دانستنی‌های سلامتی

مقابله با روماتیسم مفصلی به روش کاملا طبیعی

بیماری التهابی مزمن آرتریت روماتوئید می تواند سبب سفتی، درد، تورم، قرمزی و خشکی مفاصل مختلف بدن شود. بیشترین تمرکز این بیماری بر روی مفاصل مچ دست و پا می باشد. این بیماری منجر به کم تحرکی و در نهایت بی تحرکی این مفاصل شده و کیفیت زندگی را کاهش می دهد. آرتریت روماتوئید یک بیماری سخت است که به طور ناخواسته به سلول های مفاصل حمله کرده و سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. نت نوشت در این مقاله برای شما از مقابله با روماتیسم مفصلی می نویسد و چند راه کار طبیعی جهت درمان آن معرفی می کند.

آرتریت روماتوئید چگونه شروع می شود ؟

آرتریت روماتوئید با تغییراتی در سیستم ایمنی بدن که به سلول های ناحیه مچ دست و پا حمله می کنند شروع می شود و منجر به آسیب رسیدن در این نواحی می شود، خستگی و نا هماهنگی در این مفاصل نیز کم کم پیدا خواهد شد. این بیماری تنها بر روی مفاصل تاثیر نمی گذارد بلکه غضروف و استخوان و بافت آن ناحیه را نیز تحت تاثیر خود قرار خواهد داد حتی در حالت های حاد و پیشرفته آرتریت روماتوئید مشکلاتی در اندام های دیگر از جمله قلب، ریه و چشم ها نیز به وجود خواهد آمد. درمان این بیماری سخت به وسیله فیزیوتراپی و تحرک است. هر چند که داروهایی نیز برای درمان این بیماری وجود دارد اما راه کارها و روش های درمانی طبیعی مقابله با روماتیسم مفصلی تاثیر قوی تری و کم ضرری خواهند داشت.

راه های مقابله با روماتیسم مفصلی

گرما درمانی

گرما درمانی یک یاز بهترین راه های مقابله با روماتیسم مفصلی است. گرما می تواند سبب انبساط عضلات شود و تحمل درد را افزایش دهد. به همین دلیل است که معمولا افراد درمانگر فیزیوتراپ به کمک گرما این کار را انجام می دهند. از پد های گرمایشی موجود استفاده کنید یا در صورت نداشتن پد، یک حوله مرطوب را در مایکروویو قرار داده و پس از اندکی گرم کردن بر روی ناحیه دردناک بگذارید. حتی استفاده از دوش آب گرم که همراه با ماساژ باشد نیز به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه می تواند موثر واقع شود.

برای مقابله با روماتیسم مفصلی روغن ماهی و امگا ۳ بخورید

اسید های چرب امگا ۳ از آن دسته مواد مغذی است که در درمان آرتریت روماتوئید بسیار موثر است. مطالعات نشان داده است افرادی که مکمل های روغن ماهی مصرف می کنند کمتر دچار خستگی صبحگاهی و خشکی مفاصل می شوند. حتی این افراد بدون نیاز به داروهای درمانی آرتریت روماتوئید می توانند این بیماری را متوقف کنند.از اثرات مثبت روغن ماهی که حاوی امگا ۳ می باشد توانایی در کاهش میزان اینترفرون، بتا ایگلوبین و پروتئین موجود در بدن است.

برای مقابله با روماتیسم مفصلی روغن های گیاهی استفاده کنید

مقابله با روماتیسم مفصلی
GLA سبب تولید پروستاگلاندین در بدن می شود که این ماده یک عنصر هورمون مانند است و خاصیت ضد التهابی دارد.

روغن هایی مانند روغن گندم، حاوی گاما لینولنیک اسید GLA می باشد که یک نوع اسید چرب اشباع نشده است. این روغن در کاهش التهابات مفصلی بسیار تاثیر گذار است. بر اساس مطالعات انجام شده مصرف مکمل های GLA به مدت ۶ ماه، می تواند درد مفاصل پرکار و متورم که معمولا در صبح دچار درد می شوند را کاهش دهد. علاوه بر این GLA سبب تولید پروستاگلاندین در بدن می شود که این ماده یک عنصر هورمون مانند است و خاصیت ضد التهابی دارد.

کرم کپسایسین

کپسایسین یک نوع ترکیب تهیه شده از فلفل های مختلف به خصوص فلفل چیلی است که در کاهش دردهای آرتریت روماتوئید بسیار موثر است. این ماده می تواند در انتقال سیگنال های درد به مغز انسان دخالت کند. کرم کپسایسین را ۴ مرتبه در روز به مدت ۴ هفته استفاده کنید تا میزان متوسط ۵۷% از درد این بیماری را به راحتی کاهش دهید.

زنجبیل در رژیم غذایی

Ginger
ین گیاه در مهار بیوسنتز لوسمی و پروستاگلاندین که در التهابات نقش به سزایی دارد، بسیار موثر عمل می کند

استفاده از ریشه زنجبیل نه تنها خواص ضددرد برای این بیماری دارد بلکه خواص بی شمار دیگری نیز دارد. زنجبیل به طور سنتی یک داروی گیاهی برای سنین مختلف در درمان بیماری های روماتیسمی و التهابی می باشد. این گیاه در مهار بیوسنتز لوسمی و پروستاگلاندین که در التهابات نقش به سزایی دارد، بسیار موثر عمل می کند. علاوه بر این ها سبب تقویت معده و برطرف کردن مشکلات گوارشی می شود.

برای مقابله با روماتیسم مفصلی چای سبز بنوشید

چای سبز نیز از آن دسته دمنوش هایی است که خواص ضد التهابی بسیار قوی داشته و همچنین می تواند در درمان آرتریت روماتوئید و مقابله با روماتیسم مفصلی کمک کند. تحقیقات نشان داده است که ماده ای به نام گالات EGCG در چای سبز وجود دارد که می تواند کمک کند تا بافت های آسیب دیده و التهابات به راحتی درمان شوند.

کورکومین موجود در ادویه جات

کورکومین یک ترکیب است که در ادویه جات یافت می شود. این ماده دارای خاصیت ضد التهابی بوده و می تواند بیماری آرتریت روماتوئید را به خوبی درمان کند. در حقیقت این ماده یک داروی بسیار مفید است که در زردچوبه به وفور یافت می شود.

منبع :

Home

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا