فیلم دیترویت اثری از کاترین بیگلو Detroit 2017
سینما

نگاهی به فیلم دیترویت اثری از کاترین بیگلو Detroit 2017

فیلم دیترویت جدیدترین اثر کاترین بیگلو در مقام کارگردان اثری کوبنده، دردناک و مهم است. بیگلو پس از ساخت فیلم های موفق مهلکه و سی دقیقه پس از نیمه شب و پس از ۵ سال دوباره به مقام کارگردانی بازگشته است. فیلمی در باره دوران معاصر سیاه آمریکا. سال های سقوط انسانیت به طویلهِ ما قبل گونه. فیلمی درباره سال های میانی قرن بیستم و در سال ۱۹۶۷٫

زمان مطالعه: ۱ دقیقه

فیلم دیترویت جدیدترین اثر کاترین بیگلو در مقام کارگردان اثری کوبنده، دردناک و مهم است. بیگلو پس از ساخت فیلم های موفق مهلکه و سی دقیقه پس از نیمه شب و پس از ۵ سال دوباره به مقام کارگردانی بازگشته است. فیلمی درباره دوران معاصر سیاه آمریکا. سال های سقوط انسانیت به طویله ما قبل گونه. فیلمی درباره سال های میانی قرن بیستم و در سال ۱۹۶۷.

آیینه تهران

“در زمان نفرت، عشق مهم تر از همیشه میشه”

داستان فیلم دیترویت درباره نژاد پرستی مدرنی است که از اوایل جنگ جهانی اول و با مهاجرت عظیمی از آفریقایی تبارها به آمریکا شروع شد و این پروسه تا اوایل دهه نود ادامه داشت که رگه ها و ریشه های نفرتش هنوز در جامعه آمریکا هویداست. دوران پرتنشی که جامعه آفریقایی آمریکایی تبارهای آمریکا را به خصوص در شهرهایی مانند دیترویت منزوی کرد و با اعمال فشارهایی سنگین بر آنان یکی از بزرگترین هرج و مرج های تاریخ معاصر آمریکا را رقم زد. پروسه ای که دامان بخشی از پلیس آمریکا را چنان ننگین کرد که نیرویی که مظهر امنیت و آرامش مردمانش باید باشد را به چنان هیولایی بدل کرد که ابزاری برای عقده گشایی های نژادی باشد.

فیلم کاترین بیگلو  شاید پخته ترین اثر وی و یکی از خوش ساخت ترین آن ها باشد که حقیقتا با بد سلیقگی به کل در فصل جوایز نادیده گرفته شد. فیلمی که شخصیت اصلیش نه مردمان سیاه و یا سفید، بلکه نفرت پسا ساختاری است که از درون نگاتیو بر مخاطب سرازیر می شود. نفرتی که سراسر فیلم مخاطب را با این سوال مواجه می کند که چه چیزی حق کشتن و له کردن غرور دیگری را به بخشی از آدم ها می دهد.

فیلم دیترویت اثری از کاترین بیگلو Detroit 2017

فیلم دیترویت اثری از کاترین بیگلو Detroit 2017

دیترویت روایتش را با یک شروع آرام و ملتهب آغاز می کند. داستان های فرعی و کوتاهی روایت می شوند و  همه را در صحنه اصلی فیلم و کشتار داخل هتل به هم می رساند. اوجی شکوهمند و طولانی که بار اصلی فیلم را همین سکانس ها به دوش می کشند. گروهی جوان که در هتلی مضنون به شلیک به طرف پلیس، مورد همه، قتل و ضرب و شتم نژاد پرستانه قرار می گیرند. سکانس هایی که اگرچه ما را با شخصیت ها دچار همزاد پنداری عمیقی نمی کند، ولی سر شار از تنش و استرس است و کارگردان به خوبی توانسته این حس را به بیننده منتقل کند.

بیگلو با کارگردانی و هدایت فیلمبرداری فیلم توانسته اثری خلق کند، که از دیگر اثرهای ساخته شده در سال ۲۰۱۷ میلادی و نسبت به اکثر فیلم های ساخته شده در هالیوود در مرحله ای بالاتر قرار می گیرد. رد پایی که به وضوح بیگلو از خود به جای می گذارد به خصوص در هدایت تیم بازیگران فیلم به خوبی قابل مشاهده است. بازی هایِ باور پذیر و یک دستی که تیم بازیگری از خود به نمایش می گذارد برگ برنده فیلم و عنصر اصلی تعلیقی است که در لحظات حساس به بیننده منتقل می شود.

دیترویت فیلمی در نقد جامعه مدرن آمریکا از فیلتر هالیوود است. حقیقتی که اگرچه سعی در تقبیح آن دارد اما مطلقا تمام تقصیرها را به گردن طیف نژاد پرست پلیس نمی اندازد و به نوعی سعی در بیان واقعیت به شکلی تلطیف شده دارد. دیترویت فیلمی است پر تنش که در تمام طول بیش از دو ساعته خود لحظاتی از خشونت توامان با نفرتِ از بودن را به نمایش می گذارد. وجه کثیفِ گونه ای را به نمایش می کشد که توهم خود برتر بینی اش محدود به زمان و جغرافیای خاصی نمی گردد و صرفا تکرار مرثیه ای نخ نماشده بر مزار گوساله هایی خود پرست است. احمقانی که وجودشان در سرتاسر دنیای به این کوچکی، ذهن مریضشان حتی سهمی کمتر از قاعده هرم ارزششان است.

دیترویت بر خلاف قاعده کلاسیک، فیلمی داستان گون نیست و داستان تعریف نمی کند. اما سخنش را در قالب فرمی اش اگرچه الکن اما بیان می کند. شاید بزرگترین نقطه ضعف فیلم یک سوم انتهایی اش و پایان بندی اش باشد که در گیر محافظه کاری می شود و به نظر حرفی که می زند را عمیقا باور ندارد. نتیجه گیری که با ریتمی که نمایش می دهد سنخیت چندانی ندارد.

فیلم دیترویت اثری از کاترین بیگلو Detroit 2017

فیلم دیترویت اثری از کاترین بیگلو Detroit 2017
به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید

پاوو

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا