آرت کیوسک

۲۷ حقیقت جالب سینمایی که حتی باور آن ها برای خوره های فیلم هم غیرممکن است!

نکات و اتفاقات پشت پرده در سینما همیشه برای مخاطب های انبوه سینما هیجان انگیز بوده است, در اینجا قصد داریم تا ۲۷ حقیقت جالب سینمایی از واقعیاتی که درباره ی بسیاری از فیلم های معروف تاریخ سینما نمی دانستید را برایتان بیان کنیم. پس در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

همان طور که همه ی شما می دانید، برای ساخت هر سکانی کوتاه از یک فیلم سینمایی، به غیر از بازیگران و عوامل کارگردانی، افراد بسیارِ دیگری هم در پشت صحنه، اعم از طراح صحنه و لباس و فیلمبردار و… حضور دارند تا فقط قسمت کوچکی از یک فیلم سینمایی ساخته شود. همین تلاش سخت گروه بزرگی از انسان هاست که باعث می شود چشمان منتظر تماشاچیان در سالن سینما برای مدت حدود دو ساعت فقط به صفحه ی بزرگ روبه روی خود خیره شود و در این مدت از جهان پیرامون خود بی خبر بمانند. البته معمولا شما از واقعیات صنعت فیلم سازی و آنچه که در طول پروسه ی ساخت یک فیلم اتفاق می افتد بی اطلاع هستید. در این مطلب با نگاه به موارد هیجان انگیزی از حقیقت جالب سینمایی در خدمت شما باشیم.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های تابستان ۲۰۱۸ از نظر منتقدان

۲۷ حقیقت جالب سینمایی

 1. دیزنی برای ساخت فیلم های خانوادگیِ خود معروف شده است، اما کارگردان فیلم “شیرشاه” می خواست تا مرزها را بشکند. برای مثال، گراز وحشی افریقایی این فیلم، یعنی Pumba، اولین کاراکتر در یکی از فیلم های دیزنی است که باد معده از خود خارج می کند!
 Hakuna matoot-toot!
Hakuna matoot-toot!
 1. دومین حقیقت جالب سینمایی اینکه “لایلو و استیچ” و “حلقه” (Lilo and Stitch and The Ring) دو فیلم در سبک هایی کاملا متفاوت می باشند. بنابراین جالب است بدانید که، بازیگر نقش دختر مو سیاه در فیلم ترسناک حلقه، همان صداپیشه ی کاراکتر لایلو در انیمیشن لایلو و استیچ می باشد!

بیشتر بخوانید: برترین فیلم های ۲۰۱۷ از نگاه کاربران گوگل؛ کدام فیلم ها بیشتر جستجو شده‌اند!

"لایلو و استیچ" و "حلقه"
“لایلو و استیچ” و “حلقه”
 1. Babe یک فیلم خانوادگی بسیار بامزه درباره ی زندگی یک خوک است که رویایش “سگ گله” شدن می باشد. او در این راه از دوستان بامزه ی بسیاری کمک می گیرد که از انواع مختلف حیوانات تشکیل شده اند. مورد سوم از حقیقت جالب سینمایی این است که اگرچه این خوک در کل این فیلم یکسان و یک جور به نظر می رسد، ولی در واقعیت در ساخت این فیلم از ۴۸ خوک مختلف برای ایفای این نقش استفاده شده است!

بیشتر بخوانید: بهترین بازیگر ۲۰۱۷ از دیدگاه جستجوی کاربران در گوگل؛ حاشیه مهم‌تر از متن!

در ساخت این فیلم از 48 خوک مختلف استفاده شده است!
در ساخت این فیلم از ۴۸ خوک مختلف استفاده شده است!
 1. سخنرانیِ برندگان اسکار، به بازیگران فرصت می دهد تا از همه ی افرادی که به آن ها در دستیابی به این جایزه ی با ارزش کمک کرده اند تشکر کنند. شاید باور نکنید، اما تا به حال در طول تاریخ با قدمتِ این مراسم، از کارگردان بسیار معروف، یعنی استیون اسپیلبرگ، بیش تر از خدا تشکر شده است!
استیون اسپیلبرگِ با عظمت!
استیون اسپیلبرگِ با عظمت!
 1. عاشقان فیلم های ژانر ترسناک، به سرعت ماسک سفید ترسناکی که Michael Myers بدذات در فیلم های هالووین به صورت زده بود را تشخیص می دهند. اما آیا می دانستید که این ماسک همان ماسک Captain Kirk بود که فقط رنگ آن را سفید کرده بودند؟!
Captain Kirk یا Michael Myers بدذات؟!
Captain Kirk یا Michael Myers بدذات؟!
 1. با اینکه سیلوستر استالونه امروزه یکی از بزرگترین ستارگان هالیوود می باشد، اما او برای رسیدن به این جایگاه مدتی بسیار طولانی تلاش کرده است. در واقع، او آنقدر فقیر بود که یک بار برای خریدن غذا مجبور شد سگ محبوب خود را به قیمت ۴۰ دلار بفروشد.
سیلوستر استالونه در دوران نوجوانی
سیلوستر استالونه در دوران نوجوانی
 1. هر کسی که سری فیلم های “جنگ ستارگان” را دیده باشد حتما R2-D2 را می شناسد. در طول فیلم، R2-D2 منحصرا با یک سری از صداهای الکترونیکیِ کامپیوتری با دیگران ارتباط برقرار می کند، هرچند که قرار بود این کاراکتر به زبان انگلیسی صحبت کند.
R2-D2 شخصیت محبوب جنگ ستارگان
R2-D2 شخصیت محبوب جنگ ستارگان
 1. Alice Guy-Blache اولین زنی بود که کارگردانی یک فیلم سینمایی را برعهده گرفت. او این کار را در سال ۱۸۹۶ انجام داد. او در ادامه بیش از ۱۰۰۰ کار سینمایی انجام داد که ۲۲ عدد از آن ها فیلم های مربوط به آینده بودند. او کسی بود که راه را برای ورود زنان به عرصه ی کارگردانی فیلم های سینمایی باز کرد.
Alice Guy-Blache اولین زن کارگردان
Alice Guy-Blache اولین زن کارگردان
 1. طرفداران جیمز باند حتما “شوان کانری” را برای ایفای نقش این مامور مخفی به یاد می آورند. این حقیقت جالب سینمایی شما را شک خواهد کرد: آیا می دانستید که آن موی زیبا و براق جیمز باند در واقع کلاه گیس بوده است؟
موی زیبا و براق جیمز باند در واقع کلاه گیس بوده است!
موی زیبا و براق جیمز باند در واقع کلاه گیس بوده است!
 1. طبق مطالعه ای که در دانشگاه Westminster انگلستان صورت گرفت، دیدن فیلم های ترسناک می تواند به ما در کاهش وزن کمک کند. ترس باعث ترشح هورمون آدرنالین می شود، در نتیجه قلب تندتر می زند و کالری بیشتری سوزانده می شود. باشگاه رفتن را فراموش کنید و به جای آن به تماشای فیلم The Shining بنشینید!
The Shining، فیلمی کلاسیک، جذاب، دلهره آور و البته اعصاب خورد کن!
The Shining، فیلمی کلاسیک، جذاب، دلهره آور و البته اعصاب خورد کن!
 1. هر فیلمی که برنده ی اسکار “بهترین صحنه” می شود، یک مجسمه ی درخشان مخصوص دریافت می کند. وقتی که فیلم سفید برفی و هفت کوتوله در سال ۱۹۳۹ برنده ی این جایزه شد، آکادمی اسکار به سازنده ی این فیلم یک اسکار معمولی و هفت اسکار مینیاتوری که نشان دهنده ی هفت کوتوله بودند اهدا کرد!
سفید برفی و هفت کوتوله، برنده اسکار در بخش “Best Picture”
سفید برفی و هفت کوتوله، برنده اسکار در بخش “Best Picture”
 1. در فیلم علاءالدین ساخته ی دیزنی، شخصیت اصلی این انیمیشن یک پسر جوانی است که عاشق شاهزاده خانمی می شود. جالب است بدانید که شخصیت علاءالدین با بهره گیری از شخصیت و قیافه ی تام کروز ساخته شده است.
علاءالدین یا تام کروز؟
علاءالدین یا تام کروز؟
 1. سری فیلم های Back to the Future دارای طرفداران وفاداری می باشد. عنوان این فیلم به تنهایی موجب می شود تا تصاویر کلاسیک Michael J. Fox که در طول زمان در یک DeLorean سفر می کند به ذهن ما بیاید. با این حال، عنوان اصلی box-office این فیلم، تصویر فضانوردی از پلوتو بود. عجیب است!
سری فیلم های Back to the Future
سری فیلم های Back to the Future
 1. این مورد از ۲۷ حقیقت جالب سینمایی دیگر خیلی عجیب و غریب است! حکومت چین نمایش هر فیلمی که دارای مضامین سفر در زمان باشد را ممنوع کرده است! این ممنوع بودن شامل هر فیلمی که در آن، واقعیت های تاریخی به عنصر خطرناکی از داستان تغییر یابند هم می شود.
خیالبافی ممنوع!
خیالبافی ممنوع!
 1. در فیلم کمدی ترسناک Shaun of the Dead مقدار زیادی سیاهی لشکر استخدام شده بود تا بتوانند انبوهی از زامبی ها را به تصویر بکشند. این زامبی ها شهر کوچکی که در آن شخصیت های فیلم زندگی می کنند را در بر گرفته اند. یکی از این زامبی ها Chris Martin، سردسته ی گروه راک انگلیسی Coldplay بود!
Chris Martin، سردسته ی گروه راک انگلیسی zombieplay!
Chris Martin، سردسته ی گروه راک انگلیسی zombieplay!
 1. تصویر ملودرام Mel Gibson از مصلوب شدن عیسی مسیح در فیلم The Passion of Christ یک تجربه سینمایی تکان دهنده برای همه کسانی بود که این فیلم را دیدند. بازیگر نقش عیسی مسیح یعنی Jim Caviezel، در حین تمرین در حالی که بر روی صلیب بسته شده بود مورد اصابت یک رعد و برق واقع شد.
بازیگر بدشانس نقش عیسی مسیح در فیلم The Passion of Christ
بازیگر بدشانس نقش عیسی مسیح در فیلم The Passion of Christ
 1. اتفاقی وحشتناک در فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ. بدل دنیل رادکلیف (بازیگر نقش هری پاتر) یعنی David Holmes دچار شکستگی از ناحیه ی گردن شد و از آن موقع بر روی ویلچیر به زندگی خود ادامه می دهد. او و دنیل دوستان نزدیکی می باشند.
هری پاتر در کنار بدلش!
هری پاتر در کنار بدلش!
 1. شدتی که کریستین بیل در شخصیت خود در فیلم American Psycho وارد کرده بود توانست همه ی تماشاگران را آشفته و عصبی کند! اما عملکرد او کاملا اورجینال هم نبود، زیرا کریستین بیل در واقع بخش های ممتاز شخصیت خود را از شخصیت تام کروز به عاریت گرفته بود.
کریستین بیل در فیلم روانی امریکایی
کریستین بیل در فیلم روانی امریکایی
 1. خیلی سخت است تا کسی به جز آرنولد شوارزینگر را در نقش ترمیناتور تصور کنیم، اما جالب است بدانید که در ابتدا J. Simpson برای این نقش انتخاب شده بود، ولی سرانجام کارگردان او را برای این نقش نپذیرفت، زیرا اعتقاد داشت که شخصیت او برای ایفای نقش یک ماشین آدم کشی بیش از حد آرام است!
O.J. Simpson یا آرنولد؟!
O.J. Simpson یا آرنولد؟!
 1. اگر سری فیلم های جنگ ستارگان را دیده باشید، حتما شخصیت یودا را می شناسید. جالب است بدانید که این کاراکتر در بعضی سکانس ها ۳ و در یعضی سکانس های دیگر ۴ انگشت دارد!
3 انگشت یا 4 تا؟!
۳ انگشت یا ۴ تا؟!
 1. امروزه نمی توان یک فیلم سینمایی معروف پیدا کرد که وبسایت مربوط به خود را نداشته باشد. جالب است بدانید که Star Trek: Generations ساخته ی سال ۱۹۹۴، اولین فیلمی بود که وبسایت مربوط به خود را افتتاح کرد.
Star Trek: Generations ساخته ی سال 1994
Star Trek: Generations ساخته ی سال ۱۹۹۴
 1. این حقیقت جالب سینمایی از همه هیجان انگیز تر است! فیلم The Terminal ساخته ی سال ۲۰۰۴ با درخشش تام هنکس، داستان مردی را روایت می کند که در فرودگاه با مشکلات مربوط به پاسپورت روبه رو شده و در نهایت برای ۱۸ سال در فرودگاه زندگی می کند! داستان این فیلم در واقع برگرفته از داستان یک مهاجر ایرانی به نام مهران کریمی نصیری است که پاسپورت خود را در فرودگاهی در کشور فرانسه گم کرد و برای دو دهه در آن فرودگاه گیر افتاد!
یک ایرانیِ بدشانس دیگر!
یک ایرانیِ بدشانس دیگر!
 1. فیلم Wonder Woman با درخشش فوق العاده ی Gal Gadot فیلم خوبی از آب درامد. جالب است بدانید که ستاره ی نقش اول این فیلم، یعنی خانم Gadot در کل مدت فیلمبرداری باردار بود. افکت های مخصوص و حقه های فیلمبرداری زیادی به کار برده شد تا تماشاگران متوجه برآمدگی شکم او نشوند!
Gal Gadot در فیلم Wonder Woman
Gal Gadot در فیلم Wonder Woman
 1. در فیلم خاطره انگیز پارک ژوراسیک، در آن سکانسی که دایناسورها وارد آشپزخانه شده اند، صداهای وحشتناکی از این دایناسورها می شنویم. اما جالب است بدانید که این صداها از لاک پشت ها در هنگام انجام عمل جنسی ضبط شده اند، پس لازم نیست بترسید!
دایناسورهای نه چندان ترسناک پارک ژوراسیک!
دایناسورهای نه چندان ترسناک پارک ژوراسیک!
 1. در طی ضبط فیلم های مختلف، معمولا بازیگران و عوامل فیلم مهمانی های زیادی را برپا می دارند. فیلم The Blue Brothers با هنرمندی Dan Aykroyd و  John Belushi هم از این امر مستثنی نبود. جالب است بدانید که در طول ساخت این فیلم، بودجه ای صرفا جهت خرید کوکائین برای پارتی های مختلف اختصاص داده شده بود!
 Dan Aykroyd و  John Belushi در فیلم The Blue Brothers
Dan Aykroyd و  John Belushi در فیلم The Blue Brothers
 1. اگرچه عوامل زیادی برای ساخت یک فیلم زحمت می کشند، اما خطاهای انسانی و اشتباهات همیشه غیر قابل اجتناب هستند. از حیث بیشترین سوتی و اشتباه در فیلم ها از سال ۲۰۰۰ به بعد، فیلم جذاب Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pear بیشترین تعداد اشتباه قابل رویت در سکانس های مختلف را دارد.
فیلمی جذاب اما پر از اشتباه: Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pear
فیلمی جذاب اما پر از اشتباه: Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pear
 1. Harrison Ford برای همیشه برای علاقه مندان به سری فیلم های جنگ ستارگان در نقش “هان سولوی ماجراجو” در ذهن ها باقی می ماند. جالب است بدانید که در ابتدا قرار بود بازیگر افسانه ایِ کمدی، یعنی Bill Murray این نقش را ایفا کند. اگر او برای ایفای این نقش انتخاب می شد، خدا می دانست که سرنوشت جنگ ستارگان چگونه رقم می خورد!
بازیگر نقش هان سولو
بازیگر نقش هان سولو

آیا در بین این فکت های سینمایی جالب، چیزی را از قبل می دانستید؟ من که بعید می دانم! امیدوارم این مطلب برای شما جالب بوده باشد.

منبع: http://boredomtherapy.com

محسن خانی

دانشجوی دکتری تخصصی در رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید در دانشگاه تهران هستم. علاقه مند به تاریخ ایران و جهان و همچنین تکنولوژی روز دنیا، امیدوارم نوشته هایم مورد پسند خوانندگان آن واقع شود.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

 1. میدونستید مونیکا بلوچی خواهر دوقلوی جاسم بلوچیه و دوران کودکیش تو سیستان بلوچستان بزرگ شده؟!
  ???

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا