علمی

با کتابها صحبت کنید!! آزمایش جدید هوش مصنوعی گوگل

پژوهش های اخیر گوگل با نمایش این که چگونه پردازش زبان های طبیعی در هوش مصنوعی انجام می شود، دیدگاه جالبی در مورد نحوه عملکرد هوش مصنوعی به ما می دهد. در همین راستا بخش تحقیقاتی Mountain View قابلیت جدیدی با نام تجربه های معنامحور (Semantic Experiences) را راه اندازی کرده است که شامل وب سایت هایی با فعالیت های جالب است که توانایی AI ها را برای درک کلمات نشان می دهد. درواقع آزمایش جدید هوش مصنوعی گوگل در مورد وابستگی و ارتباط کلمات است. تا پایان با نت نوشت همراه باشید.

یکی از این دو تجربه جدید، “صحبت کردن با کتاب ها” نامیده می شود، زیرا، به خوبی می توانید از این وبسایت برای ارتباط با برخی از کتاب های مشخص استفاده کنید. برای انجام این کار شما به سادگی می توانید یک متن یا یک سوال را تایپ کرده تا جملات کاملاً مرتبط با آنچه که تایپ کرده اید در کتاب بیابید.

راجل برنشتاین (Rachel Bernstein)، مدیر بخش تحقیقاتی و تولید شرکت مهندسی Ray Kurzweil ، در این اعلامیه اعلام کرد که این سیستم تنها به تطبیق کلمات کلیدی وابسته نیست. آنها AI خود را با تغذیه “میلیاردها مکالمه شامل جملات مشابه” آموزش داده اند، بنابراین می توانند یاد بگیرند که چه واکنشی مناسب است.

آزمایش جدید هوش مصنوعی گوگل؛ با کتابها صحبت کنید!!

صحبت کردن با کتابها می تواند به شما راهنمایی هایی کند که با جستجوی عناوین ساده کلمات کلیدی ممکن نباشد – به عنوان مثال وقتی که من عبارت “او می گوید او بزرگترین کارآگاه است که تا به حال زندگی کرده است” “He says he’s the greatest detective who ever lived، را جستجو کردم، یکی از نتایج برجسته یک جمله است که شامل هیچ یک از کلمه های کلیدی از عبارت جستجو شده نمی باشد، زیرا AI کلمه “detective” را با “investigator” مرتبط کرده و جستجو را با آن نیز انجام می دهد.

دیگر وب سایت جدید گوگل به نام Semantris ، بازی های مرتبط با کلمات را شامل می شود، که مانند تجربه بازی از بین بردن بلاک ها می باشد.

آزمایش جدید هوش مصنوعی گوگل؛ با کتابها صحبت کنید!!

این دو برنامه می توانند مفاهیم مترادف و متضاد را به خوبی تشخیص دهند و نشان از پیشرفت الگوریتم های گوگل در این حوزه دارند.

توسعه word vector ، یا همان مدل یادگیری AI که الگوریتم را قادر می سازد تا روابط بین کلمات را براساس استفاده عملی از زبان یاد بگیرد، منجر به پیشرفت هایی در پردازش زبان های معمول در چند سال گذشته شده است. وب سایت هایی نظیر Kurzweil و Bernstein، نشان می دهند که قابلیت های جدید AI ها چگونه می توانند برنامه های کاربردی را که قبل از آن ممکن نبود، امکان پذیر کند.

طبق گفته گوگل “دیگر برنامه های بالقوه عبارتند از: طبقه بندی، شباهت معنایی، خوشه بندی معنایی، برنامه های لیست سفید (انتخاب پاسخ مناسب از بسیاری از گزینه ها) و جستجوی معنایی (مانند گفتگو با کتاب ها). ” گوگل در همین باره ماژولی را بر روی TensorFlow منتشر کرده است و توسعه دهندگان دیگر می توانند از آن بهره ببرند، بنابراین کار غول تکنولوژی می تواند منجر به برنامه های AI شود که می توانند درک کنند که چگونه کلمات را بهتر از همتایان قدیمی خود به کار ببرند.

منبع: engadget

ارسلان غلامی

ارسلان غلامی هستم. فوق لیسانسم رو رشته فوتونیک دانشگاه شهید بهشتی خوندم و علاقه مند به اخبار تکنولوژی و تازه های علم هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا