دانستنی‌های سلامتی

رژیم غذایی پوکی استخوان برای پیشگیری از پوکی در زنان چیست؟

رژیم غذایی پوکی استخوان

آخرین تحقیقات در مورد رژیم غذایی برای پیشگیری از پوکی استخوان زنان نشان می دهد رعایت رژیم غذایی مدیترانه ای حتی پس از سن یائسگی مانع از ابتلا به پوکی استخوان در زنان می شود.

۲+

رژیم مدیترانه ای تا به امروز سالم ترین رژیم غذایی جهان معرفی شده است و می توان بهترین رژیم غذایی پوکی استخوان دانست. تحقیقات اخیر در مورد این رژیم نشان داده است حتی بعد از یائسگی در صورت استفاده از این رژیم غذایی برای پیشگیری از پوکی استخوان در زنان خواهد شد و استخوان هایی محکم و ماهیچه هایی قوی تر خواهند داشت و به پوکی استخوان که یک بیماری شایع و متداول در زنان بعد از ۵۰ سالگی است دچار نخواهند شد. نتیجه تاثیر رژیم مدیترانه ای به عنوان بهترین رژیم غذایی پوکی استخوان پس از سن یائسگی در نت نوشت امروز بخوانید.

بیشتر بخوانید: علت پوکی استخوان شدید و درمان استئوپنیا

رژیم غذایی پوکی استخوان

پوکی استخوان پس از قطع آخرین عادت ماهیانه و یک سال پس از آن یائسگی زنان آغاز می شود. بدن زن دچار تغییر و تحولی عظیم می شود که یکی از بدترین و مخرب ترین آن کم شدن بافت استخوان ها و ابتلا به پوکی استخوان در زنان است. زنانی که به پوکی استخوان مبتلا هستند با کوچکترین ضربه یا افتادن استخوان هایش شکسته می شود و درمان و ترمیم آن به زمان طولانی نیاز دارد که گاهی نیز بی نتیجه خواهد بود. رژیم غذایی پوکی استخوان از این بیماری جلوگیری خواهد کرد. محققان به تازگی متوجه شده اند با شروع رژیم مدیترانه ای حتی پس از یائسگی می توان از بروز پوکی استخوان در زنان پیشگیری کرد. در مجمع سالیانه جامعه پزشکی غدد درون ریز در برزیل ENDO 2018: The Endocrine Society Annual Meeting این یافته مهم را دکتر تائیس رازیا سیلوا Thais Rasia Silva, PhD به طور رسمی اعلام کرد. این سخنران با تاکید بر این که پیش از این تحقیقات زیادی بر روی تاثیر رژیم غذایی بر زنان بعد از یائسگی صورت نگرفته بود، خاطر نشان کرد تحقیقات جدید نشان می دهد حتی بعد از یائسگی رعایت یک رژیم غذایی سالم بخصوص رژیم مدیترانه ای می تواند مانع از ابتلا پوکی استخوان در زنان شود.

بیشتر بخوانید: رژیم دیابت : با رژیم دیابتی ها این بیماری را به زانو درآورید

جزییات تحقیق درباره رژیم غذایی پوکی استخوان

دکتر سیلوا و گروه تحقیقش ۱۰۳ زن سالم را با میانگین سنی ۵۵ سالگی مورد بررسی قرار دادند که دوران یائسگی را پشت سر می گذاشتند. در اکثریت قریب به اتفاق یائسگی زنان در سن ۵۰ سالگی اتفاق می افتد. در برخی حدود ۴۵ سالگی و حتی زودتر و در درصد بسیار کمی از زنان ۶۰ سالگی سن یائسگی است. این افراد از هیچ نوع هورمون درمانی استفاده نمی کردند. تراکم استخوان، بافت ماهیچه ای، بافت چربی، سوخت و ساز سلولی و فعالیت بدنی زنانی که در تحقیق شرکت داشتند اندازه گیری شد. سپس به آن ها پرسشنامه ای داده شد تا دقیقا غذاهایی را که روزمره استفاده می کنند به دقت درج نمایند.

محققان رژیم غذایی پوکی استخوان در زنان را که شامل سبزیجات، حبوبات، میوه ها، غلات، ماهی، روغن زیتون، لبنیات، گوشت و حتی مصرف سیگار و الکل بود به دقت بررسی کردند. مقایسه وضعیت بدنی زنان و رژیم غذایی که مصرف می کردند نشان داد زنانی که رژیم غذایی شان مدیترانه ای یا بیشتر حاوی مواد غذایی این رژیم بود سالم تر بودند. این زنان از تراکم استخوان محکم تری برخوردار بودند، بافت ماهیچه ای پرتری داشتند و مواد معدنی بدن شان با کمبودی مواجه نبود.

بیشتر بخوانید: ۶ درمان طبیعی برای درد مفاصل و استخوان

تاثیر رژیم مدیترانه ای بر استخوان ها و ماهیچه ها

رژیم غذایی پوکی استخوان

رژیم غذایی پوکی استخوان

دکتر پولی مارا اسپریتزر Poli Mara Spritzer پزشک متخصص عضو تیم تحقیق که تالیف گزارش تحقیق درباره بهترین رژیم غذایی برای پیشگیری از پوکی استخوان را به عهده داشت اعتقاد دارد هر چند باید تحقیقات بیشتری در مورد تاثیر رژیم غذایی برای پیشگیری از پوکی استخوان و حتی مقایسه آن با سایر رژیم ها بر سلامتی زنان در سن یائسگی انجام گیرد ولی آن چه مشخص است مصرف پروتئین مثل ماهی نقش مهمی بر سلامت ماهیچه ها در زنان دارد.

علاوه بر پروتئین نقش آنتی اکسیدان های موجود در رژیم مدیترانه ای به عنوان بهترین رژیم غذایی برای پیشگیری از پوکی استخوان را نباید دست کم گرفت. دکتر سیلوا پس از تحقیق با تاکید اعتقاد دارد رعایت رژیم مدیترانه ای همراه با داشتن سبک زندگی سالم، داشتن فعالیت بدنی مناسب، دوری از الکل و انواع دود مانع از بروز پوکی استخوان در زنان بعد از سن یائسگی می شود. دکتر سیلوا حتی به زنانی که دوران یائسگی را پشت سر گذاشته اند و دچار پوکی استخوان شده اند پیشنهاد می کند حتما با یک متخصص تغذیه در مورد استفاده از رژیم مدیترانه ای مشورت نمایند تا حداقل از پیشرفت بیماری جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید: رژیم مدیترانه ای چیست؟ چالش ۳۰ روزه برای لاغری و کاهش وزن – مقدمه

بیشتر بخوانید: درمان روده تحریک پذیر با رژیم غذایی مناسب این بیماری امکانپذیر است

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی آرتروز زانو : برای کاهش درد آرتروز زانو چه رژیمی مناسب است؟

منبع: WebMD.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا