سینمای جهان

معرفی فیلم Detroit اثری از کاترین بیگلو

فیلم Detroit دیترویت اثری از کاترین بیگلو Detroit 2017

فیلم دیترویت جدیدترین اثر کاترین بیگلو در مقام کارگردان اثری کوبنده، دردناک و مهم است. بیگلو پس از ساخت فیلم های موفق مهلکه و سی دقیقه پس از نیمه شب و پس از ۵ سال دوباره به مقام کارگردانی بازگشته است. فیلمی در باره دوران معاصر سیاه آمریکا. سال های سقوط انسانیت به طویلهِ ما قبل گونه. فیلمی درباره سال های میانی قرن بیستم و در سال ۱۹۶۷٫

فیلم Detroit جدیدترین اثر کاترین بیگلو در مقام کارگردان اثری کوبنده، دردناک و مهم است. بیگلو پس از ساخت فیلم های موفق مهلکه و سی دقیقه پس از نیمه شب و پس از ۵ سال دوباره به مقام کارگردانی بازگشته است. فیلمی درباره دوران معاصر سیاه آمریکا. سال های سقوط انسانیت به طویله ما قبل گونه. فیلمی درباره سال های میانی قرن بیستم و در سال ۱۹۶۷. در ادامه با معرفی فیلم Detroit با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Source Code کد منبع ساخته‌ی دونکان جونز

معرفی فیلم Detroit اثری از کاترین بیگلو

داستان فیلم Detroit  درباره نژاد پرستی مدرنی است که از اوایل جنگ جهانی اول و با مهاجرت عظیمی از آفریقایی تبارها به آمریکا شروع شد و این پروسه تا اوایل دهه نود ادامه داشت که رگه ها و ریشه های نفرتش هنوز در جامعه آمریکا هویداست. دوران پرتنشی که جامعه آفریقایی آمریکایی تبارهای آمریکا را به خصوص در شهرهایی مانند دیترویت منزوی کرد و با اعمال فشارهایی سنگین بر آنان یکی از بزرگترین هرج و مرج های تاریخ معاصر آمریکا را رقم زد. پروسه ای که دامان بخشی از پلیس آمریکا را چنان ننگین کرد که نیرویی که مظهر امنیت و آرامش مردمانش باید باشد را به چنان هیولایی بدل کرد که ابزاری برای عقده گشایی های نژادی باشد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم The Killing of a Sacred Deer کشتن گوزن مقدس کاری از یورگوس لانتیموس

“در زمان نفرت، عشق مهم تر از همیشه میشه”

فیلم Detroit از کاترین بیگلو  شاید پخته ترین اثر وی و یکی از خوش ساخت ترین آن ها باشد که حقیقتا با بد سلیقگی به کل در فصل جوایز نادیده گرفته شد. فیلمی که شخصیت اصلیش نه مردمان سیاه و یا سفید، بلکه نفرت پسا ساختاری است که از درون نگاتیو بر مخاطب سرازیر می شود. نفرتی که سراسر فیلم مخاطب را با این سوال مواجه می کند که چه چیزی حق کشتن و له کردن غرور دیگری را به بخشی از آدم ها می دهد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Before Sunset کاری از ریچارد استوارت لینکلیتر، زمانی برای دیدار دوباره

فیلم دیترویت اثری از کاترین بیگلو Detroit 2017

فیلم Detroit دیترویت اثری از کاترین بیگلو Detroit 2017

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Jumanji: Welcome to the Jungle جومانجی: به جنگل خوش آمدید ۲۰۱۷

فیلم Detroit روایتش را با یک شروع آرام و ملتهب آغاز می کند. داستان های فرعی و کوتاهی روایت می شوند و  همه را در صحنه اصلی فیلم و کشتار داخل هتل به هم می رساند. اوجی شکوهمند و طولانی که بار اصلی فیلم را همین سکانس ها به دوش می کشند. گروهی جوان که در هتلی مظنون به شلیک به طرف پلیس، مورد همه، قتل و ضرب و شتم نژادپرستانه قرار می گیرند. سکانس هایی که اگرچه ما را با شخصیت ها دچار همزاد پنداری عمیقی نمی کند، ولی سر شار از تنش و استرس است و کارگردان به خوبی توانسته این حس را به بیننده منتقل کند.

بیگلو با کارگردانی و هدایت فیلمبرداری فیلم توانسته اثری خلق کند، که از دیگر اثرهای ساخته شده در سال ۲۰۱۷ میلادی و نسبت به اکثر فیلم های ساخته شده در هالیوود در مرحله ای بالاتر قرار می گیرد. رد پایی که به وضوح بیگلو از خود به جای می گذارد به خصوص در هدایت تیم بازیگران فیلم به خوبی قابل مشاهده است. بازی هایِ باور پذیر و یک دستی که تیم بازیگری از خود به نمایش می گذارد برگ برنده فیلم و عنصر اصلی تعلیقی است که در لحظات حساس به بیننده منتقل می شود.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Final Portrait پرتره آخر اثری از استنلی توچی

فیلم Detroit در نقد جامعه مدرن آمریکا از فیلتر هالیوود است. حقیقتی که اگرچه سعی در تقبیح آن دارد اما مطلقا تمام تقصیرها را به گردن طیف نژاد پرست پلیس نمی اندازد و به نوعی سعی در بیان واقعیت به شکلی تلطیف شده دارد. Detroit فیلمی است پرتنش که در تمام طول بیش از دو ساعته خود لحظاتی از خشونت توامان با نفرتِ از بودن را به نمایش می گذارد. وجه کثیفِ گونه ای را به نمایش می کشد که توهم خود برتر بینی اش محدود به زمان و جغرافیای خاصی نمی گردد و صرفا تکرار مرثیه ای نخ نما شده بر مزار گوساله هایی خود پرست است. احمقانی که وجودشان در سرتاسر دنیای به این کوچکی، ذهن مریضشان حتی سهمی کمتر از قاعده هرم ارزششان است.

فیلم Detroit بر خلاف قاعده کلاسیک، فیلمی داستان گون نیست و داستان تعریف نمی کند. اما سخنش را در قالب فرمی اش اگرچه الکن اما بیان می کند. شاید بزرگترین نقطه ضعف فیلم یک سوم انتهایی اش و پایان بندی اش باشد که در گیر محافظه کاری می شود و به نظر حرفی که می زند را عمیقا باور ندارد. نتیجه گیری که با ریتمی که نمایش می دهد سنخیت چندانی ندارد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Stranger than Fiction ، اگر زندگی‌مان یک داستان باشد…

فیلم Detroit دیترویت اثری از کاترین بیگلو Detroit 2017

فیلم Detroit دیترویت اثری از کاترین بیگلو Detroit 2017

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا