دسته ها: سینمای جهان

تحلیل فیلم ۱۲ Angry Men دوازده مرد خشمگین اثر سیدنی لومت، تلاشی برای انتخاب مرگ یا زندگی

فیلم ۱۲ Angry Men دوازده مرد خشمگین یکی از فیلم های برتر و تحسین شده ی تاریخ سینما است که…

اشتراک گذاری

فیلم ۱۲ Angry Men دوازده مرد خشمگین یکی از فیلم های برتر و تحسین شده ی تاریخ سینما است که با نمره ی ۸٫۹ در رتبه ی پنجم IMDb قرار دارد. نسخه ای از فیلمنامه ی این فیلم نوشته ی رینالد رز ابتدا به صورت یک فیلم تلویزیونی پخش شد و سیدنی لومت را به فکر کارگردانی آن انداخت.

هنری فوندا بازیگر مطرح سینما به تهیه کنندگی آن ترغیب شد و با وجود شکستی که این فیلم در فروش گیشه داشت و اینکه حتی نتوانست سرمایه ی اولیه ی هنری فوندا را به او بازگرداند همواره نزد او دارای احترام بسیاری بود. هنری فوندا پس از دیدن فیلم به سیدنی لومت گفت که “فیلم با شکوهی ساخته ای.” و در ادامه همیشه گفته است که ۱۲ Angry Men دوازده مرد خشمگین بهترین فیلمی است که در تمام زندگیش تهیه کرده است. این فیلم نخستین تجربه ی سینمایی کارگردانش، سیدنی لومت، بوده است.

قهرمان فیلم ۱۲ Angry Men یعنی عضو شماره ی ۸ در لیست پنجاه قهرمان برتر تاریخ سینما در بنیاد فیلم آمریکا رتبه ی ۲۸ را از آن خود کرده است.

سیدنی لومت در طول زندگی اش چیزی در حدود پنجاه فیلم کارگردانی کرد که فیلم مشهور و الهام بخش “بعد از ظهر سگی” نیز یکی از آن هاست. او ۴ بار نامزد جایزه ی اسکار شد و به گفته ی دانشنامه ی هالیوود یکی از پرکارترین و فعال ترین کارگردانان سینمای دوران مدرن است. شاید باورنکردنی به نظر برسد ولی میانگین ساخته های او از سال ۱۳۵۷ یعنی سال تولید ۱۲ Angry Men “دوازده مرد خشمگین”، به بعد بیش از یک فیلم در سال بوده است. آنچه که این رقم را خاص می کند کیفیت منحصر به فرد او در فیلم سازی بوده است.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Lady Bird کاری از گرتا گرویک ۲۰۱۷ “پشت سد بلوغ”

تحلیل فیلم ۱۲ Angry Men دوازده مرد خشمگین ، تلاشی برای انتخاب مرگ یا زندگی

داستان فیلم ۱۲ Angry Men درباره ی یک هیئت منصفه ی دوازده نفره است که باید برای مرگ یا زندگی پسر جوانی که تمامی شواهد نشان می دهد پدر خود را با چاقو به قتل رسانده است تصمیم بگیرند .تمامی شواهد برعلیه این پسر جوان است ولی خود او به این کار اعتراف نمی کند و منکر قتل پدرش می شود.

داستان ۱۲ Angry Men از جایی شروع می شود که این دوازده مرد در اتاقی دور هم گرد آمده اند تا برای این مسئله تصمیم بگیرند و همان ابتدا رای گیری می شود و یازده نفر به گناه کار بودن او رای می دهند و یک نفر رای به بی گناهی او می دهد. به گفته ی دادگاه حکم قطعی صادر نمی شود مگر اینکه دوازده نفر متفق القول رای به گناهکاری یا بی گناهی آن فرد بدهند و تا زمان رای قطعی نیز آن ها را این اتاق محبوس خواهند بود. به این ترتیب ادامه ی داستان کشمکش میان این یک نفر و یازده نفر باقی مانده است و هر کدام از این دوازده نفر با توجه به شخصیت خود و طبقه اجتماعی شان تلاش در به کرسی نشاندن نظرشان دارند و بر همین اساس هم ممکن است نظرشان را تغییر دهند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم The Shape of Water کاری از گیرمو دل تورو

فیلم ۱۲ Angry Men بازتاب کننده ی جامعه ی دهه ۶۰ آمریکا و جوامع انسانی مدرن است. جایی که افراد متفاوت با سطح فکر متفاوت و طبقه اجتماعی متفاوت و انگیزه های متفاوت جمع شده اند و به یک موضوع می اندیشند اما هرکدام از زاویه ی دید خود آن را بررسی می کند و بر اساس آنچه که هست و بوده برای آن حکم صادر می کند.

تحلیل فیلم ۱۲ Angry Men دوازده مرد خشمگین اثر سیدنی لومت

در واقع در صدور حکم برای یک قضیه ی غیر فردی، انگیزه های فردی و خودخواهی های درونی کاملا موثر و تعیین کننده است. اما وجه اشتراکی که بین همه ی آن هاست نگاه سطحی به مسائل اجتماعی است. آن ها به جای حل مسئله به دنبال پاک کردن صورت مسئله هستند. از همین روست که به جای بررسی واقعی احتمال قتل پدر به دست پسرش در همان ابتدا رای به اعدام او می دهند.

فرد شماره ی ۸ یعنی کسی که با اعدام پسر متهم به قتل مخالفت می کند انگیزه و دلیل خاصی ندارد. او از هیچ چیز مطمئن نیست و فقط احتمالات را مطرح می کند. او به هر مسئله ای به عنوان یک گزینه نگاه می کند. حتی غیرقابل وقوع ترینشان. او اولین مسئله ای که مطرح می کند این است که تعیین مرگ و زندگی یک پسر بچه به زمانی بیشتر از پنج دقیقه نیاز دارد و حداقل باید یک ساعت روی آن صحبت کرد. او با این استدلال پیرمرد با تجربه و آرام شماره ی ۹ را به حمایت از خود  و امید دارد که پیرمرد او را در اثبات بی گناهی پسر همراهی میکند.

شخصیت ها به خوبی و کامل پرداخت شده اند. به شکلی که هرکدام نماد طبقه و جامعه ای هستند و در عین حال یکدیگر را خنثی می کنند و از جو اتاق، یک جو خنثی ولی پر از تنش می سازند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Last Flag Flying اهتزاز آخرین پرچم کاری از ریچارد لینکلیتر

افراد از ابتدا تا به انتها یکدیگر را به شماره صدا می زنند و همین امر هویت فردی شان را کمرنگ تر می کند و مفهوم جامعه شناسی به آن ها می دهد. زمانی نام هر یک مشخص می شود که دارای هویتی فارغ از جامعه اش بشود.

فرد شماره ی ۱: او سخن گوی هیئت منصفه است. شغل اصلی او مربی گری فوتبال است. برای همین تسلط لازم را در کنترل یازده نفر دیگر که به تعداد بازیکنان یک بازی فوتبال هستند دارد. او فردی منطقی و مصمم است.

فرد شماره ی ۲: او فردی باهوش و منطقی اما ریز اندام است. او صدایی ظریف دارد و مدام در اضطراب است.

فرد شماره ی ۳: او را می توان شخصیت منفی فیلم لقب نهاد. فردی که مقابل شخصیت شماره ی ۸ قرار می گیرد. او پدری مستبد و ناراحت است و برای اعدام پسر دلایل کاملا شخصی دارد. او بسیار غیر منطقی و کله شق و خود رای است و مدام کنترل خود را از دست می دهد و عصبی می شود.

فرد شماره ی ۴: فردی منطقی و خونسرد که تحت تاثیر احساسات قرار نمی گیرد و تنها حقایق بر تصمیم گیری او موثرند. او بسیار تلگرافی صحبت می کند. او کارگزار سهام تحلیلی است و این خونسردی و منطقی بودن او کاملا این حرفه را توجیه می کند.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Three Billboards Outside Ebbing, Missouri سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری ساخته مارتین مک دونا

فرد شماره ۵: او در یکی از محله های پایین شهر به دنیا آمده است. درست مثل پسری که متهم به قتل است. برای همین اولین کسی است که با این استدلال که در پایین شهر رخ دادن این جرایم عادی است، مخالفت می کند.

فرد شماره ۶: او یک نقاش ساختمان است. او نماینده ی قشر کارگر زحمت کش است. انسان محترمی است ولی با توجه به قدرت بدنی بالایی که دارد توحش شخصیت شماره ی ۳ را خنثی می کند.

فرد شماره ۷: او طرفدار بیس بال است و ابدا به مسئله ای که درگیر آن هستند اهمیت نمی دهد. او یک انسان سطحی و خودخواه و بی علاقه به بحث و بررسی عقلانی است. تنها چیزی که برای او اهمیت دارد تماشای بازی تیم مورد علاقه اش در ورزشگاه است و می خواهد جلسه هرچه سریعتر تمام شود تا به بازی برسد. بنابراین او رای مخالف یا موافق خود را با توجه به رای حداکثری می دهد و به نوعی حزب باد بر اساس منافع شخصی است.

فرد شماره ۸: او شخصیت اصلی این ماجراست. قهرمانی که تمامی این چالش ها را به راه انداخته است. او یک مهندس معمار است و بی گناهی پسر بچه ی محکوم به قتل را از پی آجر به آجر روی هم می چیند و می سازد.

بیشتر بخوانید: فیلم The Beguiled , فریب خورده جدید‌ترین اثر سوفیا کاپولا

فرد شماره ۹: او یک پیرمرد خردمند است. فردی با تجربه و ریزبین و منطقی. او با شخصیت شماره ۸ همراه می شود تا برای تصمیم درباره ی مرگ و زندگی یک نفر وقت بیشتری صرف کند.

فرد شماره ۱۰: او صاحب یک گاراژ است. فردی بی ادب و بد دهن و متعصب با باورهای نژاد پرستانه و تماما غیر منطقی.

فرد شماره ۱۱: یک ساعت ساز اروپایی با تابعیت آمریکایی که فردی بسیار مبادی آداب باهوش و دقیق است و شخصیت فرد شماره ۱۰ را خنثی می کند.

فرد شماره ۱۲: او فردی دو دل و دمدمی مزاج است با این حال هوشمندانه و البته پر از طعنه و کنایه حرف می زند.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم The Square کاری از روبن استلوند

آنچه فیلم ۱۲ Angry Men را در ابتدا خاص می کند این نکته است که فضای فیلم یک فضای واحد است. هیئت منصفه در یک اتاق محبوسند و فیلم در آن جا می گذرد. ولی کارگردان موفق شده با تکنیک های مختلف و البته استفاده از جذابیت داستان آن را به فیلمی پر از کشش هم تراز با فیلم های پر از فراز و فرود بصری هالیوود تبدیل کند. او بسیار به جا از تکنیک های مختلف فیلم برداری استفاده می کند. او با چیدن قاب های مختلف حس و حال فضا را به مخاطب می رساند و مخالفت و موافقت و اختلاف نظر را تنها با تصویر نمایان می کند. او با استفاده از لنز های مختلف گاه یک فضای بسته و خفه را تداعی میکند و گاه حس رهایی را القا می کند.

فیلم ۱۲ Angry Men نامزد اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول مرد شده بود که متاسفانه نتوانست در هیچ کدام از این بخش ها برگزیده شود. چنین اتفاقی برای جایزه ی گلدن گلوب نیز رخ داد و این فیلم در این جشنواره نامزد بهترین فیلم درام و بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین بازیگر نقش اول مرد شد که مجددا نتوانست هیچ جایزه ای را از آن خود کند ولی در عوض برنده ی جایزه ی خرس طلایی جشنواره برلین و جایزه ی بهترین فیلم جشنواره بفتا شد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Dunkirk دانکرک کاری از از کریستوفر نولان ۲۰۱۷

نویسنده
برچسب ها: 12 مرد خشمگینfeaturedبعد از ظهر سگیتیتر یک سینمارینالد رزسیدنی لومتهنری فوندا

آخرین مطالب

  • ادبیات جهان

معرفی رمان بارون درخت نشین اثر ایتالو کالوینو

بارون درخت نشین در سال ۱۹۴۷ برای اولین بار منتشر شد. رمان بارون درخت نشین سرگذشت پسری را به تصویر… بیشتر بخوانید

12 ساعت قبل
  • سینمای ایران

تحلیل فیلم لیلا کاری از داریوش مهرجویی ؛ زخمی کهنه اما پایدار

فیلم لیلا اثری بیاد ماندنی از داریوش مهرجویی است که در سال ۱۳۷۵ ساخته شده است و با بازی لیلا… بیشتر بخوانید

13 ساعت قبل
  • سینمای جهان

نقد فیلم The Nice Guys ساخته‌ی شین بلک

فیلم The Nice Guys محصول دیگری از کمپانی برادران وارنر، یک کمدی/اکشن نوآر noir است، به کارگردانی شین بلک که… بیشتر بخوانید

14 ساعت قبل
  • علمی

تغییرات عجیب یک پارک با تغییر فصل ؛ این پارک با تغییر فصل تبدیل به یک دریاچه می شود

در فیلمها دیده ایم که شخصی به مکانی که قبلا مراجعه کرده می رود ولی ساختمان و محیط آن مکان… بیشتر بخوانید

14 ساعت قبل
  • علمی

مجموعه کامل آرشیو تصاویر NASA اینجا در دسترس است!

خوشبختانه این مجموعه به صورت کامل دارای قابلیت جستجو می باشد و تحت یک موتور جستجوی ارزشمند در اختیار کاربران… بیشتر بخوانید

15 ساعت قبل
  • ادبیات جهان

تحلیل رمان خشم و هیاهو نوشته‌ی ویلیام فاکنر

رمان خشم و هیاهو چهار راوی و چهار فصل دارد. چهار شخصیت از میان شخصیت های خانواده ی کامپسون ها… بیشتر بخوانید

2 روز قبل