1398-02-31
سینمای ایران

فیلم اجاره نشین ها اثری ماندگار از داریوش مهرجویی محصول ۱۳۶۵

اجاره نشین ها فیلمی از داریوش مهرجویی محصول 1365 ایران

اجاره نشین ها از ساخته های داریوش مهرجویی و محصول ۱۳۶۵ سینمای ایران است. فیلمی جریان ساز و تأثیر گذار که از ابتدای اکرانش جنجال های فراوانی به همراه خود داشت. می‌توان اجاره نشین ها را دومین فیلم مهم داریوش مهرجویی پس از اولین فیلم مهمش یعنی گاو دانست.

اجاره نشین ها از ساخته های داریوش مهرجویی و محصول ۱۳۶۵ سینمای ایران است. فیلمی جریان ساز و تأثیر گذار که از ابتدای اکرانش جنجال های فراوانی به همراه خود داشت. می‌توان اجاره نشین ها را دومین فیلم مهم داریوش مهرجویی پس از اولین فیلم مهمش یعنی گاو دانست. در ادامه با معرفی فیلم اجاره نشین ها با نت نوشت همراه باشید.

فیلم اجاره نشین ها داستان چند خانوار است که در یکی از محله های دور افتاده تهران مستاجر ملکی هستند. این ملک توسط نمایند مالک یعنی “عباس آقا (عزت الله انتظامی)” اداره می‌شود. طی جریانی ساختمان ورثه‌ای دیگری ندارد و “عباس آقا” به دنبال نقشه‌ای است که بتواند دیگر مستاجران را بیرون کند. اما خانه اوضاع خوبی ندارد. هر روز وضع وخیم‌تری پیدا می‌کند و اتفاقات جدیدی را رقم می‌زند.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم پری اثر داریوش مهرجویی، اقتباسی ارزشمند از فرانی و زویی اثر جی. دی. سالینجر

 

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم هامون اثر داریوش مهرجویی

طنزی که “مهرجویی” برای پیمانه اجاره نشین ها برگزیده است، طنزی اجتماعی است. سطحی و لایه دار. خانه ای دور افتاده در پس زمینه خنثی شهر، دور افتاده و بی امکانات. به سان بچه یتیمی تنها مانده و لاشخورها بر گِردش به پرواز در آمده اند. نقش اول فیلمِ مهرجویی بازیگران نیستند. بلکه آپارتمان است. آپارتمانی که زنده است. و در طول فیلم دیالوگ می‌گوید. یاسینی را فریاد می‌زند که جنبندگانش را گوشِ شنوایی نیست.

آری، خانه همان اجتماع و اجتماع همان کشور است. اجاره نشین ها بنیان خانه را سست نشان می‌دهد. فریادش را با زبانِ بی زبانی به دیگران منتقل می‌کند، ولی کسی به فریادش نمی‌رسد. خانه وَندانی که مکان برایشان اهمیتی ندارد و در پی تسویه حساب های شخصی و سود بردن از حقیر ترین اتفاقاتند. ساکنین خانه اما، نشانگر طبقات جامعه اند. از سنتی تا غرب زده، بی سواد و تحصیل کرده، همه و همه جزئی از کل را به نمایش می‌گذارند. نمایشی از یک پوسته. پوسته های بَزَک کرده با نهادی یکسان. توحشی فروخورده که سرباز می‌زند. چه در خانه، چه بین همسایه ها و چه بین مردم اجتماعش. از قصابی تا بنگاه. ظاهرهای موجهی که همان خویِ درندگیِ اجدادشان در طنین شان متبلور است.

بیشتر بخوانید: داریوش مهرجویی مروری بر زندگی آقای کارگردان به بهانه ۷۸ سالگی‌اش

اجاره نشین ها فیلمی است که روی آدم هایش تمرکزِ سطحی دارد و ابدا وارد شخصیت پردازی نمی‌شود. ایده‌ای که از آدم ها به روی مکان سوییچ شده است و حرف هایش را از جانب مکان بیان می‌کند. و اما از ساکنین؛ عباس آقایی که به ظاهر سنتی و مذهبی است اما پای منافعش که می رسد عقایدش را توجیه می‌کند. از “آقای قندی ( اکبر عبدی)” و “آقای توسلی (ایرج راد)”، که اشخاص تحصیل کرده‌ای هستند ولی بوی گوشت، طمع شان را بر انگیخته است و دنبال ادامه سکونت هستند. همسایگانی که ابدا شعور آپارتمان نشینی ندارند و ادای فرهنگ را در می آورند.

اجاره نشین ها درباره تقابل صحبت می‌کند. تقابل سنت و مدرنیته. تقابلی که در جامعه آن روزهای سینمای ایران کاربرد ملموسی دارد. جامعه ای که از یک حکومت سکولار وارد فضای مذهبی بعد انقلاب شده است و دچار اختلاط مفاهیم شده است. از نوع گسترش بی اندازه و قواره شهر و معماری غرب زده آن، تا مادری که مدام توصیات مذهبی به فرزندش می‌کند؛ همه تعارض است.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم لیلا کاری از داریوش مهرجویی

اجاره نشین ها ، ساختمان محل سکونت را در نهایت به جامعه ای فروپاشیده تشبیه می کند که اتحاد مردمش دست مایه جنگ و جدل است. از دور متحد و از درون موریانه زده. تفاوت گفتمانی که هم به خودشان آسیب می‌رساند و هم به ساختمان. و مهرجویی ساختمان را استعاره از جامعه می‌داند. جامعه ای که در آخر به سان چینی بند زده ترک می خورد، شکسته می شود اما نابود نمی‌شود. مردمانش فراموشش کرده و بی آنکه افسوسی به حال آن یتیم خانه بی نوا بخورند. درِ باغ سبزی نشانشان می‌دهند و او را پشت سر می‌گذارند. خاکِ مظلومی که اسیر ابلهان گشته است. و چه خوب گفت “آرتور شوپنهاور” که اکثریت آدمیان را ابلهان تشکیل می دهد.

در نهایت؛ اجاره نشین ها فیلمی است که ارزش دیدن دارد. مخصوصا امروزه که از پروپاگاندا و هجمه های علیه فیلم در زمان اکران آن خبری نیست، و می‌شود با خیال آسوده این تحفه مهرجویی را دوباره به نظاره نشست. نکات ریز و درشتش را بیرون کشید و با آن روزها و در سطح رادیکال تر، امروز جامعه تطبیق داد. بی شک اجاره نشین ها از آثار برتر مهرجویی در طول سال های فعالیت اش است.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم یک روز بخصوص کاری از همایون اسعدیان

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم احتمال باران اسیدی کاری از بهتاش صناعی ها

اجاره نشین ها فیلمی از داریوش مهرجویی محصول 1365 ایران

اجاره نشین ها فیلمی از داریوش مهرجویی محصول ۱۳۶۵ ایران

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا