1398-02-04
آرت کیوسک

مروری بر زندگی اورسون ولز سینماگر مشهور آمریکایی، همشهری کین و دیگر آثار

اورسون ولز ۱۹۸۵-۱۹۱۵

جرج اورسون ولز ( ۱۹۸۵-۱۹۱۵) کارگردان، بازیگر، تهیه کننده و فیلمنامه نویس برجسته ی آمریکایی بوده است. اورسون ولز که از کودکی شخصیتی پویا داشت در سن ۲۳ سالگی با اجرای یک برنامه ی رادیویی به شهرت رسید. ولز پیش تر از اجرای این برنامه در رادیو نیز در تئاتر فعالیت داشت و چند اثر برجسته ی شکسپیر را به روی صحنه برده بود.

جرج اورسون ولز ( ۱۹۸۵-۱۹۱۵) کارگردان، بازیگر، تهیه کننده و فیلمنامه نویس برجسته ی آمریکایی بوده است. اورسون ولز که از کودکی شخصیتی پویا داشت در سن ۲۳ سالگی با اجرای یک برنامه ی رادیویی به شهرت رسید. ولز پیش تر از اجرای این برنامه در رادیو نیز در تئاتر فعالیت داشت و چند اثر برجسته ی شکسپیر را به روی صحنه برده بود. این اتفاقات موجب شد تا کمپانی بزرگ پی کی او که یک شرکت فیلمسازی بزرگ در آمریکا بود به اورسون ولز پیشنهاد همکاری بدهد.

مروری بر زندگی اورسون ولز

بر اساس این قرارداد قرار شد که ولز برای این کمپانی شش فیلم سینمایی بسازد. اولین ساخته ی سینمایی اورسون ولز فیلمی به نام دل تاریکی بود که اقتباسی از رمانی به همین نام بود. دل تاریکی رمان مشهوری نوشته ی جوزف کنراد است.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و اشعار پابلو نرودا ، به آرامی آغاز به مردن می‌کنی اگر…

او فیلم دل تاریکی را به دلایلی ادامه نداد و این پروژه نیمه کاره رها شد. پس از این اتفاق بود که اورسون ولز شروع به ساخت فیلم مشهور و برجسته ی تاریخ، همشهری کین کرد. همشهری کین که سال ها است در فهرست برجسته ترین آثار تاریخ سینما محسوب می شود در سال ۱۹۴۱ ساخته شد. داستان فیلم از جایی شروع می شود که روزنامه داری ثروتمند در زمان مرگ کلمه ای می گوید. این شخصیت ثروتمند با تمام قدرت خود در تنهایی می میرد. اورسون ولز در ساخت فیلم همشهری کین شیوه ای جدید به کار گرفت.

او از فرم های مختلف شناخته شده ی بصری و روایی گوناگون به شکلی هماهنگ در این اثر استفاده کرد. شاید همشهری کین را بتوان اثری دانست که بیش از هر چیزی از تنهایی انسان سخن می گوید. اطراف شخصیت اصلی اشخاص بسیاری حضور دارند اما حضور آن ها به هیچ وجه از عمق تنهایی کاراکتر کین نمی کاهد. در این فیلم همانطور که گفته شد، شخصیت اصلی هر آنچه که رویای یک انسان است از لحاظ مالی و اجتماعی به دست می آورد اما در پایان داستان مخاطب متوجه می شود که علی رغم تمام چیزهایی که بدست آورده است خلایی بزرگ در زندگی خود دارد که با هیچ دست آورد بیرونی پر نمی شود.

بیشتر بخوانید: مروری بر آثار و زندگی ویلیام سامرست موام ، سفر در میان واژه ها

اثر دیگر اورسون ولز که پس از یک فیلم نیمه کاره ی دیگر بعد از همشهری کین ساخته شد، نشانی از شر نام دارد. ماجرای این فیلم از جایی آغاز می شود که یک بازرس مواد مخدر به همراه همسرش از مکزیک به آمریکا می آیند. در بدو ورود آن ها انفجاری در شهر رخ می دهد که زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. نشان از شر نیز اقتباسی آزاد از یک رمان با همین نام است.

فیلم دیگر اورسون ولز که یکی از آثار مشهور وی به شمار می رود، خانواده ی باشکوه آمبرسن نام دارد. این فیلم در سال ۱۹۴۲ توسط ولز ساخته شد. داستان فیلم روایتی از سال های اواخر قرن نوزدهم است که که در شهر میدل وست جریان دارد. این فیلم شخصیت هایی را که دارای تخیلاتی ویژه ی خود هستند نشان می دهد. این فیلم نیز به نوعی روایت کننده ی حالات و روحیات انسان ها است. همانطور که پیش تر گفته شد اورسون ولز کار خود را با شرکت های بزرگ و سرمایه دار سینمایی آغاز کرد اما پس از مدتی خود شروع به ساختن فیلم به صورت مستقل کرد و به فیلمسازی مستقل تبدیل شد.

آثار سینمایی دیگر اورسون  عبارتند از: غریبه، بانویی از شانگهای، مکبث، خیلی زیاد جانسون، قلب های ببر، محاکمه، آقای آکاردین، سفر به درون ترس، پسرها را دنبال کن، فردا برای همیشه است و ناقوس های نیمه شب.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و آثار اونوره دو بالزاک ،‌ باباگوریو، چرم ساغری و کلاسیک هایی از فرانسه

بیشتر بخوانید: رومن رولان ؛ جان شیفته، ژان کریستف، دنیای ذهنیِ موسیقی و هیاهوی سیاست

بیشتر بخوانید: میلوش فورمن ، خالق دیوانه از قفس پرید درگذشت

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و آثار والت ویتمن ، روزنامه نگار و شاعر آمریکایی

اورسون ولز ۱۹۸۵-۱۹۱۵

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا