دانستنی‌های سلامتی

۴ جایگزین طبیعی آسپرین که موجب ناراحتی‌های گوارشی نمی‌شوند!

تصور رایج این است که مصرف روزانه یک عدد آسپرین موجب آن می‌شود که سلامت قلب تأمین گردد و دیگر نیازی به متخصص قلب نباشد. افزون بر این، آسپرین از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند و حتی می‌تواند در از بین رفتن علائم آنفلوانزا مفید باشد. با این حال، این قرص یکی از موجبات اصلی افزایش تعداد بیمارانی که به اورژانس مراجعه می‌کنند است، چرا که خونریزی گوارشی، زخم معده، سؤ هاضمه، سوزش سر دل و تهوع را سبب می‌شود. با توجه به آن که سلامت دستگاه گوارش یکی از مهم‌ترین عوامل در حفظ سلامت کلی بدن در درازمدت است، بهتر است این ۴ جایگزین طبیعی آسپرین را که در نت‌نوشت به شما معرفی خواهیم کرد انتخاب کنید. این مواد همان وظایف آسپرین را انجام می‌دهند، البته بدون آن که موجب ناراحتی‌های گوارشی شوند.

۱- سیر:

تخقیقات نشان می‌دهند که سیر برای سلامت شریان‌های قلب مفید است. افزون بر این، ثابت شده که مصرف سیر، زمانی که به عنوان یک مکمل مصرف شود، در درمان فشار خون بالا نیز مفید است. همچنین سیر حاوی آلیسین، ماده‌ای که از اثرات آنتی اکسیدانی و آنتی میکروبی برخوردار است، می‌باشد. آلیسین نه تنها موجب  بهبود گردش خون در آئورت می‌شود، بلکه از آسیب‌های قلبی ناشی از فقدان اکسیژن نیز جلوگیری به عمل می‌آورد.

دست آخر آن که سیر می‌تواند جایگزین طبیعی آسپرین باشد که قادر به کاهش ویسکوزیته‌ی پلاکت خون بوده و در کاهش خطر لخته شدن خون نیز مؤثر می‌باشد.

۲- زردچوبه:

مدت‌زمان زیادی است که طب سنتی چین از زردچوبه به مثابه‌ی یک دارو برای آسیب‌های قلبی استفاده می‌کند. زردچوبه حاوی ماده‌ای به نام کورکومین است، ماده‌ای که رنگ زرد زردچوبه به سبب آن می‌باشد. به سبب همین ماده است که از  زردچوبه به عنوان یک ضد التهاب، آنتی اکسیدان، ضد عفونی کننده و ضد سرطان یاد می‌شود. این ماده‌ی موجود در زردچوبه، علاوه بر این موارد، موجب کاهش استرس اکسیداتیو در بدن شده و احتمال لخته شدن پلاکت‌های خون، که خود یکی از عوامل سکته است، را نیز کاهش می‌دهد. مضافاً کورکومین به کبد برای رهایی یافتن از آسیب‌های کلسترول بد خون کمک می‌کند و این‌گونه در سلامت قلب نیز مفید است.

۳- میخک صدپر:

میخک صدپر یکی دیگر از ادویه‌هایی است که از خواص متعددی برای سلامت بدن برخوردار می‌باشد و یک جایگزین طبیعی آسپرین به شمار می‌رود. این ادویه حاوی مقدار زیادی از فنول‌ها (نوعی آنتی اکسیدان) است. این ماده، دارای اثرات ضد عفونی قوی و ضد باکتری می‌باشد.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، میخک صدپر قادر به کاهش قند خون بوده و می‌تواند تری گلیسرید خون را نیز کاهش دهد. افزون بر این قادر است از پرکسیداسیون لیپیدی، یعنی علت بیماری‌هابی قلبی، جلوگیری کند.

همچنین دریافته شده که میخک صدپر در جلوگیری از لخته شدن خون نیز مؤثر است و این‌سان می‌تواند به مثابه‌ی یک جایگزین مناسب برای آسپرین مورد استفاده قرار گیرد.

۴- روغن خردل:

روغن خردل از جمله روغن‌های گیاهی است که می‌تواند بر روی سلامت قلب اثری معجزه‌وار داشته باشد. این روغن از چربی‌های تک غیر اشباع و چند غیر اشباع تشکیل شده و می‌تواند سلامت و قدرت قلب را تضمین کند. آن‌گونه که نتایج مطالعات نشان می‌دهند، روغن خردل نه تنها موجب کاهش سطح تری گلیسرید خون می‌شود بلکه در کاهش کلسترول بد خون نیز مؤثر است و این‌گونه می‌تواند در حفظ سلامت قلب و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی مفید باشد. علاوه بر این موارد، مقادیر مناسبی از امگا ۳ و امگا ۶ در روغن خردل وجود دارند و به این ترتیب موجب می‌شوند که روغن خردل نیز بتواند جایگزینی مناسب برای آسپرین باشد.

 

منبع:

curejoy

 

آرش شمسی

فارغ ام از نیک و بد، از هرآن‌چه که "می‌گذرد"

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا