکی برای بدن دارد. یکی از عوارض آن بی خوابی شدید و کلافگی است.

کافئین برای سلامتی مضر است !

این از باورهای غلط در مورد قهوه و کافئین و اشتباه محض است. کافئین باعث هوشیاری، حافظه بهتر و رفع خستگی می شود که تا ۲۴ ساعت تاثیر آن طول می کشد. نوشیدن دو فنجان قهوه در روز سرطان کبد را یک سوم کاهش می دهد. از بیماری پارکینسون جلوگیری می کند. التهابات را کاهش می دهد و به ورزشکاران کمک می کند تا ماهیچه های قوی تر و قوای بدنی بیشتری داشته باشند.

بیشتر بخوانید: قهوه بی رنگ Clear Coffee بخورید و نگران زرد شدن دندانهایتان نباشید!!!

کافئین بی خوابی می آورد

کافئین به سرعت جذب بدن می شود ولی به سرعت هم اثر خود را از دست می دهد. بین ۵ تا ۷ ساعت بعد از صرف قهوه ۵۰ درصد و بعد از ۱۰ ساعت ۷۵ درصد تاثیر کافئین از بین می رود. ولی اگر کلا بی خواب یا بدخواب هستید بهتر است ۶ ساعت قبل از خواب شب قهوه یا آشامیدنی های حاوی کافئین مصرف نکنید.

بهترین نوشیدنی کافئین دار قهوه است که نه تنها مضر نیست، بلکه به دلیل آنتی اکسیدان های موجود در آن برای یک کبد سالم، کاهش التهابات دوره ای، افزایش حافظه، کاهش بیماری های قلبی عروقی و جلوگیری از سکته مغزی یک داروی گیاهی خوب محسوب می شود.

بدن انسان در سنین بالا دچار انواع التهابات و عملکرد نامناسب سلول های ایمنی می شود. کافئین یکی از مواد مفیدی است که می تواند التهابات را آرام کند و مقاومت سلول های ایمنی را در برابر بیماری بالا ببرد. بیماریهایی همچون دیابت نوع ۲ و آلزایمر و حتی بیماریهای قلبی عروقی که معمولا در سنین پیری به سراغ انسان می آیند، توسط کافئین میزان زیادی بهبودی پیدا خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: حساسیت به کافئین چیست؟ تشخیص، درمان و راه‌های پیشگیری

قهوه و طول عمر

مطالعات بسیاری درباره خواص قهوه نشان می دهد که قهوه و یا به طور کلی کافئین جهت سلامتی مفید است. البته در صورتی که قهوه به صورت بسیار داغ نوشیده نشود. کافئین موجود در قهوه می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. این ماده شگفت انگیز حاوی یک مولکول خاص به نام آدنوزین می باشد که در مغز انسان تاثیراتی در بر دارد. همین ماده سبب می شود زمانی که قهوه می نوشید سرحال تر باشید و دچار خواب آلودگی نشوید. آدنوزین می تواند تولید مولکول های التهابی را متوقف کند و این عامل طول عمر بیشتر انسان است.

توقف ژن پیری با کافئین

پژوهشگران دانشگاه استانفورد دانشگاه بوردوژن بین ۱۱۴ نفر تحقیقاتی را انجام دادند. نتایج این تجزیه و تحلیلات نشان داد که تولید پروتئین یک سری ژن ها سبب بروز پیری در افراد می شود. افراد مسن معمولا در سرازیری مولکولهایی هستند که ایمنی نداشته و ملتهب می باشند. در افراد مسن بین سن ۶۰ الی ۸۹ سال یک سری مولکول ها در یک مجموعه ملتهب از پروتئین تولید می شود. این حالت یک اسلحه بزرگ سیستم ایمنی بدن به نام اینترلوکین است. این دسته از مولکول ها جهت مبارزه با عفونت در بدن ایجاد می شوند.

مادامی که این تولید در مدت زمان طولانی انجام شود بیماری های مزمن همانند بیماری های قلبی، سرطان و آلزایمر به وجود می آیند. در میان افرادی که تحت آزمایشات قرار گرفته بودند کسانی این تعداد مولکول در بدنشان کمتر دیده شد. این دسته از افراد فشار خون پایین تر، شریان قابل انعطاف تر و التهابات کمتری داشتند. این افراد از میزان بسیار بیشتری کافئین در طی رژیم غذایی خود استفاده می کردند.

بیشتر بخوانید: تاثیر شکلات تلخ بر چشم و تقویت بینایی شگفت زده تان می کند!

کافئین و غذاهای روزانه

یکی از خواص قهوه ضد پیری بودن آن است. مصرف درست و به اندازه کافئین می تواند هم روند پیری را در بدن شما کند تر کند و هم بروز بسیاری از بیماریها را در بدن متوقف کند. استفاده از کافئین به صورت طبیعی مانند قهوه بسیار مفیدتر از استفاده از کافئین موجود در نوشابه های گازدار است. چای و قهوه هر دو از نوشیدنی های سرشار از کافئین هستند. مصرف آنها در ابتدای صبح به میزان کم می تواند شما را در طی روز سرحال و پر انرژی نگه دارد.

در ادامه با نت نوشت همراه باشید تا به مزایای نوشیدن قهوه و ارتباط آن با سلامت و عمر طولانی بپردازیم. اما مردم اغلب نگران این موضوع هستند که آنها باید مصرف قهوه خود را محدود کنند و یا آن را کاملاً قطع کنند. این احتمالاً به این دلیل است که قهوه می تواند مانند یک عصا باشد. ممکن است کافئین بیش از اندازه مصرف شود. بسیاری از مصرف کنندگان شدید قهوه از میزان توصیه شده ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز بیشتر مصرف می کنند و این موضوع می تواند باعث بی خوابی، بی قراری و یا افزایش ضربان قلب شود، به خصوص اگر به سرعت مورد مصرف قرار بگیرد. اما بیشتر تحقیقات در زمینه مصرف و مزایای نوشیدن قهوه حاکی از آن است که قهوه برای ما مضر نیست و با برخی از مزایای بسیار موثر در سلامتی مرتبط است. در اکثر موارد ما نمی توانیم بگوییم که قهوه واقعاً موجب مزایای سلامتی می شود، زیرا مکانیسم علت آن نامفهوم است. اما تحقیقات نشان می دهد که مصرف کنندگان قهوه احتمالاً کمتر از سایرین از بیماری های معینی رنج می برند. بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها وجود دارند که اکثر ما باید آنها را کمتر مصرف کنیم. اما در اینجا با توضیح پیرامون مزایای نوشیدن قهوه به شما می گوییم که چرا قهوه نباید در این لیست قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: خواص شکلات تلخ برای بدن و طول عمر شگفت زده‌تان خواهد کرد!

مزایای نوشیدن قهوه

سلامت کبد

یک بررسی درباره مزایای نوشیدن قهوه که نتایج حاصل از ۹ مطالعه را در بر می گیرد، نشان می دهد که نوشیدن قهوه با کاهش خطر ابتلا به سیروز کبد مرتبط است. در این بررسی، نوشیدن یک فنجان قهوه در روز کاهش ۲۲% خطر ابتلا به سیروز را نشان داد، یک بیماری کبدی که اغلب با مصرف زیاد الکل صورت می گیرد. دو فنجان روزانه با کاهش خطر ۴۳٪ ، سه فنجان با کاهش ۵۷٪ خطر و چهار فنجان با کاهش ۶۵٪ خطر همراه بود.

بیشتر بخوانید: قهوه و کبد ، دوست هم یا دشمن هم؟!!

بیماری قلبی

بررسی بیش از ۲۰۰ مطالعه نشان داد که افرادی که سه یا چهار فنجان قهوه در روز می نوشند، ۱۹٪ کمتر از بیماری قلبی عروقی می میرند.

دیابت نوع ۲

یک بررسی گسترده در ارتباط با خواص قهوه نشان داد که هر فنجان اضافی قهوه که در هر روز مصرف می شود با یک کاهش خطر ۷ درصدی در ابتلا به دیابت نوع ۲ ارتباط دارد.

بیشتر بخوانید: صبح خود را با نوشیدن قهوه به سبک پالو شروع کنید!

سرطان

یک بررسی نشان داد که مصرف کنندگان قهوه (که حداقل سه فنجان در روز مصرف می کنند) دارای یک کاهش خطر ۱۸ درصدی در ارتباط با سرطان می باشند. بررسی دیگری نشان داد که حداقل یک فنجان در روز با کاهش ۱۵ درصدی خطر ابتلا به سرطان کبد و کاهش ۸ درصدی خطر ابتلا به سرطان اندومتر مرتبط بود.

برخی از داده ها درباره مزایای نوشیدن قهوه نشان می دهد که مصرف کنندگان قهوه ممکن است کمتر از سرطان های دهان ، حنجره و سرطان پیشرفته پروستات رنج ببرند.

بیماری آلزایمر و جنون

یک متا آنالیز از مطالعات درباره مزایای نوشیدن قهوه و سلامت مغز، محاسبه کرد که مصرف کنندگان معمول قهوه تقریباً ۱۶٪ کمتر از آلزایمر، جنون یا انحطاط عقل رنج می برند. مطالعات محدودتر نشان می دهد که نوشیدن قهوه حتی می تواند موجب کاهش خطر ابتلا به آلزایمر شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت شکلات و کاکائو چیست؟

افسردگی

یک مطالعه بزرگ از بیش از ۵۰،۰۰۰ زنان راجع به مزایای نوشیدن قهوه نشان داد که نوشیدن حداقل یک فنجان قهوه در هفته با کاهش ۱۵درصدی خطر ابتلا به افسردگی و مصرف دو تا سه فنجان در روز با کاهش ۲۰ درصدی خطر ابتلا همراه است. مطالعه دیگری که از بیش از ۱۰۰،۰۰۰ نفر از مردان و زنان به عمل آمد، نشان داد که مصرف کنندگان قهوه ۴۵ درصد کمتر از طریق خودکشی و مصرف کنندگان شدید قهوه (۴ فنجان یا بیشتر در روز) ۵۳ درصد کمتر از طریق خودکشی جان خود را از دست می دهند.

بیشتر بخوانید: انقراض کاکائو و شکلات در ۴۰ سالگی اش

مرگ و میر کلی

یک مطالعه بزرگ از بیش از ۵۰۰،۰۰۰ نفر از مردم اروپا راجع به مزایای نوشیدن قهوه و خواص قهوه نشان داد که در یک دوره ۱۶ ساله، مردانی که سه فنجان یا بیشتر در روز می نوشیدند، ۱۲ درصد و زنان ۷ درصد احتمال مرگ و میرشان کاهش می یابد. به طور خاص، این افراد، کمتر به وسیله بیماری های گردش خون و دستگاه گوارش جان خود را از دست می دهند. مصرف کنندگان شدید قهوه نیز دارای کبدی سالم بودند.
مطالعه دیگری از ۱۸۵،۸۵۵ آمریکایی این نتیجه را تأیید کرد که، افرادی که یک فنجان قهوه در روز می نوشیدند ۱۲ درصد احتمال مرگ و میر شان کاهش می یافت. دو تا سه فنجان نیز با یک کاهش ۱۸ درصدی خطر ابتلا به مرگ زودرس همراه بود.

نویسنده: آرین میرزایی

حتما لازم نیست مثل ولتر که ۸۲ سال عمر کرد و می گویند روزی ۸۰  تا ۹۰ فنجان قهوه می خورد قهوه بخوریم ولی یکی دو فنجان آن بخصوص صبح و ظهر برای سلامتی ذهنی و جسمی تان مفید است.

از قهوه ترک گرفته تا کاپوچینو و اسپرسو و لاته بد نیست هر روز یکی را امتحان کنید و از خواص قهوه بهره مند شوید.

بیشتر بخوانید: فواید شکلات برای قلب که باید بدانید!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا