علمی

دلیل علمی درخشش چشم گربه در شب ! از چشم درخشان گربه ها در شب نترسید !

دلیل علمی درخشش چشم گربه در شب

این که درخشش چشم گربه در شب به چه سبب است موضوعی است که در این مطلب از نت‌نوشت به آن خواهیم پرداخت. بنابراین اگر برای شما نیز همواره سوال بوده که علت درخشش چشم گربه در شب چیست، این نوشتار را از دست ندهید.

۳۴+

گربه از جمله حیواناتی ست که سال‌های بسیار است در میان انسان‌ها زندگی می‌کند و به نوعی با انسان‌ها و رفتارشان خو گرفته است. اما با وجود آن که سال‌های بسیار است که گربه در میان انسان‌ها به سر می‌برد، هستند برخی موارد که هنوز هم در باب  این پستاندارِ جالب مبهم اند و همگان نمی‌دانند علت آن موارد نیست. از این موارد یکی این است که چشمان گربه در شب به طرزی عجیب می‌درخشند. این که درخشش چشم گربه در شب به چه سبب است موضوعی است که در این مطلب از نت‌نوشت به آن خواهیم پرداخت. بنابراین اگر برای شما نیز همواره سوال بوده که علت درخشش چشم گربه در شب چیست، این نوشتار با عنوان دلیل علمی درخشش چشم گربه در شب را از دست ندهید.

بیشتر بخوانید: میو میو کردن گربه چه معنی دارد؟

یک توضیح علمی برای درخشش چشم گربه در شب

شبح‌وار!

دلیل علمی درخشش چشم گربه در شب

چند وقت پیش یک ویدئو مربوط به یک گربه‌ی جذاب در فضای اینترنت پخش شده بود و مهم‌ترین موردی که توجه همگان را به خود جلب کرده بود درخشش چشمان آن گربه بود. اوضاع به گونه‌ای که بود که برخی صرفاً این ماجرا را مختص آن گربه می‌دانستند و توضیحاتی عجیب و غریب در باب آن می‌دادند. اما طبق دلیل علمی درخشش چشم گربه در شب این اتفاق امری ست منطقی و البته علمی و صرفاً مختصِ آن گربه نیست.

دلیل علمی درخشش چشم گربه در شب این است که یک بافت به نام “tapetum lucium” در پشت شبکه‌ی چشم گربه وجود دارد که در مکان‌های تاریک به مثابه‌ی یک آینه عمل می‌کند، یعنی نور را بازتاب می‌دهد و سبب می‌شود که گربه بتواند در محیط تاریک چیزها را ببیند. در واقع این بافت نه هم‌چون یک آینه بلکه همچون یک چراغ قوه عمل می‌کند.

بیشتر بخوانید: مراقبت از گربه کور ؛ چگونه از یک گربه کور مراقبت کنیم؟

چشم ما انسان‌ها فاقد این بافت است و به همین دلیل است که در شب درخششی در چشمان‌ ما نیست. البته اگر بخواهیم از دیدگاه تکاملی به ماجرا نگاه اندازیم نیز دلیلی برای وجود چنین بافتی در چشم انسان وجود ندارد چرا که انسان و چشمان‌اش با استفاده در روز سازگار شده‌اند و نه شب.

پس از بررسی دلیل علمی درخشش چشم گربه در شب شاید این پرسش در ذهن‌تان ایجاد شود که چشم انسان نیز گاهی برخی نورها را بازتاب می‌دهد، مثلاً نور فلاشِ دوربین!

اما این ماجرا نه به خاطر ساختار چشم انسان بلکه به سبب ساختار فلاش است. در واقع فلاش به گونه‌ای طراحی می‌شود که بتواند چیزها را منعکس کند. اگر دقت کرده باشید بازتاب نور فلاش در چشم انسان‌ها عمدتاً قرمز است. این امر به آن سبب است که به هنگام ورود نور به شبکیه‌ی چشم و برگشتن و بازتاب خوردن از آن، این نور از رگ‌های خونی چشم عبور می‌کند. در واقع به سبب رگ‌های داخل چشم است که نور به رنگ قرمز دیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان اسهال گربه و برنامه ریزی غذایی گربه ها

بیشتر بخوانید: بیماری های گربه و گربه بیمار را چگونه تشخیص دهیم؟

سخن آخر

اگر تا کنون از درخشش چشم گربه در شب می‌ترسیدید یا به هر دلیلی نگران می‌شدید، از این پس می‌دانید که دلیل علمی درخشش چشم گربه در شب صرفاً بازتاب نور است، همین و بس، و بنابراین دلیلی برای ترس و نگرانی وجود ندارد.

منبع: inverse

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا