حیوانات خانگی

سگ بیگل: آشنایی با نژاد Beagle و ویژگی آن‌ها!

سگ‌های جیبی که اصطلاحا Beagle نامیده می‌شوند. سگ بیگل بسیار حواس پرت است و جالب است بدانید که این نژاد زمانی شکارچیان خرگوش بوده اند و اکنون محبوب ترین نژاد سگ خانگی به شمار می‌روند. در مورد این سگ‌های زرنگ بامزه می‌توانید در این مقاله نت نوشت اطلاعات بیشتری کسب کنید.

سگ بیگل Beagle

گروه سگ‌های تنومند و قوی
قد ۱۲-۱۳ اینج
وزن ۱۵-۱۸ پوند
طول مدت زمان زندگی ۱۲-۱۵ سال
توان زندگی در آپارتمان %۳۰
ارتباط با کودکان با غریبه‌ها و البته کودکان میانه خیلی خوبی دارند
زندگی با دیگر حیوانات با گربه‌ها تا حدودی مدارا می‌کنند
فعالیت‌های روزانه درست مثل یک حیوان ورزشکار است و حتما می‌بایست در طول روز پیاده روی و ورزش کافی داشته باشد
نیاز‌های بهداشتی احتمال عفونت‌های پوستی و مشکلات دندانی در آن‌ها زیاد است
نیاز‌های مراقبتی موهای آسیب پذیری دارند و می‌بایست مدام رسیدگی شوند هر روز باید برس کشیده شوند
ریزش مو ۳۰%
بازی‌های مورد علاقه خاک بازی
میزان یادگیری و هوشمندی هوش بالایی دارند ولی به راحتی آموزش را نمی‌پذیرند
توانایی نگهبانی ۱۰%
ویژگی ها بسیار خونسرد هستند
رفتار‌های مخرب زیاد پارس می‌کنند، خجالتی هستند، حواس پرتی آن‌ها مشکل ساز است
اصلیت نژاد انگلستان

 

 

سگ‌های جیبی که اصطلاحا Beagle نامیده می‌شوند. سگ‌های بسیار حواس پرت که زمانی شکارچیان خرگوش بوده اند و اکنون محبوب ترین نژاد سگ خانگی به شمار می‌روند.
سگ‌های جیبی که اصطلاحا Beagle نامیده می‌شوند. سگ‌های بسیار حواس پرت که زمانی شکارچیان خرگوش بوده اند و اکنون محبوب ترین نژاد سگ خانگی به شمار می‌روند.

 

ویژگی‌های ظاهری سگ بیگل

سگ‌های Beagle یک نژاد بسیار فعال و مهربان هستند. سگ‌های Beagle نزدیک به ۲۲۰ میلیون گیرنده عطری در بینی خود دارند که باعث می‌شود یکی از بهترین ردیاب‌های بو باشند. گوش‌های این سگ نسبت به جثه‌اش تقریبا بزرگ می‌باشند که به سمت گونه‌ها آویزان شده اند. گردنی قوی دارند. کمر این سگ کمی کشیده و دم آن تا حدی بلند است.

بدن سگ بیگل عضلانی است و در عین این که سگی ضعیف و نحیف به چشم می‌خورد ولی عضلات بدنش تقریبا قدرتمند است. رنگ پوست این نژاد معمولا دو رنگ است ترکیبی از رنگ‌های قهوه‌ای روشن، سفید، سیاه ظاهر زیبایی به این سگ می‌دهد. برخی از آن‌ها نیز ممکن است ترکیبی از سه رنگ داشته باشند. به طور کلی ۹ رنگ از نژاد Beagle  وجود دارد.

  • قد : ۱۲-۱۳ اینچ
  • وزن :۱۵-۱۸ پوند
  • طول مدت زندگی : ۱۲-۱۵ سال

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ بولداگ: آشنایی با نژاد Bulldog و ویژگی‌های آن!

بهتر است افرادی که امکان نگهداری سگ در خارج از خانه دارند، این سگ را برای نگهداری انتخاب کنند. چرا که سگ‌های Beagle  علاقمند به زندگی در محیط باز می‌باشند

سگ بیگل با چه کسانی راحت است ؟

سگ‌های Beagle  نژادی مناسب برای خانواده‌های شلوغ هستند. آن‌ها به راحتی با زوج‌ها و کودکان انس می‌گیرند. از آن جایی که به بازی و فعالیت‌های فکری بسیار علاقمند هستند می‌توانند گزینه بسیار خوبی برای سرگرمی کودکان باشند.

بهتر است افرادی که امکان نگهداری سگ در خارج از خانه دارند، این سگ را برای نگهداری انتخاب کنند. چرا که سگ‌های Beagle  علاقمند به زندگی در محیط باز می‌باشند. ذات این سگ به شکار علاقمند است و اگر بتوانید در محیط‌های طبیعی با او بازی کنید این سگ را به شدت خوشحال کرده اید. در صورتی که اهل ورزش و پیاده روی نیستید هرگز این نژاد را انتخاب نکنید.

ویژگی‌های رفتاری سگ بیگل

سگ‌های Beagle از رده سگ‌های زرنگ و باهوش می‌باشند. این سگ‌ها در بازی‌ها معمولا هوشمندانه عمل می‌کنند. هر روز به زمانی مشخص برای بازی‌های فکری نیاز دارند. از خصلت‌های سگ‌های Beagle  می توان به این موارد اشاره کرد :

  • خجالتی
  • باهوش
  • وفادار
  • کنجکاو
  • حواس پرت

روش زندگی سگ بیگل

تمامی سگ‌های Beagle  معمولا نژاد خوبی برای شکار محسوب می‌شوند. آن‌ها به راحتی می‌توانند یک شکار را دنبال کرده و ردیابی کنند. ورزش کردن را دوست دارند و می‌بایست هر رو یک زمان مشخصی به بازی یا شکار در خارج از منزل مشغول شوند.

سگ‌های Beagle  معمولا بسیار با هوش هستند و بر خلاف ظاهری که دارند از هوش بالا و ممتازی برخوردار می‌باشند. این سگ‌ها به خوبی می‌توانند بوها را تشخیص دهند. ردیابی از طریق بو یکی از ویژگی‌های خاص این نژاد‌ها می‌باشد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ قفقازی: آشنایی با نژاد Caucasian و ویژگی آن‌ها!

بهترین وظیفه‌ای که می‌توانند از عهده‌اش بر آیند، شکار کردن است.

فعالیت‌های بدنی سگ بیگل

سگ‌های Beagle را می‌بایست در محلی خارج از خانه نگهداری کرد. بهترین وظیفه‌ای که می‌توانند از عهده‌اش بر آیند، شکار کردن است. این سگ شدیدا علاقمند به شکار است در صورتی که آموزش ببیند می‌تواند با استفاده از ردیابی از طریق بو، بهترین شکارچی باشند.

فقط می‌بایست هنگامی که آن را برای قدم زدن می‌برید بسیار مراقب گم شدنش باشید. سگ‌های Beagle  معمولا وقتی رد یک بو را دنبال می‌کنند به محل اولیه خود باز نمی‌گردد. گم شدن یکی از اتفاقات رایجی است که بین سگ‌های Beagle زیاد رخ می‌دهد. این سگ‌ها بویی را دنبال می‌کنند و بدون بازگشت به کارشان ادامه می‌دهند.

شرایط نگهداری از سگ بیگل

نوع پوست و مو سگ بیگل و شیوه زندگی آن ایجاب می‌کند که به نگهداری مو بیشتری نیاز داشته باشد. برای برس کشیدن این نژاد سگ می‌بایست هر هفته اقدام کنید و ناخن‌ها را نیز می‌بایست بین ۶ تا ۸ هفته یک مرتبه کوتاه کنید.

موهای این سگ را می‌بایست به خوبی مراقبت کرد. ریزش موی Beagle در فصل زمستان انجام می‌شود. معمولا سگ‌های تمیزی هستند ولی به دلیل این که علاقه زیادی به خاک بازی و یا بازی در گل دارند بیشتر از سیار نژاد‌ها آلوده می‌شوند.

عفونت‌های زیادی در معرض زندگی سگ‌ها به خصوص این نژاد قرار دارد که شایع ترین آن‌ها عفونت گوش است. عفونت گوش بسیار دردناک است. برای پیشگیری از ابتلا به عفونت گوش در این سگ‌ها می‌بایست گوش‌های این سگ به خوبی تمیز شوند. نکته مهمی که در نگهداری سگ بیگل حتما باید مد نظر داشته باشید حواس پرتی و فعالیت بالای این سگ است.

سگ‌های Beagle در خانه‌هایی که به درستی قفل و بست ندارند به سرعت گم می‌شوند. این سگ‌ها علاقه زیادی به دویدن و بازی کردن در خارج از خانه دارند و در صورتی که به درستی در حصار خانه نمانند از خانه خارج شده و حواس پرتی اشان سبب گم شدن آن‌ها می‌شود. پس در صورتی که این نژاد را در خانه و خانواده نگهداری می‌کنید در نگهداری آن دقت بالایی داشته باشید.

سگ بیگل به خاک بازی علاقه زیادی دارد که این یک وجه مثبت برای صاحبان Beagle به شمار می‌رود. به این معنا که خاک بازی سبب می‌شود این سگ نیاز کمتری به استحمام داشته باشد.
سگ بیگل به خاک بازی علاقه زیادی دارد که این یک وجه مثبت برای صاحبان Beagle به شمار می‌رود. به این معنا که خاک بازی سبب می‌شود این سگ نیاز کمتری به استحمام داشته باشد.

 آموزش سگ بیگل

آموزش این سگ‌ها در رده آموزش‌های بسیار دشوار ثبت شده است. آموزش دادن سگ‌های Beagle به دلیل حواس پرتی و خجالتی بودنشان نیازمند صبر و مهارت بالایی است. این سگ‌ها به خوبی تحت آموزش و تربیت قرار می‌گیرند. چرا که هوش فوق العاده‌ای دارند.

خشونت در آموزش این سگ‌ها به هیچ وجه نتیجه مثبتی در بر نخواهد داشت و در صورتی که با خشونت رفتار کنید مشکلات بسیاری از جمله پارس کردن زیاد و اضطراب جدایی در آن‌ها مواجه می‌شوید.

از آن جایی که این سگ‌ها بسیار وفادار می‌باشند می‌بایست با صبر و حوصله زیاد آن‌ها را آموزش داد. سگ‌های این نژاد بسیار باهوش و استعداد هستند ولی به دلیل این که کمی خجالتی می‌باشند به راحتی آموزش را نمی‌پذیرند و یادگیری آن‌ها با کمی زمان امکان پذیر می‌شود.

بازی‌های مورد علاقه سگ بیگل

سطح فعالیت این سگ معمولا بالا می‌باشد و نیاز دارد که هر روز حداقل ۳۰ تا ۴۵ دقیقه به خوبی ورزش کند. سگ‌های Beagle  بسیار انرژیک هستند و می‌بایست روزانه هم فعالیت فیزیکی داشته باشند و هم بازی‌های فکری انجام دهند. این سگ‌ها به خاک بازی علاقه زیادی دارند که این یک وجه مثبت برای صاحبان Beagle به شمار می‌رود. به این معنا که خاک بازی سبب می‌شود این سگ نیاز کمتری به استحمام داشته باشد.

سگ‌های Beagle سگ‌ها سالمی هستند، ورزشکار هستند و به خوبی رشد می‌کنند اما تمام این شرایط زمانی مهیا می‌شود که تغذیه درستی داشته باشند.

تغذیه سگ بیگل

سگ‌های Beagle سگ‌ها سالمی هستند، ورزشکار هستند و به خوبی رشد می‌کنند اما تمام این شرایط زمانی مهیا می‌شود که تغذیه درستی داشته باشند. عدم توجه به تغذیه آن‌ها منجر به مشکلات بسیاری از جمله بیماری‌های گوارشی مانند اسهال و یا درد معده می‌شود.

اگر سگ شما در دوران توله سگی به سر می‌برد بسیار دقت داشته باشید که تمامی واحد‌های رشد مانند ویتامین، کربوهیدرات، چربی و پروتئین‌ها را دریافت کند. اسکلت و انرژی سگ‌های Beagle از دوران کودکی اشان در بدن شکل می‌گیرد.

غذای تازه

یکی از ویژگی‌هایی که غذاهای تازه برای سگ بیگل دارد این است که بدن آن‌ها به راحتی هیدراته می‌شود. این عمل در رشد سگ سرعت عمل ایجاد می‌کند. به خصوص سگ‌هایی که به اندازه کافی آب نمی‌نوشند و یا سن بالا دارند بهتر است که به جای استفاده از غذاهای خشک و تجاری از غذاهای تازه استفاده کنند. بهترین غذای تازه برای سگ‌های Beagle مرغ است.

غذای خشک

استفاده از غذاهای تازه در همه مواقع برای سگ‌های Beagle امکان پذیر نیست. گاهی نیز ناچار می‌شوید که غذای خشک برای سگ خود استفاده کنید. بهتر است که غذای خشکی که برای سگ استفاده می‌کنید از بهترین نوع آن باشد. می‌توانید کمی غذای خشک را با کمی غذای تازه مخلوط کنید و به سگ بدهید. البته مصرف غذای خشک گاهی برای دندان‌های سگ بد نیست.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ گلدن رتریور: آشنایی با نژاد Golden Retriever و ویژگی‌های آن‌ها!

این سگ‌ها را می‌بایست مرتبا تحت نظر یک دامپزشک قرار داد تا در صورت بیماری به سرعت از پیشروی آن در بدن ضعیف سگ جلوگیری‌های لازم را انجام داد.

 آزمایش‌های مورد نیاز سگ بیگل

به طور کلی سگ‌های Beagle  سگ‌هایی بسیار ضعیف می‌باشند و نسبت به سایر نژاد‌ها به راحتی بیمار می‌شوند. این سگ‌ها را می‌بایست مرتبا تحت نظر یک دامپزشک قرار داد تا در صورت بیماری به سرعت از پیشروی آن در بدن ضعیف سگ جلوگیری‌های لازم را انجام داد.

آزمایش‌هایی مانند دیسپلازی هیپ و ارزیابی چشم از جمله آزمایشات توصیه شده برای Beagle  ها می‌باشند. علاوه بر آزمایش‌های نام برده سگ‌های Beagle  مستعد چاقی نیز می‌باشند. روش تغذیه آن‌ها را به درستی انتخاب کنید تا بتوانید از چاقی آن‌ها پیشگیری کنید.

طبقه بندی انواع سگ بیگل

سگ‌های Beagle  از نژاد Beagle می‌باشد ولی نژاد‌های دیگری از این سگ نیز وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به Beagle North Country و همچنین Hound Southern اشاره کرد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ پامرانین: آشنایی با نژاد Pomeranian و ویژگی‌های آن!

شایع ترین نارسایی‌های قلب در سگ‌های Beagle مشاهده شده است که البته در صورت مطلع شدن در زمان صحیح می‌توان با عمل جراحی آن را تا حد زیادی درمان کرد.
شایع ترین نارسایی‌های قلب در سگ‌های Beagle مشاهده شده است که البته در صورت مطلع شدن در زمان صحیح می‌توان با عمل جراحی آن را تا حد زیادی درمان کرد.

بیماری‌های رایج سگ بیگل

از بیماری‌های بسیار سخت و رایج در بین این نژاد سگ ابتلا به Intervertebral Disc Disease است. این بیماری شامل از بین رفتن نخاع سگ و در نهایت فلج کامل همراه با درد است. معمولا این بیماری با نقایص مادر زادی به سگ منتقل می‌شود. از این نقایص مادر زادی در سگ‌های Beagle  بیماری‌های قلبی نیز می‌باشد.

شایع ترین نارسایی‌های قلب در سگ‌های Beagle مشاهده شده است که البته در صورت مطلع شدن در زمان صحیح می‌توان با عمل جراحی آن را تا حد زیادی درمان کرد. مشکلات نارسایی قلب در صورتی که به موقع تشخیص و درمان نشود با اختلالاتی در ریه همراه می‌شود.

سرطان در سگ‌های Beagle

سگ‌های Beagle به طور معمول به سرطان استخوان زیاد مبتلا می‌شوند. این سگ‌ها به تومورهای اولیه استخوانی مبتلا می‌شوند. تومورهای استئوسارکوم OSA نزدیک به ۸۰ درصد تورمو رایج در این سگ‌ها می‌باشد. این تومور‌های بسیار بدخیم بیشتر در ناحیه پا‌ها پیدا می‌شوند البته در دیگر نواحی بدن هم مانند سر نیز مشاهده می‌شود.

تومور همانژیوسارکوما و همچنین تومور فیبروسارکوم نیز از دیگر تومورهایی هستند که می‌توانند سگ‌های Beagle را به سرطان دچار سازند. به طور معمول سگ‌های نر بیشتر از سگ‌های ماده به سرطان مبتلا می‌شوند. سگ‌هایی که در سن پایین عقیم شده اند نیز نسبتا بیشتر به این مشکل مبتلا خواهند شد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ ویزسلا: آشنایی با نژاد Vizsla و ویژگی آن‌ها

سگ بیگل یکی از نژاد‌هایی است که به بیماری صرع مبتلا می‌شود. این مشکل در این نژاد بیشتر از سایر نژاد‌ها یافت شده است.
سگ بیگل یکی از نژاد‌هایی است که به بیماری صرع مبتلا می‌شود. این مشکل در این نژاد بیشتر از سایر نژاد‌ها یافت شده است.

 چاقی در سگ بیگل

از بیماری‌هایی که می‌تواند منجر به چند بیماری دیگر در سگ‌های Beagle شود چاقی و اضافه وزن است. از آن جایی که این سگ‌ها بسیار کنجکاو و انرژیک هستند همیشه به دنبال طعم و عطر غذای جدید هستند. این کار سبب می‌شود که به راحتی چاق شوند. اشتهای این سگ زیاد است و در صورتی که رژیم غذایی آن تحت کنترل نباشد بی شک دچار اضافه وزن خواهد شد.

بیماری‌هایی مانند انواع مختلف بیماری‌های قلبی و آرتریت در ادامه چاقی به سراغ Beagle  می آید. مشکلاتی مانند استعداد ژنتیکی و همچنین مشکلات هورمونی نیز می‌توانند عامل اضافه وزن باشند. هر سگ بیگل به طور متوسط هر روز بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ کالری نیاز دارد که این مقدار بسته به فعالیت بدنی و نوع نگهداری سگ متفاوت است.

بیماری چشم گیلاسی در سگ بیگل

یکی از مشکلاتی که چشم سایر سگ‌ها به خصوص Beagle را مبتلا می‌کند بیماری چشم گیلاسی است. در چشم گیلاسی یک پلک جدید در چشم سگ ایجاد می‌شود. چشم درشت و قرمز رنگ شده و معمولا غده‌ای کوچک در چشم ظاهر می‌شود.

به این صورت چشم به یک گیلاس تشبیه می‌گردد. چشم گیلاسی دردناک نیست ولی عفونت ایجاد می‌کند و در صورتی که به موقع درمان نشود می‌تواند به مشکل کراتوکونژکتیوت سیکا منجر شود. به طور معمول درمان چشم گیلاسی با جراحی صورت می‌گیرد.

بیماری صرع در سگ بیگل

Beagle یکی از نژاد‌هایی است که به بیماری صرع مبتلا می‌شود. این مشکل در این نژاد بیشتر از سایر نژاد‌ها یافت شده است.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ جک راسل: آشنایی با نژاد Jack Russell Terrier و ویژگی آن‌ها

از اختلالاتی که در بدن سگ بیگل رخ می‌دهد مشکلات غدد لنفاوی است.
از اختلالاتی که در بدن سگ بیگل رخ می‌دهد مشکلات غدد لنفاوی است.

دیسپلازی هیپ در سگ‌های Beagle

دیسپلازی یک بیماری استخوانی است که در ناحیه لگن و یا آرنج سگ رخ می‌دهد. این بیماری که علت ناشناخته‌ای دارد معمولا به صورت وراثتی سگ را مبتلا می‌سازد. ناحیه لگن، پای عقب، اختلالات در دویدن، تورم مفاصل، راه رفتن با مشکل، کم تحرکی مشکلاتی است که نشان دهنده شروع این بیماری می‌باشد.

سگ‌هایی که وزن بالاتری دارند راحت تر به این مشکل مبتلا می‌شوند. دیسپلازی با درد زیاد و فلج همراه است. مشکلات استخوانی مانند دیسک مهره‌ها نیز در این نژاد دیده می‌شود. از آن جایی که سگ بیگل پاهای کوتاه دارند بدنشان نسبت به دیسک مهره کمر مستعد است. علت فتق دیسک نیز ظاهر این سگ‌ها می‌باشد.

مشکلات غدد لنفاوی در سگ بیگل

از اختلالاتی که در بدن سگ  Beagle رخ می‌دهد مشکلات غدد لنفاوی است. این بیماری مربوط به ناحیه فک و گردن سگ می‌باشد. که غدد این ناحیه به شدت تورم پیدا می‌کنند. البته ممکن است غدد دیگر قسمت‌های بدن نیز دچار این مشکل شوند. این بیماری معمولا به سرطان منجر می‌شود و می‌بایست به درستی درمان شود.

گره‌های لنفاوی معمولا در زیر فک قرار دارند که با تورم شدید بین ۵ تا ۱۰ برابر اندازه واقعی اشان بزرگ می‌شوند. مشکلاتی مانند استفراغ، اسهال، کاهش وزن و بی اشتهایی نشانه‌های مشکلات در این غدد است. سگ‌های بالای ۵ سال به این اختلال دچار می‌شوند. درمان این مشکل تنها با آزمایش خون و عکسبرداری امکان پذیر است.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ سرابی: آشنایی با نژاد ایرانی Sarabi Mastiff و ویژگی‌های آن!

این سگ‌ها را در زبان فرانسوی با نام be’geule می‌شناسند که این نام برگرفته از یک ساز کوچک در همین کشور است. Beagle  یک لغت فرانسوی است

تاریخچه سگ بیگل

سگ‌های Beagle در اواسط دهه ۱۵۰۰ میلادی در انگلستان کشف شدند. این سگ‌ها در ابتدا شکارچیان خرگوش‌ها بودند. به دلیل جثه کوچک و بدن چابکی که داشتند در بیشتر شکارها به کمک انسان می‌رفتند. در حدود قرن ۱۵ میلادی ملکه الیزابت این سگ را برای خود انتخاب کرد.

درست همان زمان بود که نژاد Beagle به شهرت بالایی دست پیدا کرد. اختلاف نظر بسیاری در منشا نام این سگ نیز وجود دارد. این سگ‌ها را در زبان فرانسوی با نام be’geule می‌شناسند که این نام برگرفته از یک ساز کوچک در همین کشور است.

Beagle  یک لغت فرانسوی است که البته در زبان آلمانی نیز به معنای ” سرزنش ” است. این ساز را در هنگام شکار استفاده می‌کنند و به دلیل این که سگ بیگل  را در هنگام شکار استفاده می‌کردند به  همین نام می‌خوانند. عده‌ای دیگر نام Beagle  را برگرفته از سایز و کوچک بودن این نژاد می‌دانند. در هر صورت سگ‌های جیبی که با نامد Beagle  شناخته می‌شوند سگ‌های شکار خرگوش هستند که در طول تاریخ بیشتر به همین منظور استفاده می‌شده اند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ چاوچاو: آشنایی با نژاد Chow Chow و ویژگی‌های آن!

سگ‌های معروف با نژاد Beagle

این سگ‌ها در سال‌ها قبل از میلاد مسیح در کشور یونان زندگی می‌کردند. نخستین شخصی که Beagle را از یونان به انگلستان آورد ویلیام فاتح بود. در آن زمان این سگ یک دونده قوی به شمار می‌رفت و سرعت دوی آن بسیار بالا بود. در ابتدا این نژاد سگ بسیار ریز جثه و کوچک بودند به نحوی که در جیب نیز جا می‌شدند. ارتفاع آن‌ها نهایتا ۸ تا ۹ اینچ بود تا این که با گسترش پرورش این سگ آن‌ها بزرگ تر شدند و جثه کنونی را گرفتند. در حال حاضر سگ‌های Beagle  یکی از نژاد محبوب خانواده‌ها به شمار می‌رود.

منابع : +++++

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا