دانستنی‌های سلامتی

اگر میگرن دارید شک نکنید که اجداد اروپایی دارید!

اجداد اروپایی و میگرن

گیرنده های عصبی حساس به دما و میگرن یک ژن مشترک دارند. ژنی که در نژاد اصلی تمام انسان روی کره زمین یعنی انسان اولیه آفریقایی وجود داشته و با مهاجرت آنان به مناطق سردسیر فعال شده است.

۷+

انسان امروز به لطف تکنولوژی‌های مدرن قادر است در هر شرایط آب و هوایی زندگی کند. ولی انسان‌های اولیه با مهاجرت و تغییر مکان زندگی باید برای زنده ماندن به آب و هوای محیط جدید خو می‌گرفتند. تغییری که باعث تحول و تغییر ژن هایشان می‌شد. تحقیقات اخیر ارتباط مستقیم بین هوای سرد و میگرن را نشان می‌دهد. نتیجه این تحقیق جالب را در مورد ژن اجداد اروپایی در نت نوشت بخوانید تا متوجه شوید ژن میگرن تان را از اجداد اروپایی به ارث برده اید!

بیشتر بخوانید: سردرد ناشی از فشار هوا چیست؟ حقایقی در مورد میگرن و سردرد ناشی از فشار هوا

مهاجرت انسان‌های اولیه و اجداد اروپایی

حدود ۰۰۰ر۵۰ سال پیش انسان‌های نخستین اولین سکونت گاه‌های خود را از آفریقا ترک کردند و برای زندگی به آسیا، اروپا و دیگر نقاط جهان آغاز رفتند. مهاجران در نقاط مختلفی سکنی گرفتند و با توجه به شرایط آب و هوایی ژنتیک و حتی ظاهر آن‌ها تغییر کرد. باید خود را با محیط جدید وفق می‌دادند تا زنده بمانند. این را آیدا آندرس متخصص ژنتیک می‌گوید. او که استاد موسسه ژنتیک در لندن است تحقیقی را بر روی ژن TRPM8 آغاز کرد. این ژن در انسان به او این توانایی را می‌دهد تا بتواند نسبت به دمای محیط واکنش مناسب بدهد. یعنی همان گیرنده‌های عصبی حساس به دما.

بیشتر بخوانید: نشانه‌های میگرن ، علت سردردهای میگرنی و روش‌های پیشگیری از آن

نتیجه بررسی ژن TRPM8

تحقیقات نشان داد یک تغییر ژنتیکی در انسانی هایی که در آب و هوای سرد زندگی کرده اند به ۰۰۰ر۲۵ سال قبل برمی گردد. ژنی که ژن بالادست TRPM8 محسوب می‌شود.

به عنوان مثال در نیجریه فقط ۵ درصد اشخاص این ژن در آن‌ها مشاهده شده است. در صورتی که در فنلاندی‌ها این تغییر ۸۸ درصد بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد هر چه به طرف سرزمین‌های با آب و هوای سردتر برویم این تغییر ژنتیکی بیشتر و بیشتر می‌شود و میگرن شایع‌تر است.

بیشتر بخوانید: خواص اسطوخودوس: معجزه درمان سردرد عصبی و میگرن در دستان شماست!

تحقیقات قبلی در مورد اجداد اروپایی چه می‌گوید؟

تحقیقات قبلی هم ارتباط مستقیم بین تغییر در ژن و سردردهای میگرنی migraine را تائید کرده بود. در اجداد اروپایی که بیشتر تغییر ژنی وجود دارد سردردهای میگرنی شایع تر است.

آندرس و تیم تحقیقش می‌گویند احتمالا انسان‌های اولیه توانایی وفق دادن خود را با هوای سرد داشته اند و این توانایی به آن‌ها کمک کرده است تا بتوانند در هوای سرد زنده بمانند. هر چند این ژن ارتباط مستقیمی با سردردهای میگرنی دارد. ژن TRPM8 که به انسان امکان می‌دهد بتواند نسبت به هوای محیط واکنش مناسب نشان دهد و با شرایط جدید سازگار شود در اجداد اولیه آفریقایی وجود داشته و با مهاجرت آنان به نواحی سرد کره زمین فعال شده و حتی جهش یافته است.

به همین دلیل افرادی که ژن اجداد اروپایی دارند به تغییرات دما حساس تر هستند و درصد ابتلا به میگرن در آن‌ها بیشتر است.

این تحقیق بارها توسط محققان دیگر هم مورد بررسی قرار گرفته است و اکنون دیگر یک نظریه نیست و یک یافته دقیق علم ژنتیک محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی میگرن: با روغن‌های گیاهی فوق العاده و روش‌های طبیعی میگرن را درمان کنید

منبع: WebMD.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا