دانستنی‌های سلامتی

اسهال باکتریایی در این گروه های خونی بیشتر است!

اسهال باکتریایی

با فرا رسیدن فصل گرما و مسافرت ها، بیماری های بسیاری شیوع پیدا می کند که یکی از رایج ترین این بیماری ها در بین افراد و همچنین مسافران اسهال باکتریایی ناشی از E. coli است. نت نوشت تاثیرات گروه های خونی مختلف در ابتلا به این بیماری را مورد بررسی قرار داده است.

۳+

با فرا رسیدن فصل گرما و مسافرت ها، بیماری های بسیاری شیوع پیدا می کند که یکی از رایج ترین این بیماری ها در بین افراد و همچنین مسافران اسهال باکتریایی ناشی از E. coli است. این نوع اسهال ناشی از هجوم باکتری خاصی با نام علمی Escherishia coli است که در اختصار E. coli خوانده می شود. این باکتری موضوع این مقاله نت نوشت هستند که علاوه بر آن تاثیرات گروه های خونی مختلف در ابتلا به اسهال باکتریایی را نیز مورد بررسی قرار داده است.

بیماری اسهال باکتریایی E. coli که هر ساله سبب مرگ و میر بسیاری از افراد  در سراسر جهان می شود در یک سری افراد بیشتر دیده می شود. کودکان و جوانان از جمله سنینی هستند که بیشتر از سایرین به این بیماری مبتلا می شوند. تنها این گروه سنی نیستند که تحت هجوم باکتری E. coli قرار می گیرند طی تحقیقات تازه انجام شده گروه خونی افراد نیز در ابتلا به این بیماری دخیل است. افراد مبتلا به E. coli دچار اسهال شدید می شوند که عفونت یکی از علائم خفیف این بیماری است البته در بسیاری از افراد هیچ گونه علائم خاصی مشاهده نمی شود.

اسهال باکتریایی در گروه های خونی مختلف

اسهال باکتریایی

E. coli می تواند در افرادی که گروه خونی A دارند، پروتئین را به سلول های روده برساند و آن ها را آلود ه کند

محققان گزارش داده اند افرادی که گروه خونی A دارند احتمال ابتلا به اسهال باکتریایی شدید از طریق باکتری E. coli را بیشتر خواهند داشت و افرادی که گروه خونی شان O یا B است نسبت به دیگران کمتر احتمال ابتلا خواهند داشت.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن همراه با گروهی از دانشمندان اعلام داشتند که پروتئین نقش بسیار مهمی در نوع گروه های خونی را ایفا می کند. آنها دریافتند که E. coli می تواند در افرادی که گروه خونی A دارند، پروتئین را به سلول های روده برساند و آن ها را آلوده کند ولی در افراد با گروه خونی O یا B این پروتئین آزاد نمی شود و سبب می شود که باکتری ها نتوانند سلول های سالم را تحت تخریب قرار دهند و آن ها آلوده نمی شوند. پزشکان در تلاشند که نوعی واکسن تهیه کنند که این پروتئین را مورد هدف قرار داده و برای افراد گروه خونی A  مورد مصرف قرار گیرد و از آن ها در برابر باکتری E. coli محافظت کند.

درمان اسهال باکتریایی چه هنگام لازم است؟

در حقیقت پروتئین عامل اصلی در ابتلا به این بیماری است که در گروه های خونی تفاوت در این پارامتر به خوبی مشاهده می شود. واکسنی که بتواند این پروتئین را مورد هدف قرار دهد به طور بالقوه ای افراد را در برابر این بیماری سخت محافظت خواهد کرد.

در یک آزمایش که تحت نظارت محققان قرار گرفت به داوطلبان که صحت و سلامت کامل به سر می بردند یک دوز از باکتری E. coli که از فردی در بنگلادش به دست آمده بود را تزریق کردند. فرد مبتلا به اسهال بسیار شدید مبتلا بوده و این باکتری تزریق شده توانست در افراد اسهال متوسط یا شدید ایجاد کند که به کمک آنتی بیوتیک درمان شدند. از نمونه های خون جمع آوری شده این نتیجه به دست آمد، افرادی که گروه خونی اشان A بود زودتر و بسیار قوی تر از دیگران به این اسهال مبتلا شده بودند.

آزمایشات انجام شده نشان داد که ۸۱ درصد از افراد با گروه خونی A مبتلا به اسهال باکتریایی شدید شده بودند که نیازمند درمان دقیق و قطعی بودند در حالی که این رقم در بین گروه های خونی O و  B در حدود ۵۰ درصد بود. به این ترتیب محققان اعلام کرده اند که افراد بر طبق گروه های خونی خود می توانند بیشتر از سلامتی اشان مراقبت کرده و یا هنگام بیماری سرعت درمان را کم یا زیاد کنند. نمی توان گفت که برنامه ریزی سفر خود به خصوص در فصل گرما را منتفی کنید اما می توان گفت افراد با اطلاع از گروه خونی اشان می توانند محتاط تر عمل کنند و اقداماتی برای پیشگیری از اسهال باکتریایی E. coli را انجام دهند. از جمله این اقدامات می توان به شستشوی مکرر دست ها، استفاده از آب نوشیدنی کاملا خالص و سالم و بهداشتی و در نهایت آموزش های بهداشت عمومی که توسط رسانه های مختلف انجام می شود، اشاره کرد.

منبع : webmd.com

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا