1397-11-30
آرت کیوسک

زندگی چارلی چاپلین ، بزرگ‌ترین الماس جهان آفتاب است، که خوشبختانه بر گردن همه می‌درخشد.

زندگی چارلی چاپلین

سِر چارلز اسپنسر چاپلین ۱۹۷۷-۱۸۸۹ یکی از مشهورترین بازیگران و کارگردانان جهان بوده است. چاپلین در محیطی هنر دوست به دنیا آمد. مادر او هنرپیشه ای شناخته شده بود و پدرش نیز خواننده بود. چارلی چاپلین در سن کم والدین خود را یکی پس از دیگری از دست داد و با توجه به استعدادی که داشت برای کار کردن به تئاتر روی آورد.

سِر چارلز اسپنسر چاپلین ۱۹۷۷-۱۸۸۹ یکی از مشهورترین بازیگران و کارگردانان جهان بوده است. چاپلین در محیطی هنر دوست به دنیا آمد. مادر او هنرپیشه ای شناخته شده بود و پدرش نیز خواننده بود. چارلی چاپلین در سن کم والدین خود را یکی پس از دیگری از دست داد و با توجه به استعدادی که داشت برای کار کردن به تئاتر روی آورد.

مروری بر زندگی چارلی چاپلین

چارلی چاپلین در ابتدا عضو گروهی جوان در تئاتر شد و در آن جا به به عنوان یک رقاص استپ نزد مردم شناخته شد. چاپلین در دوازده سالگی اولین تجربه ی بازیگری حرفه ای خود را بدست آورد و پس از آن بود که به عنوان یک بازیگر کمدی واریته خود را شناخت. او در سال ۱۹۱۰ به همراه یک کمپانی هنری به آمریکا مهاجرت کرد. کمپانی چاپلین به همت او و برادرانش در آمریکا پا گرفت اما فعالیت های وی محدود به کمپانی خود نبود.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و آثار سالوادور دالی

سه سال پس از مهاجر یکی از کمپانی های بزرگ هالیوود چارلی چاپلین را به کار دعوت می کند این کمپانی مشهور کی استون نام داشت. چاپلین در این کمپانی در ۳۴ فیلم کوتاه و ۶ حلقه‌ ای داستانی با عنوان رمانس ناکام تیلی (۱۹۱۴) به کارگردانی مک سنت بازی کرد و کاراکتر این دلقک ریزنقش محزون را به تدریج پرورش داد. شخصیتی با کفشهایی که برایش بزرگ بودند، شلواری گشاد و کتی تنگ که کلاه لبه‌دار دربی بر سر می گذاشت.

پس از این که چاپلین جایگاه خود را در هالیوود رفته رفته پیدا کرد، شروع به ساختن اولین فیلم خود کرد. اولین تجربه ی فیلمسازی چاپلین منجر به ساخت فیلم ساختن یک زندگی شد که این فیلم مورد استقبال فراوانی قرار گرفت. پس از آن بود که دیگر خود چاپلین سعی بر آن داشت که تهیه کنندگی آثار خود را به عهده بگیرد. او که همواره بر آن بود که به صورت مستقل آثار خود را بسازد، شروع به ساختن استودیو هایی برای برای ساختن آثار خود کرد. سپس بعد از این اقدامات بود که یک کمپانی هالیوودی تنها برای ساخت فیلم های چارلی چاپلین تاسیس شد. در همین دوران و طی همین قرارداد بود که چاپلین فیلم مشهور و محبوب زندگی سگی را ساخت.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و آثار رومن پولانسکی

چاپلین بر اساس قرارداد با کمپانی موچوال در مدت یک سال و نیم دوازده فیلم برای این شرکت ساخت و ۶۷۰ هزار دلار بابت آن دریافت کرد. به طور کلی باید گفت که چارلی چاپلین در طول ۷۷ سال فعالیت خود در سینما و تئاتر با شرکت های مطرح زیادی همکاری کرد که این همکاری ها منجر به ساخت فیلم هایی در سینما شد که همواره بحث برانگیز و قابل تامل بوده اند. اما آن چیز که پشت تمام آثار چارلی چاپلین در تمام سال های فعالیتش وجود دارد، تفکر و دنیای منحصر به فرد چاپلین به عنوان یک مولف است.

می توان گفت که کمدی پویا و پر تحرک چارلی چاپلین علی رغم ریتم تندی که دارد دارای سکوتی عمیق و پر معنا است. در آثار وی همه چیز به تندی در حال حرکت است اما سکون و سکوتی بی پایان در پس زمینه در جریان است. شخصیت های آثار چارلی چاپلین در هنگام درد فریاد نمی زنند و حتی گاهی می خندند. اما این خنده خنده ای منحصر به خود چارلی چاپلین است که می تواند ملغمه ای از درد، رنج و خنده برای مخاطب خود به وجود آورد.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی گی دوبور ، تصویر سیاه و سفید فیلسوفی که جامعه نمایش را جا گذاشت!

شاید به همین خاطر است که چاپلین خنده آور ترین و دردآورترین آثار سینمایی را در کارنامه ی خود دارد. فیلم های او را می توان تماما” فیلم هایی انتقادی دانست که در عین حال که به نقد اجتماعی و سیاسی می پردازد، ذات بشر را نیز مورد بررسی قرار می دهد. شاید به همین دلیل است که آثار چارلی چاپلین به هیچ وجه انقضا ندارند و می توانند مخاطب خود را به یاد واقعیات موجود در اطراف خود در هر کجای جهان بیندازد. برخی از مشهورترین فیلم های چارلی چاپلین عبارتند از: جویندگان طلا، عصر جدید، دیکتاتور بزرگ، گرفتن دزد، بیست دقیقه عشق، شاگرد ستاره، ضربه فنی، گاز خنده، مرد مال دوست، رنج های عشق و سرایدار جدید.

بیشتر بخوانید: زندگینامه هانس زیمر و آثار این آهنگساز آلمانی، خیال پرداز، افسونگر، کاردان، مصمم

چارلی چاپلین ۱۸۸۹-۱۹۷۷

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا