1398-02-02
دانستنی‌های سلامتی

درمان گیاهی سردرد میگرنی با روغن های گیاهی فوق العاده

درمان گیاهی سردرد میگرنی

اولین گزینه برای درمان گیاهی سردرد میگرنی روغن اسطوخودوس است. علاوه بر رایحه بسیار عالی این روغن می توانید از آن به عنوان یک درمان خانگی سردرد میگرنی استفاده کنید.

انتخاب راه های درمان گیاهی سردرد میگرنی بستگی به شما و موادی که در دسترس تان است، دارد. سردرد علل متفاوتی دارد و نمی توان به طور قطعی علت آن را فهمید. اما امروز در این مطلب چندین راه حل برای درمان خانگی و درمان گیاهی سردرد میگرنی به شما معرفی خواهم کرد.

بیشتر بخوانید: سردردهای سمت چپ سر : علت ها، علائم و راه های درمان

بیشتر بخوانید: سردرد ناشی از فشار هوا چیست؟ حقایقی در مورد میگرن و سردرد ناشی از فشار هوا

درمان خانگی سردرد میگرنی

روغن اسطوخودوس

اولین گزینه برای درمان گیاهی سردرد میگرنی روغن اسطوخودوس است. علاوه بر رایحه بسیار عالی این روغن می توانید از آن به عنوان یک درمان خانگی سردرد میگرنی استفاده کنید. ۲ تا ۴ قطره از روغن را در ۲ تا ۳ فنجان آب در حال جوش بریزید و بخارات ان را استنشاق کنید. می توانید با خیال راحت روغن را به محل درد مالیده و ماساژ دهید. روغن اسطوخودوس فقط برای بخور دادن و استعمال خارجی استفاده می شود.  این روغن خوشبو سال هاست که توسط طب سنتی برای کاهش استرس، اضطراب و افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد. طی تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ انجام شد مشخص شد یکی از تاثیرات درمانی روغن اسطوخودوس یا لاوندر درمان میگرن است.

بیشتر بخوانید: علائم سردردهای ناشی از کم آبی و درمان آن ها

بیشتر بخوانید: نشانه های میگرن ، علت سردردهای میگرنی و روش‌های پیشگیری از آن

photogallery-headache-remedies-02-full

بیشتر بخوانید: راه های درمان خانگی سردرد شدید بدون دارو و مسکن!

بیشتر بخوانید: ۱۰ درمان گیاهی سردردهای خوشه ای که معجزه می کنند

روغن نعنا

گزینه بعدی برای درمان گیاهی سردرد میگرنی روغن نعنا فلفلی است. استشمام روغن نعنا یکی از درمان های تسکین دهنده سردرد است که موجب باز شدن عروق و افزایش جریان خون می شود. بیشتر سردرد ها از جمله دردهای میگرنی ناشی از ضعیف بودن جریان خون است که نعنا با خواص خود این مشکل را برطرف می سازد. از دیگر خواص نعنا باز کردن سینوس ها و رساندن اکسیژن بیشتر به خون است. این روغن طی تحقیقات سال ۲۰۱۵ به عنوان یکی از مسکن های خوب شناسایی شد. این روغن بیشتر سردردهای عصبی از جمله میگرن را به دلیل داشتن ماده موثره منتول (Menthol) درمان می کند. گاهی این روغن را در ژل ها یا پد های آغشته به ژل مسکن درد مورد استفاده قرار می دهند.

بیشتر بخوانید: معجون برای درمان سردرد : اسطوخودوس و معجزه درمان سردرد عصبی و سردرد میگرنی

اسانس ریحان

ریحان یکی از سبزی های مورد علاقه و بسیار پرکاربرد است که خواص شل کنندگی و ضد استرس دارد. استشمام روغن ریحان می تواند سردردهای ناشی از استرس و انقباض عضلات را درمان ببخشد.

بیشتر بخوانید: مضرات ریحان

بیشتر بخوانید: داروی طبیعی میگرن بسازید و در چند دقیقه درمان شوید

گل مینا

گل مینا یکی از روش های عالی برای درمان گیاهی سردرد میگرنی است. این گل کارکردی شبیه آسپرین دارد و در تولید داروهای میگرن استفاده می شود. این گل در پیشگیری و درمان میگرن بسیار موثر است.

بیشتر بخوانید: خواص روغن کندر ، با این روغن گیاهی تمامی درد هایتان را درمان کنید!

روغن رزماری

این روغن از قدیم الایام به عنوان درمان سردرد ها مخصوصا درمان گیاهی سردرد میگرنی و گردش بهتر جریان خون در پوست به کار گرفته می شده است. از سال ۲۰۰۸ مطالعات متعددی در مورد تاثیرات این روغن صورت گرفته که نشان می دهد این روغن خاصیت ضد التهابی و مسکن دارد. طی تحقیق دیگری که در سال ۲۰۱۳ بر روی این روغن انجام شد مشخص شد علاوه بر کاهش درد افرادی که از بی خوابی رنج می برند می توانند آن را به عنوان یک داروی درمان بی خوابی استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: خواص روغن رزماری برای مو

روغن بابونه

بابونه همیشه به عنوان گیاه آرام کننده انواع دردها مثل معده درد، آرامش بخش اعصاب، رفع بی خوابی و التهابات مورد استفاده قرار می گیرد. ولی تحقیقات علمی سال ۲۰۱۲ از نظر علمی هم ثابت کرد که روغن بابونه تاثیر خوبی در رفع علائم افسردگی و اضطراب دارد. و به همین علت در لیست درمان گیاهی سردرد میگرنی قرار می گیرد. و باید بدانید که سردردهای ناشی از استرس و اضطراب با روغن بابونه بخوبی آرام می گیرند.

بیشتر بخوانید: خواص روغن بابونه

روغن اکالیپتوس

اکالیپتوس در طب قدیم به عنوان تمیز کننده سینوس ها، رفع سرماخوردگی و کاهش التهابات مورد استفاده قرار می گرفته است. خیلی از افراد این تجربه را داشته اند که با بو کردن بخار اکالیپتوس یا استفاده از رایحه درمانی آن سینوس ها باز شده و تنفس برای شان راحت تر شده است. ولی تحقیقات اخیر نشان داده علاوه بر تاثیرات کاهش درد، بو کردن این روغن برای کاهش فشار خون هم موثر است.

بیشتر بخوانید: خواص بخور اکالیپتوس

بیشتر بخوانید: این چند دمنوش گیاهی برای سردرد معجزه می‌کنند! حتما امتحان کنید

اصلاح رژیم غذایی

رژیم غذایی نقش بسیار مهمی در کاهش سردرد دارد. فراورده های لبنی، شکلات، کره بادام زمینی، میوه های خاص، مانند آوکادو، موز، و مرکبات. پیاز، گوشت های نیترات دار مانند بیکن و هات داگ. غذاهای حاوی مونوسدیم گلوتامات (MSG)؛ غذاهای حاوی تیرامین و ترشیجات از جمله غذاهای محرک هستند که در رژیم غذایی افرادی که دچار سردردهای میگرنی هستند نباید استفاده شود. یک لیست از موادی که موجب تشدید سردردتان می شود را تهیه کنید و از این مواد در رژیم غذایی تان اجتناب کنید.

بیشتر بخوانید: راه های کاهش حملات میگرن در زنان 

بیشتر بخوانید: اگر میگرن دارید شک نکنید که اجداد اروپایی دارید!

ماساژ درمانی

می توانید برای کاهش دردتان با دست هایتان سر را ماساژ دهید. تحقیقات نشان داده که ماساژ سر یکی از بهترین راه ها برای کاهش سردرد است. ماساژ عصب اکسیپیتال – در ناحیه پشت سر و قاعده جمجمه – یک روش عالی برای کاهش درد است. همچنین ماساژ درمانی نقاط رفلکس بدن از جمله کف دست و کف پا بسیار موثر و عالی است.

بیشتر بخوانید: درمان عفونت سینوس ها با ماساژ

دانه کتان

دانه کتان یکی از منابع غنی امگا ۳ می باشد. مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ در کاهش سردرد و درمان گیاهی سردرد میگرنی بسیار موثر هستند و دانه کتان یکی از این مواد می باشد. می توانید برای درمان از روغن یا خود دانه استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: خواص عصاره های گیاهی ، این روغن های طبیعی را به خاطر بسپارید…

نحوه درمان گیاهی سردرد میگرنی با روغن های گیاهی

روش های مختلفی برای استفاده از این روغن ها به عنوان مسکن برای رفع سردرد وجود دارد:

  • ماساژ: البته به منظور جذب بهتر همیشه روغن را با کمی آب رقیق کنید و روی شقیقه و پیشانی به آرامی ماساژ دهید.
  • تنفس: می توانید چند قطره از روغن را روی یک دستمال کاغذی ریخته و جلوی بینی تان بگیرید و نفس عمیق بکشید.
  • کمپرس: چند قطره روغن را در آب سرد ریخته و حوله خیس شده را روی پیشانی بگذارید.
  • بخور : می توانید چند قطره از روغن را در یک ظرف آب داغ ریخته و بخور دهید.

بیشتر بخوانید: خواص روغن گیاهی ویتور ، پوست را جوان، اضطراب را درمان و سیستم ایمنی را تقویت میکند!

عوارض جانبی درمان گیاهی سردرد میگرنی با روغن گیاهی

علیرغم تحقیقات انجام شده علمی در مورد تاثیرات درمانی این روغن ها بسیاری از جوامع پزشکی از جمله موسسه غذا و دارو آمریکا آن ها را به عنوان داروی اصلی درمان سردرد قبول ندارند. ولی خوبی این روغن ها این است که عوارض جانبی ندارند مگر این که به آن ها حساسیت داشته باشید که باعث سوزش پوست می شود. در این صورت استفاده از روغن را متوقف کنید.

همیشه از مقدار کم یعنی یک یا دو قطره برای هر بار استفاده کنید و اگر حساسیت پوستی نداشتید با خیال راحت درمان را ادامه دهید. می توانید سه تا چهار بار در روز این روش را تکرار کنید. در صورتی که سردردتان خیلی شدید است یا بعد از ۴۸ ساعت درمان نشدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: گل بی مرگ یا هلیکروسوم ، یک مسکن طبیعی و فوق‌العاده

بیشتر بخوانید: علائم سردردهای عصبی ، درمان سردرد عصبی و هر چه که باید بدانید

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا