1397-11-28
دانستنی‌های سلامتی

نخستین داروی درمان میگرن به نام Aimovig توسط FDA تایید شد

داروی درمان میگرن Aimovig

یک شرکت دارویی بهداشتی پس از آزمایشات بالینی مختلف و پیشرفته ای که انجام داده است توانسته داروی درمان میگرن به نام Aimovig طراحی کند که قادر به جلوگیری از بروز میگرن است. این دارو میگرن را به طور قطع برطرف می کند و تنها ممکن است سردرد های گاه گاه به جا ماند.

 یک شرکت دارویی بهداشتی پس از آزمایشات بالینی مختلف و پیشرفته ای که انجام داده است توانسته داروی درمان میگرن را طراحی کند که قادر به پیشگیری از میگرن است. این دارو میگرن را به طور قطع برطرف می کند و تنها ممکن است سردرد های گاه گاه به جا ماند. این بار نت نوشت در مورد نخستین داروی درمان میگرن و خواص آن می نویسد.

نخستین داروی درمان میگرن توسط اداره غذا و داروی ایالت متحده امریکا F.D.A. مورد تایید قرار گرفت و به گفته چند تن از کارشناسان، داروی درمان میگرن عصر جدیدی در درمان انواع سردرد ایجاد می کند. نام دارو Aimovig است که توسط Novartis و Amgen کشف و تولید شده است. تزریق ماهانه این دارو با وسیله ای که شبیه به قلم انسولین است می تواند تاثیرات عجیب و مثبتی در بر داشته باشد. قیمت این دارو در لندن سالانه  ۶،۹۰۰ دلار اعلام شده است که به زودی در دسترس بیماران قرار خواهد گرفت.

داروی درمان میگرن ، Aimovig چگونه عمل می کند ؟

داروی درمان میگرن

Aimovig قادر است فرکانس میگرن را تا ۵۰ درصد یا بیشتر کاهش دهد.

Aimovig که همان نخستین داروی درمان میگرن است در واقع یک قطعه پروتئین است که CGRP را مسدود می کند. CGRP عامل اصلی میگرن می باشد. چندین شرکت دارویی بهداشتی مانند Lilly و Teva و همچنین Alder داروهای مشابهی را تهیه کرده اند که در مراحل نهایی مطالعات و تحقیقات به سر می برند و در انتظار تصویب سازمان F.D.A. می باشند. میلیون ها نفر در جهان به میگرن به خصوص میگرن شدید مبتلا هستند که سبب از کارافتادگی و نا امیدی در این افراد گشته است. داروهای مختلفی وجود دارند که این افراد استفاده می کنند ولی از حملات میگرنی جلوگیری نمی کنند و فرکانس درد میگرن را نمی توانند کم و زیاد کنند. اما این دارو قادر است فرکانس میگرن را تا ۵۰ درصد یا بیشتر کاهش دهد.

داروهای درمان کننده میگرن

تا کنون داروهای بسیاری جهت جلوگیری از میگرن طراحی شده است که در حقیقت این داروها جهت بیماری هایی مانند فشار خون طراحی می شوند ولی در درمان میگرن نیز مورد استفاده قرار می گیرند. این داروها معمولا موثر نیستند و یا ممکن است به صورت موقت میگرن را درمان کنند و در نهایت این داروها عوارض جانبی غیر قابل جبرانی به جا می گذارند.

در بسیاری از آزمایشات بالینی، افرادی که داروهای جدید مصرف می کنند عوارض جانبی بیشتری را نسبت به مصرف دارو نشان نمی دهند بلکه عوارض در طی دراز مدت خود را نشان می دهد و این عوارض معمولا در بیماران مبتلا به بیماری های مزمن بیشتر مشاهده می شود. در حال حاضر داروی درمان میگرن Aimovig بسیار فوق العاده عمل می کند و یک راه کار کاملا بی عیب و نقص در درمان میگرن به شمار می رود.

میگرن دردسر بزرگ جهان

در سراسر جهان از هر هفت نفر یک نفر به میگرن مبتلا است. ۳۷ میلیون امریکایی که ۲۰ درصد زنان و ۱۰ درصد مردان می باشند، به میگرن مبتلا هستند. در حدود ۲ درصد جمعیت کل جهان با میگرن های مزمن دست و پنجه نرم می کنند.

طبق برآوردهای انجام شده میگرن سومین بیماری شایع در جهان به شمار می رود که یکی از ده حالت ناتوانایی انسان می باشد. میگرن تنها یک سردرد نیست بلکه با علائمی ناخوشایند نیز همراه است. علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ،  اختلال در صحبت کردن، حساسیت به نور و سروصدا از نشانه های میگرن است. این سردرد ها می توانند خفیف باشند و یا این که برای ساعت ها یا حتی روزها ادامه پیدا کنند. داروی جدید در بین ۸/۲ میلیون امریکایی که چندین مرتبه در ماه دچار حملات میگرنی می شدند، مورد استفاده قرار گرفته و پزشکان اعلام کرده اند که نتایج مثبتی در بر داشته است.

بیماران میگرنی معمولا از داروهای در دسترس استفاده می کنند که از ترکیبات مختلفی تهیه شده اند. عوارض جانبی این داروها اگر به صورت مکرر مصرف شوند، بسیار زیاد و خطرناک است. اختلالات روانی، افزایش وزن، اختلالات عملکرد جنسی، خشکی دهان از جمله عوارض مصرف داروهای میگرن هستند. هر چند که برخی از افراد کمتر به عوارض جانبی این داروها مبتلا می شوند ولی به صورت کلی این نوع داروها می تواند مشکل ساز باشد و معمولا ۸۵ درصد از بیماران مبتلا به میگرن پس از یک سال، مصرف داروهای خود را متوقف می کنند. بسیاری از افراد مبتلا به میگرن که سعی می کنند داروهای خود را به طور منظم مصرف کنند اعلام کرده اند که پس از مدت زیادی که از داروها استفاده کردند دچار نا امیدی، افسردگی، حس شکست خوردگی و احساس انزوا می شوند.

بسیاری از این افراد احساس می کنند که به جامعه تحمیل شده اند و نسبت به بدرفتاری دیگران شکایت می کنند. معمولا این افراد یک لیست بلند از درمان های مختلف که نتایج کمی داشته اند را در سابقه درمانی خود دارند. حتی کودکان کوچک نیز می توانند به این بیماری دچار شوند. به تازگی کودکان دو ساله مشاهده شده اند که به میگرن مبتلا بوده اند. داروی ثبت شده یکی از داروهایی است که می تواند از سن ۱۲ سالگی مصرف شود ولی پزشکان در تلاشند که کودکان زیر ۶ سال را هم وارد این برنامه  درمانی کنند.

مزایا و معایب درمان میگرن به شیوه Aimovig

Aimovig داروی درمان میگرن

معمولا ۸۵ درصد از بیماران مبتلا به میگرن پس از یک سال، مصرف داروهای خود را متوقف می کنند

در یک تجزیه و تحلیل مقدماتی و بر آورد هزینه های بهره وری این دارو نتیجه گیری شد که اگر داروی درمان میگرن Aimovig هزینه ای معادل ۸/۵۰۰ دلار در سال در برگیرد، قیمت آن جهت بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به میگرن بسیار مناسب خواهد بود.

در حقیقت بیمار تا ۱۵ مرتبه کم تر به پزشک مراجعه خواهد کرد. در دهه ۱۹۸۰ محققان پی بردند که پروتئین چه نقش مهمی در میگرن را ایفا می کند و می تواند سیگنال های عصبی را در مسیر اعصاب انتقال دهد و همچنین رگ های خونی را مورد انبساط و انقباض قرار دهد. در طول این سال ها دانشمندان اطلاعات بسیاری در این زمینه پیدا کردند. از جمله این که افراد مبتلا به میگرن CGRP بیشتری تولید می کنند که با توجه به همین پارامتر با مسدود سازی CGRP می توان از سردردها تا حدی پیشگیری کرد.

مخدرهایی که این کار را انجام می دادند بیش از حد سمی بودند بنابراین محققان به سراغ آنتی بادی هایی که به طور متفاوت تری عمل کنند رفتند. به صورتی که در داروی جدید تنها مصرف یک مرتبه از آن در ماه می تواند نتیجه متفاوتی ارائه دهد. داروی درمان میگرن که اخیرا تأیید شده است مولکول ها را بر روی سطح سلولی CGRP قرار می دهد و آن ها را مسدود می کند.

یکی از شرکت کنندگان که هشت روز میگرن در ماه را تجربه می کند هشت روش مختلف درمانی را امتحان کرده از جمله استفاده از دستگاه های پالس مغناطیسی که به سر او متصل شده است ولی نتیجه چشمگیری ندیده بود ولی خوشبختانه توانسته است با مصرف Aimovig یک بار در ماه نتیجه بسیار خوبی به دست آورد. بسیاری از بیماران دیگر نیز توانسته اند به کمک Aimovig تا حد زیادی میگرن خود را درمان کنند.

منبع : nytimes.com

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا