دانستنی‌های سلامتی

سرویکالژی چیست و چگونه درمان می­ شود؟

بسیاری از مردم گردن ­درد را تجربه کرده­ اند که در برخی موارد به عنوان سرویکالژی تشخیص داده می­شود. سرویکالژی دردی است در ناحیه گردن که به مناطق دیگر مانند بازوها گسترش نمی­ یابد و هرکس ممکن است به آن مبتلا شود. سرویکالژی معمولاً موضوع جدی­دی نیست اما می­ تواند موجب ناراحتی شود و باید مورد توجه قرار گیرد. این مقاله در نت نوشت  به بحث در مورد چیستی سرویکالژی و روش­ های درمان و جلوگیری از آن می­ پردازد.

سرویکالژی چیست؟

گردن یا ستون فقرات در گردن، دو وظیفه مهم محافظت از نخاع و نگهداشتن سر در هنگام چرخیدن را بر عهده دارد.گردن از استخوان، اعصاب، ماهیچه، زردپی و رباط ساخته­ شده است که این ساختار به آن اجازه می­دهد در عین انعطاف­ پذیر بودن، توانایی محافظتی نیز داشته­ باشد.این قابلیت انعطاف­ پذیری، گردن را آسیب­ پذیر نیز می­کند، به خصوص آن که دائماً تحت فشار نگهداشتن سر نیز می­ باشد.

برخی حرکات ناگهانی یا آهسته که به گردن فشار زیاد وارد می­کند، می­تواند ایجاد ناراحتی کند. این آسیب هنگامی که تنها در ناحیه گردن باشد و نه در نواحی دیگر، مانند بازوها و یا پایین کمر، سرویکالژی نامیده می ­شود.

دلایل بروز سرویکالژی

سرویکالژی دلایل متنوعی دارد. برخی از معمول­ترین آنها شامل:

 • حالت بد یا مدت طولانی قرارگیری گردن در زاویه بد، مانند هنگام خوابیدن یا پشت میز کار کردن
 • آسیب­هایی همراه با حرکت ناگهانی گردن مانند آسیب­ دیدگی در یک تصادف رانندگی و یا به علت ورزش
 • استرس طولانی مدت که باعث افتادگی عضلات شانه و گردن، و در نتیجه آسیب به گردن می­شود.
 • شرایط استخوانی مانند آرتریت یا پوکی استخوان. سن یک فاکتور خطر برای سرویکالژی است و این شرایط در افرادی با سن بالا معمول­تر است.
 • مریض ­ها و یا شرایطی که نخاع را تحت تاثیر قرار می­دهد، مانند عفونت نخاع و مننژیت.

ورزش­های خاصی می­توانند ایجاد قوز کمر بکنند که گردن را در شرایط بد قرار می­دهد و باعث آسیب می شود. قوز کمر می­تواند باعث سرویکالژی شود.

شانه­ ها می­توانند جلو عقب شوند، بچرخند و به گردن فشار وارد کنند. این فشار می تواند در ورزش­ هایی مانند دوچرخه­ سواری و بدنسازی در شرایطی که با عضلات جلوی سینه بیشتر از عضلات پشت کار شود، بیشتر شود.

 نشانه­ های سرویکالژی

سرویکالژی چیست و چگونه درمان می­ شود؟
سرویکالژی چیست و چگونه درمان می­ شود؟

سرویکالژی با درد در ناحیه ­ی گردن مشخص می­شود که می­تواند یک درد شدید و آسیب­ زا و یا یک درد مضاعف و مداوم باشد. شدت درد بستگی به میزان آسیب دارد و در اکثر موارد سرویکالژی ایجاد یک درد ملایم می­کند.

دیگر نشانه­ های سرویکالژی عبارتند از:

 • سفتی عضلات گردن
 • اسپاسم عضلات گردن
 • اختلال در حرکات گردن
 • حساسیت به درد در شانه
 • سردرد
 • سرگیجه
 • حالت تهوع

 درمان سرویکالژی

برخورد با سرویکالژی بستگی به علت آن دارد و در اکثر موارد درمان خانگی مؤثر است. معمولاً سرویکالژی طی چند هفته برطرف می­ شود و در صورتی که درد بیشتر از چند هفته طول بکشد و یا سریعاً پس از یک آسیب ایجاد شود، شخص باید به دکتر مراجعه کند.

بسیار مهم است که از هر حرکتی که موجب آسیب به گردن شود، مانند دوچرخه ­سواری کردن، پرهیز و تا جایی که امکان­ پذیر باشد، به آن استراحت داده شود. اگر آسیب به علت وضعیت نامنساب قرارگرفتن گردن رخ دهد، سریعاً باید به این موضوع پرداخت و وضعیت قرارگیری آن را بهبود بخشید.

روش­های مختلفی برای درمان سرویکالژی در خانه انجام وجود دارد:

 • کیسه­ یخ را می­توان برای ۲۰ دقیقه و چندین بار در روز در محل درد قرار داد. این کار برای جلوگیری از التهاب ناشی از آسیب گردن مفید است.
 • گرم کردن با دوش آب گرم و یا حوله گرم، می­تواند سرعت التیام را بهبود ببخشد.
 • داروهای بدون نیاز به نسخه مانند مسکن­ ها و ضدالتهاب­ها می توانند در مدیریت درمان سرویکالژی کمک کنند.
 • ماساژ دادن ناحیه­ی مبتلا به درد، باعث افزایش گردش خون و تقویت روند التیام می­شود.
 • استفاده از گردن­بند طبی دور گردن، سر را نگه می­دارد و از حرکت آن جلوگیری می­کند و باعث حذف فشار روی گردن می­شود.
 • کشیدن و حرکت دادن سر به طرف­های مختلف، می­تواند مفید باشد، اما باید در شرایطی انجام شود که ایجاد درد نکند و آسان باشد.

در برخی موارد، درمان­های جدی­د تر مانند برنامه فیزیوتراپی و یا حتی جراحی برای کاهش درد نیاز است. همچنین سرویکالژی ممکن است نشانه  شرایط نگران­ کننده ­تری مانند عفونت نخاع باشد.

در صورت بروز نشانه­ های دیگر مانند بی­ حسی و تیر کشیدن در بازوها، مراقبت­ های پزشکی باید سریعاً پیگیری شود. این نشانه ­ها ممکن است پیام­ آور مشکل بزرگتری باشند که نیازمند مداخله فوری است.

در حالی که سرویکالژی یک اتفاق معمول و شایع است، اما با چند تغییر ساده در سبک زندگی، می توان احتمال رخداد آن را کاهش داد.

 • بهبود موقعیت گردن در طول روز

ایجاد موقعیت مناسب قرارگیری گردن در هنگام نشستن یا ایستادن، یک روش مؤثر برای جلوگیری از سرویکالژی است. موقعیت مناسب شرایط تکیه­ گاه برای گردن را ایجاد می­ کند.برای مثال، در هنگام کار کردن پشت میز، نگه­ داشتن زانوها در زاویه ۹۰ درجه، چسبیدن کف پاها به زمین و قرارگیری گردن در حالت مستقیم، بهترین حالت قرارگیری بدن است.

 • بهبود موقعیت گردن در طول شب

هنگامی که شخصی در خواب است، بدن برای مدت طولانی بی­ حرکت است، بنابراین قرار دادن بدن در حالت مناسب در طول خواب بسیار مفید است. شخص باید از خوابیدن روی شکم یا در حالتی که گردن چرخیده یا خم شده­است، پرهیز کند.استفاده از بالشی که تکیه ­گاه گردن باشد یا گذاشتن بالش بین پاها هنگامی که به پهلو خوابیده­ اید، بسیار کمک می­کند.

 • مدیریت استرس

  مدیریت استرس
  مدیریت استرس

استفاده کردن از روش­ های کاهش استرس مانند مدیتیشن یا تمرین­های بدنی، می­تواند از فشار­هایی که ناخواسته به گردن و شانه­ ها وارد می­ شود، کم کند.

 • فعالیت بدنی

داشتن فعالیت بدنی می­تواند خطر ایجاد سرویکالژی را کاهش دهد. همچنین ممکن است تمرین­ های خاصی که عضلات بالای کمر را تقویت می­ کند، از چرخش آسیب­ زای شانه ها و آسیب به گردن جلوگیری کند.

 نتیجه

سرویکالژی یک مشکل معمول است که می­تواند هر شخص را تحت­ تاثیر قرار دهد. در اکثر موارد شدید نیست و می­ تواند در خانه درمان شود. نشانه­ های آن معمولاً کمتر از چند هفته ناپدید می­ شوند. با این حال در برخی موارد اگر درد بیشتر از چند هفته طول بکشد یا شخص مشکوک به بیماری جدید تری باشد، نیاز به درمان پزشکی وجود دارد.اطمینان از وضعیت خوب قرارگیری بدن که بیشترین حفاظت از گردن را فراهم کند،

مهم­ترین کار برای جلوگیری از ایجاد و گسترش سرویکالژی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا