دسته ها: حیوانات خانگیدانستنی‌های سلامتی

رابطه سگ و انسان عمیق تر از آنچه فکر می کنید، است!

رابطه سگ و انسان چیست؟ هردوی انسان ها و سگ ها (و بیشتر، حیوانات دیگر) دارای میکروب های روده ای…

اشتراک گذاری

برای هزاران سال، سگ ها و انسان ها کنار هم زندگی کرده اند، در طی رابطه طولانی مدت رابطه سگ و انسان ، ما عشق دو طرفه خودمان را با آن ها به اشتراک گذاشتیم و آن ها حتی یکی از بهترین دوست های ما بودند. اما بر اساس مطالعه ای که در Microbiome منتشر شد، رابطه سگ و انسان حتی عمیق تر از آن چیزی است که ما فکر می کنیم. برای اطلاعات بیشتر، در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تربیت سگ ، چگونه از واغ واغ کردن بی موقع سگ جلوگیری کنیم؟

رابطه سگ و انسان چگونه است؟

هر دوی انسان ها و سگ ها (و بیشتر، حیوانات دیگر) دارای میکروب های روده ای یا فلور هستند که شامل تعداد بی شماری از میکروارگانیسم هایی است که در دستگاه گوارش زندگی می کنند. محققان، قبلاً نشان داده اند که فلورهای روده ارتباط نزدیکی با سلامتی میزبان دارند و بین سلامت عمومی و رژیم غذایی فرد به نوعی وساطت می کنند. اکنون به نظر می رسد که این موارد، ما را به سگ ها مرتبط می کند. در این مقاله، تیم بین المللی دانشمندان نشان می دهند که این فلورهای دستگاه گوارش در انسان و سگ ها بسیار شبیه هم هستند. میکروب های انسانی و سگ ها، در واقع عمدتاً مربوط به گونه های مشابه هستند. در حقیقت، این حالت به دانشمندان کمک می کند تا در مورد میکروب های انسانی، بیشتر تحقیق کنند. یک مدل بسیار مفید برای مقایسه، نسبت سنجی با موش است.

بیشتر بخوانید: بازی با خرگوش در خانه را به ساده‌ترین روش ممکن بیاموزید!

نتایج این مقایسه نشان داد که رابطه سگ و انسان بیش از چیزی است که فکر می کنیم و سگ ها برای ما بیش تر از یک دوست هستند؛ همان طور که قبلاً بر این باور بودیم سگ ها بهترین دوست ما هستند. نویسنده همکار این مقاله، Louis Pedro Coelho، متخصص بیولوژی مولکولی آزمایشگاهی از اروپا اعلام کرد که: “این یافته ها نشان می دهند که سگ ها می توانند یک مدل خوب برای مطالعات رژیم غذایی نسبت به بقیه حیوانات مثل خوک یا موش ها باشند و ما می توانیم به طور بالقوه از داده های حاصل از سگ ها برای مطالعه تاثیر رژیم غذایی بر فلورهای میکروبی روده انسان استفاده کنیم و انسان می تواند یک مدل خوب برای مطالعه تغذیه سگ ها باشد.”

بیشتر بخوانید: مراقبت از پرنده بیمار چگونه است؟

Coelho و تیمش، طی مطالعه ای شامل ۶۴ سگ که نصف آن ها بیگلز و نصف دیگر، رتریور بودند و به همان تعداد، سگ های لاغر و چاق را ارزیابی کردند. هدف این بود که مطالعه کنیم چگونه رژیم غذایی سگ بر میکروارگانیسم های موجود در روده اثر می گذارند. بنابراین سگ ها به دو گروه تغذیه ای که یکی از گروه ها غذای حاوی پروتئین بالا و کربوهیدرات کم را دریافت کردند و گروه دیگر، بر عکس، غذای حاوی پروتئین کم و کربوهیدرات بالا را دریافت کردند، تقسیم شدند. دانشمندان، ۱۲۹ نمونه از مدفوع توله سگ ها را سه بار در آغاز و پایان آزمایش و نیز ۸ هفته پس از اتمام آزمایش، جمع آوری کردند.

بیشتر بخوانید: چگونه بوی سگ را در خانه از بین ببریم؟

دانشمندان از مدفوع DNA فلورهای میکروبی را استخراج کرده و آن ها را مرتب کردند و به این ترتیب، کاتالوگ ژنی میکروارگانیسم های روده که شامل ۱٫۲۴۷٫۴۰۵ ژن است، ساخته شد. در مقایسه با کاتالوگ ژنی خوک و موش، کاتالوگ ژنی انسان و سگ ها، بسیار شبیه هم بودند. آن ها همچنین مشاهده کردند که سگ های چاق نسبت به سگ های لاغر، تغییرات وسیع تری در فلور روده ای خود داشتند. باید به این موضوع اشاره کنیم که در انسان نیز همین طور است.

بیشتر بخوانید: چرا سگ عاشق دیدن خنده های شماست!؟

اگر تا به حال به زٌل زدن سگ خودتان به غذایی که می خورید، دقت کرده باشید، یافته های مطالعات رابطه رابطه سگ و انسان را بهتر احساس خواهید کرد. در حالی که تمام این حیوانات (و انسان ها) یک نقطه مشترک دارند و آن، این است که ۹۷ میلیون سال پیش زندگی می کرده اند، سگ ها و انسان ها به طور خاص غذا را برای مدت طولانی با هم تقسیم می کردند که بر این اساس، دانشمندان می گویند که سیستم گوارشی و متابولیک سگ ها بیشتر شبیه ما، انسان ها است.

بیشتر بخوانید: سگ نژاد سیبرین هاسکی (Siberian Husky) ، اطلاعات و ویژگی

نویسنده: عبدالرئوف صابری

برچسب ها: آموزش های لازم پیش از خروج از خانه برای سگتاثیر رژیم غذایی بر میکروب های رودهدستگاه گوارشرابطه سگ و انسانفلور میکروبی رودهمقایسه گوارش انسان و سگ

آخرین مطالب

  • ادبیات جهان

معرفی کتاب سیر عشق نوشته آلن دوباتن فیلسوف و مجری ۴۷ ساله سوئیسی

کتاب سیر عشق به رابطه ی یک زن و مرد به نام های ربیع و کِرستن می پردازد که در… بیشتر بخوانید

14 ساعت قبل
  • سینمای جهان

مروری بر سبک و آثار اینگمار برگمن ؛ دقت کن، کندتر باش؛ عجله نکن.”

فضای فیلم‌های اینگمار برگمن تیره و تار است درست مانند زمان‌هایی که در اسکاندیناوی خورشید غروب نمی‌کند. برگمن خیلی دوست ندارد… بیشتر بخوانید

14 ساعت قبل
  • سینمای جهان

نقد فیلم Ocean’s 8 یا ۸ یار اوشن ساخته‌ی گری راس ؛ اگه میتونی منو بگیر…

تجربه ی حسی موفقی که در فیلم Ocean's 8 شکل می گیرد، حاصل همذات پنداری جذاب و آرامش بخش تماشاگر… بیشتر بخوانید

14 ساعت قبل
  • آموزشی

آموزش جفت کردن اپل واچ با گوشی اندرویدی !

اگر به دنبال جفت کردن اپل واچ با گوشی اندرویدی هستید، آموزش زیر میتواند به کمک شما بیاید. البته قبل از… بیشتر بخوانید

14 ساعت قبل
  • آموزشی

مشکل خالی شدن باتری آیفون را با این روش ها حل کنید!

اگر از آیفون های قدیمی استفاده می کنید احتمالا با به روز رسانی های جدید آیفون شاهد مشکل خالی شدن… بیشتر بخوانید

15 ساعت قبل
  • آموزشی

آموزش ویدیویی حل مکعب روبیک ؛ قهرمان راز سرعت در این بازی را به شما آموزش می‌دهد!

برای بسیاری مکعب روبیک یا Rubik's Cube مثل یک اسباب بازی ساده به نظر می رسد، اما پس از شروع… بیشتر بخوانید

15 ساعت قبل