سینمای ایران

نگاهی به آخرین قسمت سریال شهرزاد

آخرین قسمت سریال شهرزاد

در خرداد ماه ۱۳۹۷ به سرانجام قصه ی پرماجرای شهرزاد رسیدیم. سریال شهرزاد که مانند دیگر ساخته های حسن فتحی علی رغم تمام قوت و ضعف هایش توانست مخاطب خود را درگیر خود کند و به دنبال خود بکشاند. شهرزاد به مدت حدود سه سال مهمان خانه های مخاطب ایرانی بود و طبیعی است که این مخاطب ها از طیف های متنوع اجتماع با خواسته ها و انتظارات متفاوت به این اثر نگاه کنند. در ادامه با نگاهی به آخرین قسمت سریال شهرزاد با نت نوشت همراه باشید.

۲+

در خرداد ماه ۱۳۹۷ به سرانجام قصه ی پرماجرای شهرزاد رسیدیم. سریال شهرزاد که مانند دیگر ساخته های حسن فتحی علی رغم تمام قوت و ضعف هایش توانست مخاطب خود را درگیر خود کند و به دنبال خود بکشاند. شهرزاد به مدت حدود سه سال مهمان خانه های مخاطب ایرانی بود و طبیعی است که این مخاطب ها از طیف های متنوع اجتماع با خواسته ها و انتظارات متفاوت به این اثر نگاه کنند. در ادامه با نگاهی به آخرین قسمت سریال شهرزاد با نت نوشت همراه باشید.

آخرین قسمت سریال شهرزاد

حال که به تازگی قسمت پایانی این سریال نسبتا طولانی منتشر شده است، شاهد بازخوردهای زیادی از سوی مخاطبان آن هستیم. کسانی که از پایان این قصه راضی نیستند و کسانی که به آن نقدهایی دارند و کسانی که این پایان را قابل قبول می دانند.

بیشتر بخوانید: تحلیل سریال گلشیفته ، به نام نقد به کام تکرارهای گیشه ای

همانطور که اغلب هم شنیده ایم فصل اول سریال شهرزاد پرمخاطب ترین فصل از میان سه فصل ساخته شده بوده است. اما دلیل این اتفاق چیست؟ این بازخورد می تواند دلایل مختلفی داشته باید که شاید ابتدایی ترین دلیل آن، وقفه ی میان فصل اول و دوم بود که در این وقفه ریزش مخاطب داشت. اما از دیگر دلایلی که شاید مهم ترین آن باشد، روند قصه و حتی شخصیت پردازی ها بود که این ریزش را تا حدی پدید آورد.

۳ فصل و ۳ دیدگاه

فصل اول شهرزاد با قدرتی ویژه، بازیگران پرطرفدار و قصه ای جذاب آغاز شد و روند داستان به گونه ای بود که مخاطب بدون آن که بخواهد درگیر ماجرایی پر اتفاق می شد. اما در فصل دوم این سریال دچار نوعی سکون و تکرار شد که در جاهایی مخاطب را ناامید کرد و مخاطب آن را در مقام مقایسه با فصل اول ملال آورد دید. اما فصل سوم شهرزاد که گویی سازندگان سریال متوجه ریزش مخاطبان در فصل دوم شده بودند، دست به تغییراتی در این اثر زدند و آن را به اصطلاح اکشن تر به نمایش گذاشتند. این اتفاق شاید توانست طیفی از مخاطبان را به دیدن و دنبال کردن شهرزاد بازگرداند اما از طرفی سریال تبدیل به داستانی شد که در هر قسمت تعدادی از شخصیت هایش را به سبب کشته شدن و اکشن تر شدن داستان از دست می داد. شخصیت هایی که به نظر می رسید که در خلق آن ها مطالعه و تلاش زیادی شده است و عمیق و چند بعدی بودند. متاسفانه این روند تا لحظات انتهایی آخرین قسمت سریال شهرزاد ادامه داشت!

بیشتر بخوانید: نقد فیلم دارکوب به کارگردانی بهروز شعیبی ، پرسش هایی که بی پاسخ می مانند!

تعدادی از این مرگ و کشته شدن ها البته منطقی بود و بر روند داستان نیز کمک می کرد اما از جایی به بعد دیگر انگار مرگ سرنوشت محتوم تمام شخصیت ها بود. این اتفاق شاید بهتر بود که حداقل درمورد برخی از این شخصیت های پخته، عمیق و جذاب به گونه ای دیگر بیفتد و یا اینکه سرنوشت محتوم آنها مرگ نباشد. شخصیت هایی مثل سروان آپ پرور (امیر جعفری) و نصرت (پرویز فلاحی پور) شخصیت هایی بودند که در کنار شخصیت های اصلی به همان قوت شخصیت های اصلی و یا شاید قوی تر از آن ها حضور داشتند و به نوعی بار پیشبرد و پیشرفت داستان را تا آخرین قسمت سریال شهرزاد به دوش می کشیدند.

بیشتر بخوانید: تحلیل سریال سرگذشت ندیمه The Handmaid’s Tale بر اساس داستان ندیمه از مارگارت آتوود

گرچه این شخصیت ها و پیچیدگی هایشان از نوع شخصیت مثبت در داستان نبود اما به نظر می رسد که مخاطب با آن ها نیز به نوع خودشان خو کرده بود و انتظار داشت که حداقل گرفتار عقوبتی شوند و تنها با یک گلوله از داستان بیرون نروند. و اما نکته ی دیگر درباره ی شخصیت های اصلی شهرزاد، قباد، فرهاد و شیرین است که هر کدام در طول این سه فصل تغییراتی داشتند. آن ها مانند شخصیت های اغلب درام ها در نقطه ای سفری را در داستان آغاز کردند و در این سفر پخته شده و تغییر کردند. اما این تغییرات در هر کدام متفاوت بود که شاید طبیعی ترین و باورپذیر ترین آن ها تغییرات شیرین، شهرزاد و فرهاد بود که این تغییرات و پختگی به صورت تدریجی حاصل شدند و در آخرین قسمت سریال شهرزاد نمود تمامی آنها را شاهد بودیم.

بیشتر بخوانید: چرا سریال شهرزاد محبوب است؟! چه شد که شهرزاد به یک استثناء بدل شد!

نکته ی آخر که شاید کلیدی ترین نکته ی ماجرا باشد، احساس شهرزاد در داستان به قباد و فرهاد بود که توانست به نوعی طبیعی ترین و واقعی ترین حالت را به نمایش بگذارد. شهرزاد در این داستان مانند تمام انسان های واقعی می توانست به دو مرد در زندگی خود عاطفه و احساس داشته باشد اما این احساس متفاوت باشد. شهرزاد بنا بر طبیعت، شخصیت و روحیه ی خود، فرهاد را انتخاب می کند اما به شخصیتی متفاوت از خودش که وجه اشتراکی جز بچه بینشان وجود ندارد مثل قباد نیز می تواند دارای عاطفه باشد و حتی او را به عنوان پدر فرزندش و به خاطر لحظات خوبی که با او سپری کرده است، دوست بدارد. شاید این بهترین نمایش آخرین قسمت سریال شهرزاد و شخصیت شهرزاد در این سریال بوده باشد.

مروری بر آخرین قسمت سریال شهرزاد

نگاهی به آخرین قسمت سریال شهرزاد

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا