دانستنی‌های سلامتی

باید و نبایدهای شیردهی و فواید شیر مادر که هر مادری باید بداند

هر چند شیر دادن مادر به نوزاد یک روش غریزی و طبیعی است که برای مادر و نوزاد هر دو مفید است و فواید شیر مادر را همه میدانند، ولی مادر باید باید و نبایدهای شیردهی به نوزاد را یاد بگیرد. خیلی وقت ها مادر فکر می‌کند نوزاد سیر شده و خوابیده است و به محض گذاشتن او در محل خوابش می‌بیند نوزاد دوباره بیدار شده و شیر می‌خواهد. گاهی وقت‌ها  هم مادر فکر می‌کند بچه خوابیده ولی هنوز شیر می‌خواهد و خواب نوزاد را آشفته می‌کند. باید و نبایدهای شیردهی و فواید شیر مادر را در نت‌نوشت امروز یاد بگیرید.

بیشتر بخوانید: خواص شیر خشک و موارد استفاده آن چیست؟

باید و نبایدهای شیردهی

سیر شدن

این ساده ترین روش تشخیص پایان شیردهی و یکی از باید و نبایدهای شیردهی است. نوزاد بعد از چند بار مکیدن خوابیده است و به ظاهر خوشحال و سیر است. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌شوند به نظر می‌رسد وقتی سیر هستند، قنداق آن ها خشک است و لباس شان تمیز است و جای شان گرم و نرم، به احتمال زیاد یک خواب حسابی خواهند داشت.

این طور نیست. نوزادان بعد از سیر شدن هم کمی مکیدن را دوست دارند. به همین دلیل متخصصان توصیه می‌کنند در ماه های اول بعد از سیر شدن بچه را در محلی که برای خوابش تهیه کرده اید بگذارید. کم کم این محل را به عنوان جای خواب می‌شناسند و اگر بیدار شدن دوباره می‌خوابند.

بیشتر بخوانید: رژیم شیر برای لاغری و کاهش وزن در چهار هفته

خسته شدن

بعضی از نوزادان بخصوص در ماه اول بعد از ۲ تا ۳ دقیقه مکیدن پستان مادر به سرعت خسته می‌شوند و خوابشان می‌گیرد در صورتی که کاملا سیر نشده اند. باید صبور باشید. گاهی با کمی نوازش یا حرکت دادن دهن یا پستان می‌توانید آن ها را هوشیار کنید تا دوباره شیر بخورند.

اگر این مورد زیاد تکرار شد باید بررسی کنید آیا اندازه شیر پستان برای او کافی است یا نه. ممکن است  شیر مادر کم باشد در نتیجه باعث خستگی کودک می‌شود. یکی از راه حل ها عوض کردن پستان در طول مدت شیردهی است. در صورتی که شیر برای نوزاد کافی نباشد زود خسته می‌شود و زود هم گرسنه می‌شود. حتما این مورد را با کمک یک متخصص بررسی کنید.

نحوه نگه داشتن و بغل کردن نوزاد تا به راحتی بتواند نوک پستان مادر را بمکد مهم است. حتما از کسی که تجربه دارد یا ماما یا پرستار کمک بگیرید تا بهترین روش بغل کردن موقع شیردهی را به شما یاد بدهد. به این ترتیب نوزاد خسته نمی‌شود و کامل شیر خود را می‌خورد.

بیشتر بخوانید: فواید شیر کاکائو برای تمامی بازه های سنی را بدانید!

کم بودن وزن نوزاد

اگر وزن نوزاد هنگام تولد کمتر از ۳ کیلوگرم باشد کم وزن تلقی می‌شود. این نوزادان به دلیل ضعیف بودن درست نمی‌توانند شیر بخورند و خیلی زودتر از نوزادان دیگر خسته می‌شوند. باید صبور باشید تا نوزاد حتما از شیر مادر تغذیه کند. چون شیر مادر باعث قوی شدن و بزرگ شدن سریع او می‌شود. این نوزادان باید گرم گرفته شوند.

بیشتر بخوانید: میزان کلسیم موجود در یک لیوان شیر چقدر است؟

برای تغذیه و خواب بهتر کودک باید و نبایدهای شیردهی را در نظر بگیرید:

  • قبل از شیر دادن لباس ها، کهنه ها و قنداق نوزاد را عوض کنید تا موقع شیر خوردن کاملا تمیز باشد.
  • معمولا نوزاد در روز ۳ بار مدفوع و ۶ بار ادرار می‌کند.
  • نوزاد تقریبا از ۲۴ ساعت ۲۰ ساعت آن را خواب است که می‌تواند به ۸ تا ۱۴ بار خواب و بیدار شدن تقسیم بندی شود.
  • نوزاد در چند روز اول کمی وزن از دست می‌دهد. یک نوزاد در صورتی که درست تغذیه شود تا ۳ ماهگی تقریبا هر روز بین ۷۰ تا ۱۰۰  گرم به وزنش اضافه می‌شود.
  • حتما در فواصل شیر دادن بخصوص وقتی نوزاد بعد از ۲ تا ۳ دقیقه خوابش می‌برد، کاری کنید آروغ بزند و سپس او را روی پستان دیگر بگذارید.
  • گاهی پای کودک را نوازش کنید تا هوشیار شده و شیر خوردن را از سر بگیرد.
  • باید صبور باشید تا شیر خوردن و سیر شدن را یاد بگیرد. ما هم باید یاد بگیرید چه طور به بهترین شکل به او شیر بدهید.
  • در صورتی که می‌خواهید حمامش کنید حتما قبل از شیردهی این کار را انجام دهید.
  • نوزاد بعد از ماه اول با بزرگ شدن به کمک شما به خوبی یاد می‌گیرد چه طور کامل سیر شود و با خیال راحت بخوابد.

بیشتر بخوانید: آیا نوشیدن شیر قد را بلند می کند ؟ چقدر بخوریم و تا چه سنی؟

شیر مادر تا چند سالگی ؟

یکی از مهم ترین باید و نبایدهای شیردهی این موضوع است و ممکن است این سوال برای بسیاری از مادران پیش آید که تا چه مدت شیر مادر می تواند جوابگوی تغذیه نوزاد باشد؟ شیر مادر از نخستین روز تولد می بایست مورد استفاده نوزاد قرار بگیرد و بهتر است هیچ جایگزین دیگری برای آن در نظر گرفته نشود مگر اینکه مشکلی در شیردهی وجود داشته باشد در صورتی که سلامتی مادر حفظ شود تا مدت ۲ سال شیر مادر می تواند بهترین تغذیه کودک باشد.

تقویت شیر مادر

یکی از باید و نبایدهای شیردهی تغذیه مادر شیرده است. شیر مادر به خودی خود یک ماده کاملا مغذی و مفید محسوب می شود اما استفاده از بسیاری از مواد غذایی می تواند میزان ارزش غذایی شیر را بالا ببرد. میزان کافی امگا ۳ و اسیدهای چرب امگا ۶در بدن مادر می تواند کیفیت شیر را بهتر کند. غذاهایی همچون گردو، ماهی قزل آلا، ماهی تن، زرده تخم مرغ تعادل امگا ۳ و امگا۶ را به خوبی انجام می دهند. در مصرف گوشت و محصولات لبنی و روغن بادام زمینی و همچنین روغن سویا و روغن گلرنگ و روغن کنجد نیز می بایست کمی محتاط تر از قبل بود.

بیشتر بخوانید: با خواص شیر اسب آشنا شوید!

نیاز کودکان تغذیه شده با شیر مادر به ویتامین

میزان ویتامین K در روزهای نخست شیردهی به میزان بسیار به نوزاد منتقل می شود اما دیگر ویتامین ها البته به جز ویتامین D که کلا بسیار نادر است در شیر موجود می باشد. ویتامین ها و مواد معدنی موجود در شیر بسته به تغذیه مادر می باشد که در صورت نیاز باید به صورت دارو مصرف شود.

نگهداری از شیر مادر

بسیاری از مادران کارمند یا مادرانی که مشغله بسیاری دارند ترجیح می دهند شیرشان را به صورت آماده برای نوزاد خود نگهداری کنند. بهتر است با دستگاه های شیر دوش که از داروخانه ها می توان تهیه کرد، این کار را انجام دهید. شیر می بایست در یخچال و جهت مدت کوتاهی نگهداری شود.

شیر دوشیده شده ممکن است کمی تغییر رنگ دهد اما بسته به رژیم غذایی مادر رنگ و قوام و عطر خاص خود را دارا می باشد.

حتما تاریخ های دوشیدن شیر را بر روی بطری آن یادداشت کنید. شیر را می توانید در فریزر نگهداری کنید.

میزان نگهداری شیر مادر را طبق این جدول می توانید محاسبه کنید :

در دمای اتاق برای چهار تا شش ساعت (۶۶-۷۸ درجه فارنهایت)
در یک کولر با بسته یخ منجمد به مدت ۲۴ ساعت (۵۹ درجه فارنهایت)
در یخچال و فریزر به مدت سه تا شش روز (۳۹ درجه فارنهایت یا پایین تر)
در فریزر به مدت شش تا ۱۲ ماه (۰-۴ درجه فارنهایت)

توجه داشته باشید اگر شیر مادر صحیح نگهداری شود سالم باقی می ماند ولی ارزش غذایی آن ممکن است تغییر پیدا کند.

بیشتر بخوانید: فواید شیردهی برای مادر : چرا بدن مادران بعد از شیردهی سالم تر می‌شود؟

تاثیر کافئین بر شیر

همانطور که اشاره کردیم کی از مهم ترین باید و نبایدهای شیردهی تغذیه مادر است. مطالعات نشان داده اند که مصرف کافئین در دوران بارداری توسط مادران شیرده می تواند در خواب نوزادان تاثیر بگذارد. نوزادانی که در دوران بارداری مادران شان کافئین مصرف می کرده اند تحریک پذیری و اختلال خواب بیشتری خواهند داشت. بهتر است میزان مصرف کافئین را متعادل نگه دارید. میزان زیادی آب به منظور هیدراته کردن به جای کافئین بنوشید.

بیشتر بخوانید: شیر نخورید ! شیر پاستوریزه باعث استحکام استخوان ها نخواهد شد !

آغوز یا نخستین شیر

اولین مایع شیر که پس از زایمان مادر می تواند به نوزادش بدهد آغوز نام دارد. این شیر نخست یا همان آغوز یکی از مواد تشکیل دهنده سلامتی حیات نوزاد است. آغوز به جهت اهمیتی که در سلامتی کودک خواهد داشت از آن  با عنوان ” طلای مایع ” نام برده می شود. طی یک الی سه روز نخست شیر مادر شامل پروتئین و قند و چربی بسیار مفیدی برای نوزاد می باشد. که می تواند به رشد و سلامتی آن بسیار کمک کند. آغوز میزان کربوهیدرات و انرژی بسیار بالایی دارد که به عنوان اولین خوراک برای نوزادان توصیه می شود.

شیر مادر همچنان یکی از بهترین و برترین تغذیه های سالم به حساب می آورند. شیر مادر دارای خواص آنتی اکسیدانی می باشد که شامل بسیاری از ویتامین ها است. در صورتی که مادران امکانش را داشته باشند به خصوص در سه روز نخست حتما می بایست از شیر خودشان نوزادان را تغذیه کنند.

بیشتر بخوانید: خواص شیر سوسک : دانشمندان می گویند شیر حشرات مقوی تر از حد تصور است!

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا