1398-03-04
سینمای جهان

تحلیل فیلم There Will Be Blood کاری از پل توماس اندرسون

تحلیل فیلم There Will Be Blood کاری از پل توماس اندرسون ۲۰۰۷

 There Will Be Blood خون به پا خواهد شد فیلمی به کارگردانی، تهیه‌کنندگی و نویسندگی پل توماس اندرسون محصول سال ۲۰۰۷ میلادی است. این فیلم اقتباسی آزاد از رمان نفت نوشته‌ی آپتن سینکلر است که در سال ۱۹۲۷ چاپ شده است.

فیلم There Will Be Blood قصه‌ی نابودی مردی است که در ابتدا بسیار ساده می‌نماید و با پیشرفت داستان و با ثروتمند شدن روز به روز شخصیت اصلی فیلم، پول و ثروت عاملی می‌شود برای زیر پا گذاشتن انسانیت و روی کار آمدن خصایص پست آدمی. بدین ترتیب دریای سیاه نفت تبدیل به دریای خون می‌شود. گذشته از بازی خیره کننده‌ی لوئیس که عشق و تنفر توام با هم مخاطب را بر می‌انگیزاند، اندرسون در مقام کارگردان ثابت می‌کند که می‌تواند با استفاده از ساختارهای شناخته‌شده‌ی سینما، داستان‌هایی بدیع و تاثیرگذار را روایت کند. در ادامه با تحلیل فیلم There Will Be Blood به کارگردانی Paul Thomas Anderson با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Big Fish ساخته تیم برتون ، در ستایش خیال پردازی و جدال بین حقیقت و خیال.

تحلیل فیلم There Will Be Blood ؛ داستان نابودی یک مرد

در آغاز تحلیل فیلم There Will Be Blood به گوشه ای از داستان این فیلم می پردازیم، دانیل پلانیو دنیل دی لوئیس کاراکتر اصلی فیلم There Will Be Blood ، کارگری ساده‌، زحمتکش و تنهایی است که با تلاش‌های دیوانه‌وارش، موفق به پیدا کردن یک چاه نفت به درد بخور می‌شود و آرام‌ آرام، زندگی تازه‌ای پیدا می‌کند. سال‌ها بعد از آن، روزی پسری جوان به دیدار دانیل می‌آید  و به او خبر می‌دهد که در شهر کوچکی در غرب دریایی از نفت در حال تراوش از زمین است. کارگر ساده‌ی آن سال‌ها که حالا مرد ثروتمندی است فوری همراه با پسرش به آن‌جا می‌رود تا شانس‌اش را در گرد و خاک بوستن امتحان کند. شانس به دانیل پلانیو و پسرش روی می‌آورد. ولی در حالی که روز به روز پول و ثروت آن‌ها افزایش پیدا می‌کند، روابط بین پدر و پسر با انحرافات، نیرنگ‌ها و بیشتر شدن نفت به مخاطره می‌افتد و ادامه‌ی ماجرا… آنچه گفته شد خلاصه‌ی کوتاهی از فیلم سینمایی There Will Be Blood خون به پا خواهد شد فیلمی به کارگردانی، تهیه‌کنندگی و نویسندگی پل توماس اندرسون Paul Thomas Anderson محصول سال ۲۰۰۷ میلادی است. در تحلیل فیلم There Will Be Blood نباید از قلم انداخت که این فیلم اقتباسی آزاد از رمان نفت نوشته‌ی آپتن سینکلر است که در سال ۱۹۲۷ چاپ شده است. به جد باید گفت که دنیل دی لوئیس یکی از بهترین بازی‌های هنری خود را در این فیلم ایفا کرده است.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Match Point کاری از وودی آلن

تحلیل فیلم There Will Be Blood کاری از پل توماس اندرسون ۲۰۰۷

تحلیل فیلم There Will Be Blood کاری از پل توماس اندرسون ۲۰۰۷

در تحلیل فیلم There Will Be Blood باید گفت که جای شگفتی است که دنیل برای این فیلم ۲۵ جایزه‌ی جهانی را از آن خود کرد و همین جوایز متعدد بر پر رنگ بودن شگرف او در این فیلم صحه می‌گذارد. او برای بهتر بازی کردن نقش خود به کاسِت‌هایی مربوط به معدنچیان سال ۱۹۰۰ رجوع کرده تا لهجه‌ی مناسب آن دوره را بدست آورد و یک سال وقت خود را صرف آماده سازی این نقش کرد. دنیل در اوایل فیلم جایی که از نردبان می‌افتد ۲ دنده‌اش می‌شکند. او برای این نقش در صدر ۱۰۰ نقش برتر سینما از دید مجله‌ی هنرپیشه‌ی برجسته انتخاب شد.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم American made کاری از داگ لیمان

فیلم There Will Be Blood دارای صحنه‌های باشکوه و عظیمی است که توسط  “رابرت السویت” فیلمبرداری شده است. “راجر ایبرت” در توصیف شخصیت دانیل پلانیو می‌گوید: «دنیل دی‌ لوئیس شخصیت پلینویو را به مانند یک هیولای بزرگ درست کرده است که به خاطر منافع خودش به همه پشت می‌کند.» “تاد مک کارتی” هم که فیلم را بسیار تحسین کرده است می‌گوید: “فیلمی جسورانه و باشکوه  که نمره‌ی بسیار مهمی را در کارهای پل توماس اندرسون ثبت می‌کند.”

در تحلیل فیلم There Will Be Blood می توان گفت چهره‌ی تمام بازیگران فیلم به نظر می‌رسد که از آلبومی از قرن گذشته برداشته شده است، تنومند ولی فرشته گونه. بازیگران نقش دوم هم هر کدام حداقل صحنه‌ای را برای اجرا داشته‌اند که می‌توانند بدرخشند، در ضمن زن‌ها در دنیای سخت خشن پلانیو وجود ندارند. فیلم در مراحل تکنیکی بالاترین کیفیت را دارا است و یکی از آنها قسمت صدا است که صداها به خوبی در هم آمیخته می‌شوند و بسیار تاثیر گذار هستند. البته که عدم حضور زنان در فیلم را بعضی منتقدان از نقاط قوت و برخی دیگر از نقاط ضعف آن دانسته‌اند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Jigsaw جیگ ساو کاری از برادران اسپیریگ ۲۰۱۷

تحلیل فیلم There Will Be Blood کاری از پل توماس اندرسون ۲۰۰۷

تحلیل فیلم There Will Be Blood کاری از پل توماس اندرسون ۲۰۰۷

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا