1397-11-30
دانستنی‌های سلامتی

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

برای همه ما اتفاق افتاده است که به سبزی فروشی یا میدان های تره بار می رویم و طراوت انواع و اقسام سبزیجات و میوه ها و خاصیتی که از آن ها می دانیم باعث می شود تا حسابی خرید کنیم و به خانه بیاوریم؛ بعد می مانیم که چه طور این همه مواد سالم را در یخچال جا بدهیم. معمولا یخچال و فریزر را پر می کنیم به طوری که دیگر فضایی برای گردش هوا باقی نمی ماند. بعد هم که که بعد از کلی زحمت آن ها را شستیم و در یخچال و فریزر جا دادیم چند روز بعد می بینیم که طراوت و تازگی خود را از دست داده اند. نه دلمان می آید این مواد مغذی و سالم را دور بریزیم و نه آن قدر تازگی دارند که با رغبت مصرفشان کنیم. در نت‌نوشت امروز با نحوه و مکان درست نگهداری سبزی و میوه آشنا شوید تا حداکثر استفاده را از این مواد غذایی پرخاصیت داشته باشید.

امروز با نحوه و مکان و روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال آشنا شوید تا حداکثر استفاده را از این مواد غذایی پرخاصیت داشته باشید. برای همه ما اتفاق افتاده است که به سبزی فروشی یا میدان های تره بار می رویم و طراوت انواع و اقسام سبزیجات و میوه ها و خاصیتی که از آن ها می دانیم باعث می شود تا حسابی خرید کنیم و به خانه بیاوریم؛ بعد می مانیم که چه طور این همه مواد سالم را در یخچال جا بدهیم. معمولا یخچال و فریزر را پر می کنیم به طوری که دیگر فضایی برای گردش هوا باقی نمی ماند. بعد هم که که بعد از کلی زحمت آن ها را شستیم و در یخچال و فریزر جا دادیم چند روز بعد می بینیم که طراوت و تازگی خود را از دست داده اند. نه دلمان می آید این مواد مغذی و سالم را دور بریزیم و نه آن قدر تازگی دارند که با رغبت مصرفشان کنیم.

بیشتر بخوانید: روش نگهداری هویج

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

انواع توت

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

بیشتر انواع توت بعد از یکی دو روز خراب می شوند و امکان مصرف ندارند. بهترین کار دسته بندی آن هاست. پس با توجه به طول مدت نگهداری هر کدام از آن ها می توانیم روش نگهداری را تغییر دهیم. حتی می توان مکان نگهداری آن ها در یخچال و فریزر را درست مشخص کنید تا این گروه غذایی پرخاصیت دیرتر خراب شوند.

بهترین روش نگهداری انواع توت نگهداری جداگانه هر نوع توت است. در عین حال به منظور جلوگیری از کپک زدن آن ها بهتر است ابتدا آن ها را کمی در آب سرد یخ بخیسانیم تا هم تمیز شوند هم طراوت بیشتری پیدا کنند. بعد از آبکشی دوباره مقداری آب را همراه با یکی دو تکه یخ که یک قاشق سرکه سفید به آن اضافه کرده اید؛ محلول مناسبی برای نگهداری توت ها است.

توجه کنید در صورتی که از انواع توت خشک استفاده می کنید ابتدا کمی آن ها را در معرض هوا قرار دهید. سپس آن ها را در ظرفی نگهداری کنید که پارچه یا حوله تمیزی را در کف ظرف قرار داده اید و توت ها را روی آنها گذاشته اید. به این ترتیب رطوبت اضافه جذب حوله شده مانع از خراب شدن توت می شود.

بیشتر بخوانید: روش تازه نگه داشتن کلم بروکلی در فریزر

سبزیجات

در روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال سبزیجاتی مثل سیب زمینی، نخود فرنگی، لوبیا سبز، بروکلی، انواع فلفل، ذرت، کلم، خیار، کرفس را در محیط سرد یخچال در جایی قرار دهید که به نام قسمت سرد یا chilled معروف است. البته برای سیب زمینی اگر به میزان کمی استفاده می کنید از این روش استفاده کنید در غیر این صورت از باقی روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال که در مقاله آمده بهره بگیرید. خوب است آن ها را سلفون پیچ کنید چون در صورت شستن زودتر خراب می شوند.

بیشتر بخوانید: خواص جوانه کلم بروکلی

سبزیجات سبز برگ

این نوع سبزیجات را به روش های مختلفی می توانید نگهداری کنید. یکی از بهترین روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال این است که آن ها را بدون آن که بشویید همراه با ساقه در دستمال کاغذی یا حوله های نازک یا سلفون در یخچال نگهداری کنید تا طراوت خود را حفظ کنید. انواع کلم  بخصوص کلم برگ ها را می توانید در یک فضای سرد بیرون از یخچال برای مدت طولانی نگهداری کنید.

یکی دیگر از روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال شستن آن ها، قرار دادن در سبد برای گرفتن آب اضافی و سپس بسته بندی در کیسه ها و نگهداری در فریزر است.

بیشتر بخوانید: روش نگهداری خیار

سبزیجات ریشه دار

سبزیجاتی مثل هویج و چغندر را بین۳ تا ۵ روز می توانید در یخچال نگهداری کنید. برای نگهداری بیشتر، بهتر است آن ها را در شن یا خاک در هوای نسبتا سرد بگذارید تا مدت زمان بیشتری بین ۱۵ تا ۳۰ روز به طور تازه در اختیار داشته باشید. بخصوص اگر آن ها را همراه با ساقه هایشان می خرید می توانید با قرار دادن در خاک هم از برگ ها استفاده کنید و هم هر زمان به هویج یا چغندر نیاز داشتید از خاک خارج کرده و پس از شستن مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: خواص کلم بنفش

سبزی خوردن

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال این است که این نوع سبزیجات را براحتی می توانید پس از پاک کردن، شستن و گرفتن آب اضافه با قراردادن در یک ظرف دربسته ترجیحا از نوع آلومینیومی یا روحی خودمان؛ در غیر این صورت پلاستیکی یا حتی کیسه فریزر نگهداری کنید. در این صورت بین ۳ تا ۵ روز سبزی تازه خواهید داشت و نیاز به شستن مجدد آن ها ندارید. هر چند بهتر است در ظرف یک پارچه نازک نخی تمیز بگذارید.

یکی دیگر از روش های نگهداری سبزی خوردن پاک کردن آن ها و نگهداری آن ها در یک کیسه پلاستیکی سفید بدون شستن آن ها است. با این روش می توانید هر بار مقداری سبزی را جدا کرده، شسته و ضدعفونی و برای مصرف آماده نمایید.

ریحان و شاهی دو نوع سبزی هستند که زود خراب می شوند. اگر بتوانید آن ها را در گلدان خریداری کنید خیلی بهتر است. در این صورت تا زمانی که گیاه رشد می کند می توانید آن ها را بچیند، بشویید، آب اضافه آن را گرفته و برای سرو آماده کنید. در صورتی که آن ها را به صورت فله ای خریداری می کنید، آن ها را جداگانه نگهداری کنید و فقط موقع مصرف بشویید و برای سرو آماده کنید. حتی می توانید آن ها را در آب سرد در هوای اتاق در یک لیوان یا گلدان نگهداری کنید تا هم سبزی گیاه، تزیین بخش آشپزخانه باشد و هم همیشه در دسترس تان باشد. اگر می خواهید آن ها را در آب نگهداری کنید هر روز آب آن ها را عوض کنید، دو سه قطره روغن زیتون و یک قطعه یخ در آب لیوان بگذارید.

بیشتر بخوانید: نحوه کاشت سبزی خوردن در گلدان یا باغچه

گوجه

معمولا توصیه می شود گوجه به محض برش یا خرد شدن مصرف شود. پس سعی کنید همیشه آن ها را در خارج از یخچال در مکانی خنک نگهداری کنید و هر وقت نیاز داشتید به اندازه لازم شسته و خرد و مصرف کنید.

نگهداری گوجه در یخچال باعث نرم شدن یا لیچ شدن آن ها می شود. در صورتی که مقداری گوجه برش یا خرد شده باقی ماند آن را در ظرفی قرار دهید، روی آن یک کیسه فریزر بکشید و در یخچال بگذارید و در وعده بعدی آن را حتما مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: روش نگهداری گوجه که خواصش حفظ شود و تازه بماند

مرکبات

بهترین مکان برای نگهداری مرکبات میز آشپزخانه یا دمای معمولی اتاق است. آن ها را بشویید و در یک سبد روی میز بگذارید. به این ترتیب مرکبات بیشتری هم میل می کنید. در صورتی که قصد دارید آن ها را در یخچال نگهداری کنید بهتر است آنها را نشویید و در یک کیسه قرار دهید و هر بار برای مصرف مقدار مورد نیاز را جدا کرده بشویید و میل کنید.

پیاز و سیر

سیر و پیاز را همیشه باید در مکانی سرد و تاریک نگهداری کرد. کشوی یخچال مکان خوبی است. ولی بهترین مکان برای نگهداری سیر و پیاز زیرزمین یا زیر راه پله خانه ها است. در صورتی که سیر، پیاز و سیب زمینی را زیر راه پله یا در زیرزمین نگهداری می کنید آن ها را جدا از هم نگه دارید.

اگر بالکنی دارید که آفتاب‌گیر نیست در زمستان مکانی خوبی برای نگهداری سیب زمینی، سیر، پیاز، انواع کلم برگ و مرکبات است. حالا تصورش را بکنید دو گلدان خاک یا ماسه برای چغندر و هویج هم داشته باشید. هر وقت در بالکن را باز می کنید یک باغ خانگی کوچک خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: خواص پیاز

 تازه نگه داشتن انواع میوه و روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

 • گوجه­ فرنگی­ ها را در جایی از آشپزخانه که دمایش در حد دمای اتاق است ذخیره کنید.

گوجه­ فرنگی ­ها در معرض هوای سرد مزه و تازگی خود را از دست می­ دهند و چروکیده می­ شوند. و گرمای بیش از حد باعث پوسیدگی آن می­ شود، برای محافظت از گوجه­ فرنگی ­هایتان و اطمینان از حفظ مزه­ آن ­ها، با تعدادی دستمال کاغذی داخل یک کاسه را بپوشانید و گوجه­ فرنگی ­ها را داخل آن قرار دهید.

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال – گوجه­ فرنگی­ ها را در جایی از آشپزخانه که دمایش در حد دمای اتاق است ذخیره کنید.

 • سیب ها را در کشو یخچال قرار دهید.

سیب به مقداری سرما احتیاج دارد و هم­چنین باید از سایر میوه ­ها جدا نگه­داری شود، قبل از این که آن­ ها را در کشو­ی کف یخچال قرار دهید ابتدا آن­ ها را درون کیسه­ پلاستیکی قرار دهید، این کشوها علاوه بر دمای مناسبی که دارند، بافت و طعم سیب را نیز حفظ می­ کنند.

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال – سیب ها را در کشو یخچال قرار دهید.

 

 • لیمو و انگور خود را درون کیسه قرار دهید سپس آن­ ها را در یخچال قرار دهید.

میوه ­­ها در هوای آزاد پوسیده می­ شوند و سرد نگه­ داشتن آن­ ها به ماندگاری شان کمک می­ کند، این دو میوه نیازمند بسته­ بندی­ های متفاوتی هستند، بنابراین وقتی آن­ ها را ذخیره می ­کنید، یادتان باشد.
لیموها باید در کیسه­ پلاستیکی نگه­داری شوند و اطمینان حاصل کنید که طوری آن را بسته ­اید که هوای آزاد واردش نمی­ شود، بنابراین آنها رطوبت خود را از دست نمی ­دهند و سخت و خشک نمی ­شوند.
شما ممکن است انگور­ها را یا در همان کیسه­ خریداری شده در یخچال قرار دهید، یا آن را با یک کیسه­ دیگر تعویض کنید، کیسه­ های کاغذی به خاطر خاصیت جذب بهترین کیسه ­های ذخیره هستند.

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال – لیمو و انگور خود را درون کیسه قرار دهید سپس آن­ ها را در یخچال قرار دهید.

 

 • گیلاس را فریز کنید یا آن­ را در یخچال قرار دهید.

گیلاس­ ها در دمای سرد تازه می­ مانند. در حقیقت هر محیطی که گرم­ تر از دمای یخچال باشد به گیلاس آسیب می ­رساند، اگر می ­خواهید سریع گیلاس را مصرف کنید، می­ توانید آن را در یخچال بگذارید در غیر این­صورت آن­ ها را فریز کنید و هم­چنین بسته­ آن را نیز چک کنید.

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال – گیلاس را فریز کنید یا آن­ را در یخچال قرار دهید.

 

 • توت­ ها را قبل از ذخیره با آب و سرکه تمیز کنید.

سرکه به عنوان ضد­عفونی کننده عمل می ­کند، اگر اسپینر سالاد هم دارید می­ توانید به سرعت آب اضافی را خارج کنید و خشک کنید.
توت­ های تمیز و خشک را در داخل یک ظرف نگه­دارنده که کف آن را یک دستمال کاغذی پوشانده است، قرار دهید تا آب اضافی باقی­ مانده جذب شود و هم­چنین درب نگه­دارنده را مقداری باز بگذارید تا رطوبت خارج شود.

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال – توت­ ها را قبل از ذخیره با آب و سرکه تمیز کنید.

 

 • پرتقال ­ها و سایر مرکبات را بسته ­بندی کنید و در یخچال قرار دهید.

ذخیره­ مرکبات آسان است، آن­ ها را می ­توان هم در دمای اتاق و هم در یخچال ذخیره کرد.

بیشتر بخوانید: افزایش طول عمر میوه و سبزی تا ۵ برابر با یک روش جالب !

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال – پرتقال ­ها و سایر مرکبات را بسته ­بندی کنید و در یخچال قرار دهید.

 • برای  تازه نگه داشتن انواع میوه های نارس آن ها را روی پیش­خوان آشپزخانه قرار دهید.

شامل گلابی، آووکادو، موز که معمولاً نارس خریداری می­ شوند، قرار دادن آنها روی اوپن باعث رسیدن آن ­ها می ­شود و شما می ­توانید از خوردنشان لذت ببرید.

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال – میوه ­های نارس را روی پیش­خوان آشپزخانه قرار دهید.

 • میوه ­های رسیده را داخل یخچال قرار دهید.

محیط سرد فرایند رسیدن را کند می ­کند که برای تازه نگه داشتن انواع میوه­ هایی مثل آووکادو، موز، سیب و سایر میوه­ هایی که به سرعت می­ رسند، این کار باعث می شود که برای مدت زمان بیشتری این میوه ­ها قابل خوردن باشند.

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال – میوه ­های رسیده را داخل یخچال قرار دهید.

ذخیره­ سبزیجات

 • سیب­ زمینی­ ها را در جای خشک و خنک آشپزخانه نگه ­دارید.

هرگز سیب­ زمینی ­ها را در یخچال نگه ندارید، چون محیط سرد باعث تغییر طعم و مزه­ آن می­شود، هم­چنین آن ­ها را از کنار اجاق یا بخش­ های گرم آشپزخانه دور نگه دارید چون گرما باعث جوانه زدن سیب ­زمینی می ­شود. و حتماً آن ­ها را در کیسه قرار دهید، چه مقدار آن کم باشد چه زیاد.

بیشتر بخوانید: روش انتخاب هندوانه خوب و شیرین و روش نگهداری هندوانه در خانه برای مدت زیاد!

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال – سیب­ زمینی­ ها را در جای خشک و خنک آشپزخانه نگه ­دارید.

 • ساقه مارچوبه و برگ هویج را خرد و سپس آن­ ها را در داخل یک ظرف بزرگ آب قرار دهید.

هر دوی این سبزیجات برای تازه ماندن به رطوبت نیاز دارند. به مقدار دو اینچ آب باید باشد تا ساقه­ بریده شده توسط آب پوشیده شود، هنگامی که به مقدار کافی در داخل آب قرار گرفت، می­ توانید آن را با یک کیسه­ پلاستیکی خشک کنید.
برگ هویج بخشی از گیاه است که رشدش ادامه دارد و سرانجام باعث پوسیده ­شدن گیاه می ­شود، آن­ ها را در جای دیگری که می­ خواهید بخورید ذخیره کنید، هویج با رطوبت آب برای مدت زیادی قابل خوردن خواهد بود.

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال – ساقه مارچوبه و برگ هویج را خرد و سپس آن­ ها را در داخل یک ظرف بزرگ آب قرار دهید.

 

 • قارچ­ ها را در بسته­ بندی­ های خود در یخچال قرار دهید.

اگر قارچی که می ­خرید آماده باشد، یعنی بریده شده و تمیز شده باشد، تنها کاری که باید انجام دهید قرار دادن آن­ ها در یخچال است، اگر برای بار اول بسته ­بندی باز شود، آن ­ها را در سلفون بپیچید و سوراخ­ هایی برای تهویه بهتر ایجاد کنید. بهتر است از کیسه­ های کاغذی به دلیل خاصیت جذبی آن ­ها برای تهویه بهتر استفاده شود، اما کیسه­ های پلاستیکی به دلیل رطوبت زیاد باعث پوسیدگی می­ شوند.

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال – قارچ­ ها را در بسته­ بندی­ های خود در یخچال قرار دهید.

 • جوانه ­های ­کلم و فلفل دلمه­ را روی پیشخوان  قرار دهید.

این دو نوع از سبزیجات نیاز به کار خاصی برای تازه ماندن ندارند. تا قبل از خوردن کلم ­ها برگ­ های آن­ ها را نبرید چون برگ ­ها هسته  کلم ­ها را پوشش می ­دهند و آن­ ها را قابل خوردن و تازه نگه ­می ­دارند.
در حالی که فلفل دلمه ­ها می­ توانند در یخچال قرار داده شوند، به نظر می ­رسد مدت زمان دوره­ مصرف آن پایین می­ آید.

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال – جوانه ­های ­کلم و فلفل دلمه­ را روی پیشخوان  قرار دهید.

 • برگ سبزیجات را آبکشی نمایید و آن­ ها را در یک حوله­ کاغذ یا پارچه قرار دهید.

آب می­ تواند سبزی­ ها را تمیز کند، در حالی که حوله آب اضافی را جذب می­ کند، شما تا زمان خوردن می­ توانید سبزی­ ها را در حوله­ کاغذی دارای خاصیت کشسانی در دو طرف قرار دهید تا خوشمزگی و تازگی خود را حفظ کنند.

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال – برگ سبزیجات را آبکشی نمایید و آن­ ها را در یک حوله­ کاغذ یا پارچه قرار دهید.

 • دانه­ های ذرت را از پوسته­ آن ­ها جدا کرده و سپس دانه­ ها را در بسته ­بندی ­های خود فریز کنید.

بعد از برداشتن پوسته ذرت، ذرت می­ رسد و طعم آن دچار تغییر می ­شود. اگر نمی ­خواهید در نزدیکی از آن استفاده کنید، بهتر است پس از جدا کردن هسته­ آن ­ها، در یخچال ذخیره شوند.

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال – دانه­ های ذرت را از پوسته­ آن ­ها جدا کرده و سپس دانه­ ها را در بسته ­بندی ­های خود فریز کنید.

 • گل­ کلم را پس از بسته­ بندی در یخچال قرار دهید.

گل­ کلم یکی دیگر از سبزیجاتی است که به آسانی می­ توان آن­ را ذخیره کرد، کیسه پلاستیکی آن باید نرمال باشد و در یکی از کشوهای یخچال قرار داده شود.

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال – گل­ کلم را پس از بسته­ بندی در یخچال قرار دهید.

ذخیره­ ادویه­ جات و گیاهان تازه

 • گیاهان تازه را در یک کاسه یا اسپینر سالاد شستشو دهید.

آن­ ها را با آب سرد شستشو دهید، سپس خشک کنید، از خشک شدن صد درصدی آ ن­ها مطمئن شوید، چون رطوبت زیاد باعث پوسیدگی گیاه می شود.

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال – گیاهان تازه را در یک کاسه یا اسپینر سالاد شستشو دهید.

 • گیاهان دارای بافت سخت را مرطوب کرده و سپس در یخچال نگه دارید.

شما گیاهان سخت را از طریق بافت آن­ها می­ توانید تشخیص دهید، این گیاهان شبیه شاخه ­های درخت احساس می ­شوند. آن­ ها را در یک دستمال کاغذی کمی مرطوب قرار داده و پس از قرار دادن در کیسه­ فریزر یا ظرف نگهدارنده، تا زمان استفاده در یخچال قرار دهید.

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال – گیاهان دارای بافت سخت را مرطوب کرده و سپس در یخچال نگه دارید.

 • گیاهان نرم را پس از بریدن با قیچی در آب قرار دهید.

شما با دست زدن به برگ گیاهان می­ توانید به صاف یا نرم بودن گیاه پی ببرید که برگ­ های آن­ها سبز و آب­دار می ­باشد یا خیر، ساقه­ این گیاهان را حتماً ببرید. سپس می­ توانید آن ها را در یک ظرف کوچک نگه دارنده­ همراه با آب قرار دهید و روی پیشخوان آشپزخانه قرار داده و هر روز آب آن را تعویض کنید، این گیاهان در رطوبت، نرم باقی می ­مانند.

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال – گیاهان نرم را پس از بریدن با قیچی در آب قرار دهید.

 • سیرهای خود را در منطقه تاریک و خشک آشپزخانه نگه ­دارید.

نور و رطوبت باعث پوسیدگی و جوانه زدن سیر می ­شوند و هم­چنین مطمئن باشید که جایی که نگه­داری می ­شوند، دارای تهویه­ مناسب باشد.

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال

روش نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال – سیرهای خود را در منطقه تاریک و خشک آشپزخانه نگه ­دارید.

نویسنده: عبدالرئوف صابری – پوران ریاضی پور

بیشتر بخوانید: نکات مهم برای انتخاب میوه خوب و سبزیجات و بهترین روش پخت سبزیجات

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا