دانستنی‌های سلامتی

به جای مسکن‌های قوی با این حرکات دست جادویی، درد را از بین ببرید!

مودراهای دست ورزش یوگا برای غلبه بر درد و بیماری ها

حرکات یا مودراهای یوگا فقط برای آرامش جسمی و روحی نیست بلکه جنبه درمانی هم دارد. گرایش روزافزون جوامع مختلف غربی و شرقی به این ورزش بسیار قدیمی هندی به دلیل تاثیرات همه جانبه این ورزش بر کل بدن است.
۸ حرکت در ورزش یوگا با دست انجام می‌شود که خیلی ها اعتقاد دارند در درمان بیماری ها و رفع دردها بسیار موثر است. شاید لازم است این حرکات ساده را در خانه و یا محل کار هر روز فقط چند دقیقه انجام دهید تا برای هر مشکلی به پزشک و درمان های شیمیایی وابسته نباشید.

۸+

ورزش یوگا در جوامع غربی و خوشبختانه در ایران طی سال های اخیر رشد روز افزونی داشته است. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که یوگا کار می‌کنند سلامت جسمی و روحی بهتری دارند، دیرتر پیر می‌شوند و کم تر با پزشک و درمان های شیمیایی سروکار پیدا می‌کنند. ولی عجیب ترین تاثیر، حرکات دست در یوگا است که بسیاری از مردم معتقدند راه حل درمانی خوبی برای رفع دردها و بعضی از بیماری های شان بوده است.

امروز در نت‌نوشت حرکات دست در یوگا را بررسی می‌کنیم که در ورزش یوگا مودرا Mudra نامیده می‌شود و مثل مسکن عمل می‌کند.

گیان مودرا

حرکات دست در یوگا

همان طور که در شکل می‌بینید با لمس انگشت های شصت و انگشت های اشاره هر دو دست این حرکت یعنی Gyan Mudra شکل می‌گیرد. سه انگشت دیگر کشیده باقی می‌ماند.

یوگی ها معتقدند این مودرا باعث اکسیژن رسانی بیشتر به مغز شده باعث اشتیاق و تفکر خلاق می‌شود و برای رفع خواب آلودگی موثر است.

واآیو مودرا

حرکات دست در یوگا

این حرکت یعنی Vaayu Mudraشبیه به مودرای قبلی است با این تفاوت که انگشت اشاره را زیر انگشت شصت می‌برید. در ورزش یوگا این حرکت باعث فعال شدن عنصر هوا و غلبه بر اضطراب می‌شود.

آکاش مودرا

حرکات دست در یوگا

وقتی دستتان را طوری بگیرید که نوک انگشتان وسط و شصت تماس پیدا کند و بقیه انگشتان کشیده باقی بمانند مودرای آکاش Aakash Mudra را انجام داده اید. این حرکت ترس، غم، خشم و هر گونه ناراحتی را که باعث آزار شماست از شما دور می‌کند.

شونیا مودرا

حرکات دست در یوگا

مودرای شونیا Shunya Mudran به حرکتی از دست گفته می‌شود که طبق شکل انگشت وسط را زیر انگشت شصت قرار می‌دهید و سه انگشت دیگر به حالت کشیده باقی می‌ماند.

در ورزش یوگا اعتقاد بر این است که با کاهش عنصر فضا گوش درد با این حرکت درمان می‌شود.

پریت هوی مودرا

حرکات دست در یوگا

مودرای پریت هوی Prithvi Mudra حرکتی است که با کمک انگشتان دست و به صورت لمس نوک انگشت انگشتری با نوک انگشت شصت شکل می‌گیرد. در این حرکت هم درست مثل شکل سایر انگشت ها آزاد و کشیده هستند.

در این حرکت عنصر زمین فعال و فعالیت عنصر آتش کاهش پیدا می‌کند تا خستگی از بین برود و ماهیچه ها دوباره خود را بازسازی کنند و قوای خود را به دست بیاورند.

سوریا مودرا

حرکات دست در یوگا

برای انجام مودرای سوریا Surya Mudra حرکت قبل را انجام دهید با این تفاوت که به جای لمس نوک انگشتان، انگشت شصت بر روی انگشت انگشتری قرار می‌گیرد. با این حرکت عنصر آتش شدت می‌گیرد و عنصر زمین ضعیف می‌شود تا کسانی که از مشکلات غده تیروئید رنج می‌برند تعادل هورمونی خود را بازیابند.

این حرکت مداوما باید انجام شود.

وارون مودرا

حرکات دست در یوگا

وارون مودرا Varun Mudra یکی از حرکات یوگا است که با لمس نوک دو انگشتان شصت و کوچک انجام می‌شود. با این کار عنصر آب فعال می‌شود و دردهای مفصلی و آرتریت از بین می‌رود. این حرکت برای گرفتگی عضلات هم مفید است.

جال شامک مودا

حرکات دست در یوگا

این مودرا که درست مثل حرکت قبلی است با این تفاوت که نوک انگشتان همدیگر را لمس نمی‌کند بلکه انگشت شصت روی انگشت کوچک قرار می‌گیرد،  با کاهش قدرت عنصر آب برای کسانی مفید است که زیاد عرق می‌کنند، آبریزش بینی و چشم دارند. پس اگر شما هم به محض آن که در معرض هوا قرار می‌گیرید دچار این مشکلات می‌شوید این حرکت را با هر دو دستتان انجام دهید.

این روش های ساده یوگا را با هر دو دست در یک زمان در خانه یا محل کار به سادگی انجام دهید و نتیجه را ببینید. به احتمال زیاد متوجه خواهید شد نیازی نیست برای هر مشکلی به پزشک مراجعه کرد. از جادوی انگشتانتان استفاده کنید.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا