1398-03-02
سینمای جهان

نقد فیلم Brooklyn ساخته‌ی جان کرولی

نقد فیلم Brooklyn

Brooklyn هفتمین ساخته جان کرولی فیلمی درباره سیر تحولات دختری به نام ایلیش با نقش آفرینی سیرشا رونان است. فیلم Brooklyn در سال ۱۹۵۲ در ایرلند روایت می شود. جایی که ایلیش به منظور آینده ایی بهتر تصمیم به مهاجرت از زادگاهش می گیرد و رهسپار بروکلین می شود.

Brooklyn هفتمین ساخته جان کرولی John Crowley فیلمی درباره سیر تحولات دختری به نام ایلیش با نقش آفرینی سیرشا رونان است. فیلم Brooklyn در سال ۱۹۵۲ در ایرلند روایت می شود. جایی که ایلیش به منظور آینده ایی بهتر تصمیم به مهاجرت از زادگاهش می گیرد و رهسپار بروکلین می شود. فیلم Brooklyn به نوعی خیل عظیم مهاجرت از اروپای پس از جنگ جهانی دوم به ایالات متحده را یاد آور می شود. نقش آفرینی رونان به حدی دقیق و حساب شده است که به راحتی روند روحی و تحولات شخصیت ایلیش را به نمایش می گذارد. در ادامه با نقد فیلم Brooklyn با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Atonement کاری از جو رایت , تاوانِ نامزدی هفت اسکار

نقد فیلم Brooklyn ساخته جان کرولی

در آغاز نقد فیلم Brooklyn باید گفت که این فیلم دختری را تصویر می کند که در بدو ورود به دنیایی جدید تحت تأثیر فضای اطراف قرار می گیرد. و حس دلتنگی نسبت به خانه را به خوبی به بیننده منتقل می کند. و از این نکته نباید غافل شد که موسیقی متن فیلم به گیرایی هرچه بهتر تصاویر فیلم کمک می کند. آنچه در مورد Brooklyn نکته ای برجسته است، هارمونی، سادگی و بی آلایشی در  سیستم روایی آن است. جایی که ایلیش در ورطه غربت به یاد زادگاهش، مادر و خواهر می افتد و امیدی که به ناگاه سر راهش قرار می گیرد. یک پسر ایتالیایی شیفته اش می شود و رنگ زندگی برایش تغییر می کند و ناگهان بروکلینی که غربتش عذابش می داد برایش مانند خانه می شود.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Lucy ساخته لوک بِسون , تراوشات و توانایی‌های شگفت انگیز ذهن بشر

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Vicky Cristina Barcelona جستاری در بابِ عشق به روایت وودی آلن

نقد فیلم Brooklyn کاری از جان کرولی محصول سال ۲۰۱۵

نقد فیلم Brooklyn کاری از جان کرولی محصول سال ۲۰۱۵

وقتی به اوج تَرَک میرسی و منتظر تلنگری هستی تا بشکنی کور سوهای امید از تاریکی دوباره فراخوان زندگی می دهند. امید واژه ای است عجیب و غریب. شاید کلمه امید نتواند بیان کننده مفهم عظیم آن باشد. امید است که همیشه از ترکیب شدن آدمی و حیوانات جلوگیری کرده است. و آن هنگام که امید در دل ها رخنه می کند، سرو کله روزهایی ناریک از نا کجا آباد پیدا می شوند و گام بعدی فیلم را رغم می زنند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Arrival اثر دنی ویلنوو محصول سال ۲۰۱۶

“دلتنگی برای خونه هم مثل بقیه بیماری هاست، کاری می کنه احساس بیچارگی کنی و بعدش به یه نفر دیگه منتقل میشه.”

رها شدن، رها کردن، پشت سر گذاشتن. این ها شاید هم ردیف سخت ترین واژه ها در هر زبانی باشند. دست شستن از همه چیز همواره با دل آشوب، استرس و غم پدیدار می شود. اینکه خاطرات تلخ و شیرین را گردن بزنیم و لخت و بی پناه خود را به دریای تقدیر بسپاریم، مبارزه ای برای بقاست.

این که انسان بتواند با چنین غم بادی در تنهایی کنار بی آید شاید به همان اندازه که ضروری به نظر می رسد فرآیندی بس پیچیده و دهشتناک است. زمان کاری می کند که برای چیزهایی که زمانی اشک می ریختی و احساس پوچی می کردی، بی محل باشی و به فراموشی اش بسپاری. مثل کتابی که به مرور اسیر تار عنکبوت ها و گرد و غبار می شود و در کنج کتابخانه ای قدیمی به فراموشی می رود.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم American History X تاریخ مجهول آمریکا ، اثری از تونی کی ۱۹۹۸

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک اثر میشل گوندری

غم انگیز است. این فراموشی حقیقتا غم انگیز است. چرا که مدام درگیر آن هستیم و آن قدر این چرخه باطل تکرار می شود که خود به فراموشی سپرده می شویم.

به نقل از جیمز براردینلی در نقد فیلم Brooklyn “فیلم Brooklyn با به چالش کشاندن حس لذت ناشی از ساخت یک زندگی تازه بعد از مهاجرت، آن را در مقابل حس درد ناشی از ترک تمام چیزهایی که عاشقشان هستیم قرار می دهد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم ROOM ، کاری از لنی آبراهامسون ۲۰۱۵

نقد فیلم Brooklyn کاری از جان کرولی محصول سال ۲۰۱۵

نقد فیلم Brooklyn کاری از جان کرولی محصول سال ۲۰۱۵

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا