دانستنی‌های سلامتی

درمان طبیعی هموروئید و راه های پیشگیری از بواسیر

بهترین کار برای مشکل بواسیر استفاده از راه های درمان طبیعی هموروئید است. هموروئید یک بیماری آنورکتال بسیار معمولی می باشد که میلیون ها نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند. راههای درمانی بسیاری برای این بیماری وجود دارد. تغذیه سرشار از فیبر و مکمل های گیاهی نیز می تواند از بروز بواسیر پیشگیری کند. بواسیر در اغلب کلینیک های مراقبت های اولیه جراحی و درمان می شود. اما آیا شما از این بیماری اطلاعات کافی دارید؟ خوب می دانید که چگونه از بروز آن جلوگیری کنید و راه های درمان طبیعی هموروئید چیست؟

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی یبوست با چای گیاهی و آبمیوه و حرکات ورزشی و باید نبایدهای درمان یبوست

هموروئید چیست؟

درمان طبیعی هموروئید و راه های پیشگیری از بواسیر
درمان طبیعی هموروئید و راه های پیشگیری از بواسیر

بیماری هموروئید یا بواسیر در نتیجه گشاد و بزرگ شدن نسوج طبیعی عروق خونی در ناحیه مقعد قسمت انتهایی روده بزرگ ( راست روده ) عارض می شود. در حالت طبیعی هموروئید یا بواسیر بیماری نیست و برای کنترل بر دفع مدفوع ضروری هم است. در واقع بواسیر یا هموروئید بالشتک هایی در قسمت انتهایی روده بزرگ و بخشی از ساختمان طبیعی بدن است.  اگر این بالشتک ها که دارای بافت همبند هستند وجود نداشته باشند، شخص نمی تواند مدفوع خود را کنترل کند. این بالشتک ها  یک عضله مدور به نام اسفنکتر مقعد است که پس از حرکات دودی شکل روده برای خروج مدفوع فعال شده و شخص احساس می کند باید به دستشویی برود. پس همه انسانها بواسیر دارند و عضوی مفید برای کنترل دفع مدفوع است. ولی در بعضی افراد این عضله دارای ساختار عروقی به پایین می لغزد و بزرگ می شود و هموروئید را ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید: واقعیت هایی درباره مدفوع و عمل دفع در انسان

انواع بواسیر

از نظر پزشکی بواسیر یا هموروئید به دو نوع دسته بندی شده است:

هموروئید داخلی که بارزترین علامت آن  خونریزی روشن همراه با اجابت مزاج است. بواسیر داخلی بالای خط نشانه این قرار دارد. درد ندارد و معمولا بسته به میزان افتادگی چهار نوع از ضعیف تا شدید است.

هموروئید خارجی که به عنوان پرولایس رکتوم نیز شناخته می شودْ کاملا قابل لمس است، و دفع مدفوع را با مشکل مواجه می کند. این نوع هموروئید زیر خط شانه‌ای یا خط دندانه دار و نزدیک معقد عارض می شود و به فشار و دما حساس بوده با درد همراه است.

گاهی هموروئید ترومبوز یا نکروز کرده و به اصطلاح سیاه می شود. بسته به شدت هموروئید این نوع خون مردگی نیز از کم تا زیاد است.

بیشتر بخوانید: علت تغییر رنگ مدفوع و روش های درمان طبیعی

علت های هموروئید

عوامل تاثیر گذار بر بزرگ شدن هموروئید و تبدیل آن به بیماری معمولا به دلایل زیر است:

  • اضافه وزن و چاقی
  • حمل اشیا سنگین
  • بالا رفتن سن ( معمولا بین ۴۵ تا ۶۵ سالگی)
  • بارداری و زایمان
  • وراثت
  • یبوست و اسهال مزمن
  • ورزش نکردن
  • نشستن مداوم
  • تغذیه نامناسب
  • افزایش فشار درون شکمی (کشیدگی طولانی مدت)
  • آب آوردن شکم
  • توده های درون شکمی
  • سرفه مزمن
  • نقص در عملکرد لگن

بیشتر بخوانید: چرا لوبیا باعث نفخ می‌شود؟ چگونه لوبیا بخوریم تا نفخ نکنیم؟

نشانه های بیماری هموروئید

نشانه های زیر معمولا نشان دهنده بزرگ شدن هموروئید است :

 • خارش
 • سوزش
 • درد و احساس ناراحتی هنگام تغییر دما، فشار و دفع مدفوع
 • احساس توده در مقعد
 • تورم در مقعد
 • ترشح خون روشن هنگام دفع مدفوع، یا پس از اتمام یا هنگام خشک کردن با دستمال

پیشگیری از هموروئید

چند روش پیشگیرانه وجود دارد که کمک موثری در جلوگیری از ابتلا به بروز بیماری است. روش هایی که حتی در صورت داشتن هموروئید بهتر است رعایت شود تا از بدتر شدن بیماری جلوگیری و بتوان به درمان آن کمک کرد.

 • پرهیز از یبوست
 • توجه به نوع تغذیه
 • ورزش و انجام بعضی حرکات ورزشی و نرمشی
 • عدم فشار هنگام دفع مدفوع
 • کمک به کاهش وزن
 • نوشیدن مایعات زیاد بخصوص آب
 • مراجعه به دستشویی به محض احساس دفع  مدفوع
 • پرهیز از برداشتن اشیا سنگین
 • عدم مطالعه در دستشویی ( یعنی وقتی به دستشویی برای دفع مدفوع مراجعه می کنید باید تمرکزتان فقط روی دفع مدفوع باشد)

درمان طبیعی هموروئید و راه های پیشگیری از بواسیر

مطالعات نشان داده شده است با چند روش درمانی طبیعی می توان هموروئید را درمان و از عود مجدد آن پیشگیری کرد.  این روش ها شامل :

شاه بلوط هندی

این نوع از بلوط به عنوان درمان طبیعی هموروئید و کاهنده تورم به کار می رود. به منظور بهبود گردش خون و جریان مویرگی در بواسیر بسیار موثر است. این گیاه را می توانید از عطاری خریده و به صورت چای آماده و میل کنید.

پوست اسفرزه

پوست گیاه اسفرزه یک منبع طبیعی خالص فیبر است که می تواند برای درمان طبیعی هموروئید و راه پیشگیری از بواسیر به کار رود. می توانید آن را از عطاری ها یا از داروخانه به نام پودر پسیلیوم خریداری کنید.  اسفرزه یا پودر پسیلیوم را باید با آب زیاد میل کنید. توصیه می کنیم این روش درمانی را برای یک هفته تا ۱۰ روز انجام دهید.

بیشتر بخوانید: سم زدایی روده بزرگ و درمان یبوست با ۲ روش خانگی معجزه آسا

کمپرس سرد

کمپرس سرد به خوبی می تواند تورم، التهاب و درد ناشی از هموروئید را کاهش دهد. برای این کار بهتر است از کیسه های مخصوص کوچک یخ های بهداشتی که در داروخانه و یا فروشگاه لوازم پزشکی فروخته می شود استفاده کنید. پس از سرد شدن کیسه یک پارچه نخی را روی آن قرار دهید و بسته را به مدت ۱۵ دقیقه روی ناحیه معقد بگذارید. این کار را در طی روز دو تا سه بار تکرار کنید.

در صورتی که به پدهای یخ دسترسی ندارید می توانید چند تکه یخ را در یک کیسه پلاستیکی قرار داده و سپس با پوشاندن آن با یک پارچه نخی کمپرس سرد را انجام دهید. به این ترتیب نیازی به شستن پد یخ هم ندارید و کیسه و یخ را می توانید دور بیندازید.

نشستن در آب ولرم

بهتر است حداقل شخص روزی یک بار و هر بار بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آب ولرم بنشیند. بعضی از متخصصان توصیه می کنند بهتر است این کار بعد از حمام یا اجابت مزاج صورت گیرد. ولی زمان آن مهم نیست. خوب است هر زمان که فرصت داشتید این روش را امتحان کنید. فقط یادتان باشد حتما پیش از این حمام، معقد را کاملا با آب ولرم و صابون بشویید.

برای نتیجه بهتر می توانید مقداری پوست درخت بلوط را در دو لیتر آب جوشانده و با آب ظرف ترکیب کنید و سپس در آن بنشینید. تاثیر این روش درمانی را بعد از یک بار استفاده احساس خواهید کرد.

می توانید نشستن در آب ولرم را با نمک طبیعی دریا هم امتحان کنید که در کاهش التهابات و درد و ضدعفونی کردن بسیار موثر عمل می کند.

بیشتر بخوانید: پاکسازی روده ها با چند روش طبیعی

تمیز نگه داشتن مقعد

بیشتر توصیه می شود بعد از هر بار اجابت مزاج با کمی مایع دستشویی و آب ولرم حتما مقعد تمیز شود. چرا که چین و شکن های متورم شده مکان خوبی برای تجمع میکروبها و باکتری  های مضر است. بهتر است همیشه از آب ولرم استفاده شود و به هیچ وجه از آب سرد برای شست و شوی مقعد استفاده نکنید. تمیز نگه داشتن مقعد خارش، تورم و درد را تسکین می دهد.

لباس های نخی و گشاد

در صورت ابتلا به بواسیر بهتر است از لباس های گشاد و نخی استفاده کنید و  لباس های تنگ با الیاف مصنوعی نپوشید.

تعویض مرتب لباس های زیر

در صورتی که فرد خونریزی دارد باید مرتب لباس زیر را خود را عوض کرده، شسته و در آفتاب خشک کند. همیشه از لباس زیر نخی استفاده شود. در صورت عدم دسترسی به نور خورشید می توانید از اتو با حرارت زیاد استفاده کنید تا لباس زیرتان را خشک و ضدعفونی کنید.

درمان های موضعی

این روش های موضعی در درمان طبیعی هموروئید و پیشگیری از بواسیر روش موثر و فوری و کارآمدی است:

 • سرکه سیب : حتما سرکه سیب را از عطاری های معتبر خریداری کنید. اگر خودتان بتوانید آن را در خانه تهیه کنید چه بهتر در غیر این صورت از نوع طبیعی استفاده کنید و نه از سرکه سیب صنعتی. کافی است کمی پنبه را به سرکه سیب آغشته کرده و روی مقعد بگذارید. درست مثل زمانی که می خواهید یک زخم را ضدعفونی کنید. نیازی به شست و شو نیست.
 • روغن های گیاهی : یک روش ساده دیگر برای درمان طبیعی هموروئید و پیشگیری از بواسیر آغشته کردن یک تکه پنبه به روغن نارگیل، روغن بادام، یا روغن زیتون و گذاشتن بر روی موضع می باشد.
 • چای کیسه ای : این روش هم بسیار موثر است. پس از آن که چای کیسه ای را در آب جوش قرار دادید چند دقیقه صبر کنید و وقتی ولرم شد آن را روی موضع بگذارید. اسید تانیک موجود در چای خاصیت قابض کننده دارد.
 • ژل آلوئه ورا: استفاده از ژل گیاه آلوئه‌ورا به طور مستقیم بر روی ناحیه‌ی آسیب دیده‌ی مقعد می‌تواند علاوه بر کاهش خونریزی به نرم شدن محل و رفع زخم فرد نیز کمک کند. اگر می خواهید از این روش استفاده کنید می توانید از داروخانه ضماد یا کرم های مخصوص را تهیه کنید.
 • سیر: چند حبه سیر را کوبیده در آب داغ قرار دهید. بعد از آن که آب ولرم شد با آغشته کردن پنبه به این محلول پنبه را روی موضع بگذارید.

ترکیب روغن درخت چای و روغن زیتون

روغن درخت چای به دلیل خاصیت ضد باکتریایی و ضد میکروبی و ضد ویروسی اش درمان طبیعی خوبی برای کاهش تورم، التهابات، درد و زخم ها است. روغن زیتون هم به دلیل داشتن ویتامین E قابلیت نرم کنندگی و ترمیم زودتر زخم ها را دارد.

کافی است یک قاشق چای خوری روغن درخت چای و یک قاشق چای خوری روغن زیتون را با هم ترکیب کرده و با یک تکه پنبه مقعد را به این ترکیب آغشته کنید. نیازی به شست و شو نیست.

بیشتر بخوانید: خواص روغن تی تری

شربت آب لیمو و عسل

یک قاشق چای خوری آب لیموی تازه را همراه با یک قاشق غذاخوری عسل در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. این محلول را صبح‌ها، پس از بیدار شدن از خواب و شب‌ها ۲ ساعت قبل از خواب بنوشید. پس از مدتی تغییر در اجابت مزاج را مشاهده خواهید کرد. عسل در تسکین بیماری و مرطوب‌سازی و لیمو در کاهش تورم ناشی از هموروئید بسیار موثر است. ضمن آن که دستگاه ایمنی بدن تان هم تقویت خواهد شد و کمتر به بیماری دچار می شوید.

کوله خاص

این گیاه که به نام های جاروی قصاب یا بوچرز بروم   Butcher’s broom هم معروف است، قابلیت قابض داشته و باعث جمع شدن عروق خونی می شود. این گیاه را بیشتر به صورت کپسول تهیه می کنند چون بسیار تلخ است. در صورتی که می خواهید از این روش استفاده کنید، کپسول های آن را از یک عطاری معتبر بخرید. از خود گیاه هم به صورت چای می توانید استفاده کنید. در این صورت آن را با عسل شیرین کنید.

شکر سرخ یا زرد

این شکر که طبیعی ترین و سالم ترین شکر است از ساقه های نیشکر تهیه می شود. رنگ قهوه ای روشن و مایل به زرد دارد. سعی کنید همیشه از این شکر به جای شکر سفید یا شکر قهوه ای استفاده کنید تا علاوه بر رفع یبوست از خواص دیگر آن هم مثل خواص ضد سرطانی، جلادهنده کبد و تقویت سیستم ایمنی بدن  بهره بگیرید.

نارون کوهی

براحتی می توانید از داروخانه ها محصولاتی مثل پماد و پد آن را خریداری و با گذاشتن روی موضع هموروئید را درمان کنید.

آلوئه ورا

از این گیاه برای درمان طبیعی هموروئید به شکل های مختلف می توانید استفاده کنید.

پس از شستن آلوئه ورا و گرفتن پوست آن ماده لزجی را مشاهده می کنید که همان ژل آلوئه ورا است. کمی تلخ است ولی بلافاصله آن را میل کنید. می توانید گوشت گیاه را تکه تکه کرده میل کنید یا در مخلوط کن ریخته سپس استفاده کنید.

این گیاه پرخاصیت، توانایی کنترل خونریزی و بهبود زخم هموروئید را دارد.

آب نارگیل

آب نارگیل علاوه بر طعم خوشمزه و خاصیت های زیادش برای درمان طبیعی هموروئید و پیشگیری از بواسیر بسیار موثر است. حتما از نارگیل های استفاده کنید که آب زیادی دارند و گوشت آنها قابل استفاده نیست. در این صورت می توانید هر روز بین یک تا دو لیوان آب نارگیل میل کنید. این نارگیل ها بزرگ هستند و بعد از گرفتن پوست یک گوشت سفید دارند که دور انداخته می شود. نارگیل های قهوه ای آب کمی دارند و گوشت آن ها قابل خوردن است که فیبر فراوانی دارد.

زغال اخته

زغال اخته به تقویت دیواره‌های مویرگ‌ها کمک می‌کند. پس وقتی فصل آن است حتما از خوردنش به عنوان درمان کننده طبیعی هموروئید و پیشگیری از بواسیر کمک بگیرید.

چای های گیاهی

خوب است در برنامه روزانه تان علاوه بر استفاده از چای معمولی کمرنگ از چای بابونه، چای گل همیشه بهار، و چای بارهنگ برای دمان طبیعی هموروئید و پیشگیری از بواسیر کمک بگیرید. چای بابونه و چای گل همیشه بهار درست مانند چای معمولی تهیه می شود. برای چای بارهنگ به شکل زیر آن را تهیه کنید:

یک قاشق چای خوری از دانه‌های بارهنگ را در یک فنجان آب گرم بریزید و بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه همراه با غذا میل کنید. این کار را روزی سه بار همراه با صبحانه. ناهار و شام به مدت ۲ تا ۳ هفته تکرار کنید.

با پوست درخت بلوط سفید هم می توانید دمنوش گیاهی تهیه کنید که برای درمان طبیعی هموروئید و پیشگیری از بواسیر موثر است. حتی می توانید کمی از آب چای های تهیه شده را به پنبه آغشته کرده و روی موضع بگذارید.

بیشتر بخوانید: چای های گیاهی مفید برای درمان اکثر بیماری ها را بشناسید

درست نشستن

درست بنشینید، قوز نکنید. به شکم تان فشار نیاورید.

نکاتی برای اجابت مزاج

درمان طبیعی هموروئید و راه های پیشگیری از بواسیر
درمان طبیعی هموروئید و راه های پیشگیری از بواسیر

برای درمان طبیعی هموروئید و پیشگیری از بواسیر موارد زیر را هنگام اجابت مزاج رعایت کنید:

 • بدنتان را عادت دهید تا سر ساعت خاصی اجابت مزاج داشته باشد. به عنوان مثال سر ساعت خاصی به دستشویی بروید تا به تدریج بدن تان عادت کند مثلا بعد از صبحانه اجابت مزاج داشته باشد. زمانی را به این کار اختصاص دهید که استرس ندارید، کسی مزاحمتان نمی شود و عجله ندارید.
 • حتی الامکان برای اجابت مزاج از دستشویی ایرانی استفاده کنید. اگر دستشویی فرنگی دارید هنگام اجابت مزاج حتما پاها را روی چهارپایه ای بگذارید تا زانوها بالا بیاید و به شکم کمی فشار وارد شود.
 • زیاد در دستشویی ننشینید. بین ۵ تا ۱۰ دقیقه کافی است.
 • هنگام اجابت مزاج زور نزنید.
 • حتما پس از اجابت مزاج مقعد را با آب ولرم و مایع تمیز کننده بشویید و کاملا خشک کنید.

بیشتر بخوانید: مدفوع زرد رنگ نشانه چیست؟ علت ها و درمان

ورزش

ورزش هایی مثل پیاده روی روش موثری برای درمان هموروئید و پیشگیری از بواسیر است. بجز پیاده روی انجام بعضی از نرمش ها در درمان و پیشگیری از عود بیماری موثر است. طوری برنامه ریزی کنید که هر ساعت بین ۵ تا ۸ دقیقه راه بروید. علاوه بر آن یک برنامه پیاده روی روزانه – حداقل نیم ساعته – برای خودتان بگذارید.

برخی از حرکات یوگا مثل حرکت زیر درمان کننده طبیعی هموروئید و روش پیشگیری از بواسیر است:

 • کاملا صاف بایستید تا بدنتان در یک راستا قرار گیرد. قوز نکنید. شانه ها کشیده و سینه جلو باشد.
 • یک پا را آن قدر بالا ببرید تا با بدنتان زاویه ۹۰ درجه درست کند. زانو نباید خم شود ولی اگر مشکل زانو دارد یا این حرکت را انجام ندهید یا کمی زانو را خم کنید.
 • سعی کنید ۵ تا ۱۰ دقیقه در این حالت بمانید. برای روزهای اول می توانید از هر چند ثانیه یا دقیقه ای که می توانید شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید.
 • حالا همین حرکت را با پای دیگر انجام دهید. می توانید از روزی یک ست حرکتی شروع کنید. یعنی یک بار با پای راست و یک بار با پای چپ و هر روز یک ست به حرکت دیروز اضافه کنید تا به ۱۰ ست برسد.

نرمش های سفت کردن عضلات باسن نیز روش خوبی برای تقویت عضلات آن و در نتیجه کمک به درمان هموروئید و پیشگیری از بواسیر است. اضافه این که با تقویت عضلات لگن بی اختیاری ادرار یا ضعیف بودن عضلات مجاری ادرار نیز درمان می شود.

بیشتر بخوانید: ورزش برای تکرر ادرار : بی‌ اختیاری ادرار را با این چند حرکت درمان کنید

تغذیه مناسب و کنترل وزن

درمان طبیعی هموروئید و راه های پیشگیری از بواسیر
درمان طبیعی هموروئید و راه های پیشگیری از بواسیر

تا می توانید باید از غذاها، سبریجات، میوه های حاوی فیبر فراوان استفاده کنید. در واقع باید کاری کنید تا هیچ وقت یبوست نداشته باشید. در صورتی که اضافه وزن دارید باید هر چه زودتر نسبت به کاهش وزن اقدام کنید. حتما یک رژیم غذایی خوب برای خودتان پیدا کنید تا وزن تان را پایین بیاورید و تناسب اندام داشته باشید.

در برنامه غذایی تان نکات زیر را رعایت کنید.

 • حذف کامل الکل.
 • حذف کافئین یا محدود کردن شدید آن.
 • استفاده از روغن زیتون به جای روغن های دیگر.
 • استفاده از روغن نارگیل.
 • فیبر هر چه بیشتر بهتر.
 • نوشیدن زیاد آب.
 • استفاده از لبنیات پروبیوتیک دار.
 • استفاده از غلات کامل ( برنج سفید و نان سفید را به طور کلی کنار بگذارید).
 • استفاده از جوز هندی در ادویه غذایی.
 • روزی یک عدد موز میل کنید.
 • اسموتی های آووکادو، موز، انبه، توت فرنگی یا سایر میوه ها را همراه با ماست و شیر پروبیوتیک دار تهیه و میل کنید. می توانید هر بار از یک میوه استفاده کنید.
 • آلو، انجیر و گلابی را حتما در برنامه غذایی تان قرار دهید. آلو و انجیر را شب ها خیس کنید و صبح ها آب آن را میل کنید. میوه ها را می توانید به عنوان یک میان وعده صبح مصرف کنید.
 • آب انار، آب کرفس، آب انگور یا خود انگور، گیلاس و انجیر تازه از دیگر روش های درمانی خوب برای درمان طبیعی هموروئید و پیشگیری از بواسیر است. ضمن آن که لاغر هم می شوید.

بیشتر بخوانید: ملین های طبیعی قوی و روان کننده شکم برای رفع یبوست 

درمان های تخصصی

به غیر از مسئله درمان طبیعی هموروئید و راه های پیشگیری از بواسیر با مواد غذایی و گیاهی فوق الذکر، در صورتی که درمان پاسخگو نباشد، باید از روشهای علمی و تخصصی تر استفاده کرد.

ممکن است پزشک‌تان یک درمان سرپایی و بدون دردسر را به شما پیشنهاد کند. درمان‌های سرپایی شامل درمان های زیر است:

 • بستن رگ با باند لاستیکی: در این روش، یک باند یا حلقه‌ی لاستیکی سفت را دور پایه‌ی هموروئید گره می‌زنند. این حلقه باعث قطع جریان خون به هموروئید می‌شود و در نتیجه هموروئید پس از چند روز از بین می‌رود. این روش برای ۸۰ درصد بیماران خیلی خوب جواب می دهد.
 • لیزر : امروز لیزر در همه عرصه های پزشکی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. لیزر درمانی هم می تواند در مواردی هموروئید را درمان کند.
 • روش انعقاد : در این روش پزشک با استفاده از نور مادون قرمز، گرما یا سرمای شدید هموروئید را کوچک می کند.
 • اسکلروتراپی : در این روش پزشک یک داروی شیمایی را برای از بین بردن هموروئید به آن تزریق می کند.
 • جراحی: این آخرین روش درمانی است که با نظر پزشک متخصص در صورت شدید بودن هموروئید انجام می شود.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی رفلاکس معده در خانه

زمان مراجعه به پزشک

هموروئید معمولا به درمان های طبیعی خوب جواب می دهد و پس از مدتی به راحتی درمان می شود. در موارد بسیار نادری باید به پزشک مراجعه کرد:

 • خونریزی مزمن و مداوم هنگام اجابت مزاج
 • درد شدید مقعد حتی هنگام نشستن روی صندلی یا دراز کشیدن
 • خونریزی تیره رنگ
 • عدم پاسخ دهی به درمان های طبیعی بعد از ۲ هفته

در صورتی که مدت ها است از این بیماری رنج می برید و تمام راه های درمان طبیعی هموروئید و روش های پیشگیری از بواسیر را امتحان کرده اید و جواب نگرفته اید مسلما باید به یک پزشک متخصص گوارش مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:  نفخ شکم در زنان که غیر عادی است

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا