سینمای جهان

تحلیل فیلم Silence اثر مارتین اسکورسیزی , شک و تاملی در ایمان و تردیدهای در باب وجود

معرفی فیلم Silence آخرین اثر مارتین اسکورسیزی

خداوند امتحانات رو برای ما میفرسته تا مارو آزمایش کنه و هر کاری که اون انجام میده درسته. و من دعا کردم که امتحانات رو مانند پسرش (مسیح) تحمل کنم. ولی چرا باید امتحانات اون اینقدر هولناک باشه؟ و چرا موقعی که به قلب خودم نگاه می کنم، پاسخ هایی که به اونا میدم اینقدر سّست به نظر میاد؟

فیلم Silence آخرین ساخته کارگردان شهیر مارتین اسکورسیزی است. به گفته خودش رویای ساختن این فیلم را مدت ها بود در سر می پروراند. فیلمنامه این درام تاریخی مذهبی که در کشور ژاپن در سال های دور روایت می شود را خودِ اسکورسیزی به همراه “جی کاکس” با اقتباس از رمانِ “شوساکو اندو” به رشته تحریر در آورده اند. در ادامه با تحلیل فیلم Silence با نت نوشت همراه باشید.

خداوند امتحانات رو برای ما میفرسته تا ما رو آزمایش کنه و هر کاری که اون انجام میده درسته. و من دعا کردم که امتحانات رو مانند پسرش (مسیح) تحمل کنم. ولی چرا باید امتحانات اون اینقدر هولناک باشه؟ و چرا موقعی که به قلب خودم نگاه می کنم، پاسخ هایی که به اونا میدم اینقدر سّست به نظر میاد؟

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی مارتین اسکورسیزی “یک فیلم برای خودم، یک فیلم برای آن‌ها”

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم The Light Between Oceans نوری میان اقیانوس ها

معرفی فیلم Silence آخرین اثر مارتین اسکورسیزی

معرفی فیلم Silence آخرین اثر مارتین اسکورسیزی

معرفی فیلم Silence آخرین اثر مارتین اسکورسیزی

فیلم Silence  ماجراهای دو کشیش جوان با نقش آفرینی های “اندرو گارفیلد” و “آدام درایور” را دنبال می‌کند. آنها طی سفری به کشور ژاپن به دنبال پیدا کردن اثری از استاد خود “لیام نیسن” هستند. رابی کالین منتقد تلگراف درباره روحیات اسکورسیزی در باب خلق سکوت می نویسد”  اسکورسیزی، که قبل از فیلمساز شدن مدت یکسال در مدرسه دینی درس خوانده بود، هرگز از موضوعات دینی (تم‌های گناه و رستگاری در تمام فیلم‌هایش از آخرین وسوسه های مسیح تا راننده تاکسی) دور نشد، اما Silence ظاهراً تمام این‌ها را زیر ذره بین آورده است.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم CAROL کاری از تاد هینز ۲۰۱۵

در فیلم Silence دورانی ملتهب از تاریخ ژاپن روایت می شود. جایی که مبلغان مسیحی و کسانی که که به تازگی به مسیحیان پیوسته اند، تحت شدیدترین آزار و شکنجه دولت مرکزی ژاپن قرار می گیرند. در این شرایط بحرانی که دیگر واتیکان هم از سرزمین ژاپن برای تبلیغ ناامید شده است، دو جوان پرتغالی با اصرار به ژاپن می روند تا کشیش اعظم، همان استادی که بتشان هست و مدتی مدید هیچ خبری از سلامت او شنیده نمی شود را پیدا کنند.

فیلم Silence از آن دسته از فیلم هایی است که مانند اسمش آهسته رو به جلو حرکت می کند. در سکوت و هراسی دائمی در پس صحنه های حیرت انگیزی که توسط اسکورسیزی و فیلمبردار آن خلق می شود. گاه آنقدر کند می شود که چنین می نماید که امیدی به رهایی از این دور کند نیست. اما با رهایی از یک سوم ابتدایی، فیلم جانی دوباره می گیرد و با قدرت پیش می رود. آرام آرام سوالاتش را مطرح می کند و سه کشیش مورد بحث در فیلم را به آزمون هایی سخت و طاقت فرسا گرفتار می کند. جیمز براردینلی منتقد سرشناس در وصف سکوت در لحظاتی اینچنین می نویسد ” آیا امکانش هست همچنان به خدا ایمان داشت و شکر گزارش بود درحالیکه داشتن این ایمان باعث رنج و مرگ دیگران می شود؟ با انکار خدا، واکنش خداوند چه خواهد بود و حیات می تواند ادامه داشته باشد؟

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Paterson کاری از جیم جارموش؛ جشنی بیکران برای بزرگداشت لذتی یکنواخت

فیلم Silence به راستی چالشی عظیم برای خدا پرستان مسیحی ( قایل تعمیم به تمام ادیان) را بیان می کند. اینکه چگونه می توان خدا پرست بود و خدا را تبلیغ کرد اما وجود خود از خدا تهی باشد. اینکه خداوند که قادر مطلق است چگونه از سلاخی شدن پیروانش جلوگیری نمی کند. فیلم مدام و مدام سوالات بنیادین خود را مطرح می کند و ذهن مخاطب را به فکر فرو می برد.

Silence فیلمیست جنجالی که در سکوت اکران و بدان پرداخته شد. فیلمی با جزئیاتی دقیق و هوشمند که تجربه چندین بار دیدنش چیز های جدیدی را برای افق دید مخاطب مطرح می کند. در آخر می توان اضافه کرد سکوت متعلق به یک دین و یه ملت خاصی نیست و زمان و مکان رخ دادنش مانند خود تاریخ از دیرپا در حال تکرار بوده است. مانند اتفاقی که در میانمار کنونی در حال رخ دادن است.

بیشتر بخوانید: فیلم A History of Violence تاریخچه ی خشونت ساخته‌ی دیوید کراننبرگ

معرفی فیلم Silence آخرین اثر مارتین اسکورسیزی

معرفی فیلم Silence آخرین اثر مارتین اسکورسیزی

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Shutter Island اثر مارتین اسکورسیزی، بلندتر از فانوس دریائی، تنهاتر از رشته‌های نرم برف

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Hugo هوگو کاری از مارتین اسکورسیزی ۲۰۱۱ ؛ “نگاهی به گذشته از دریچه آینده”

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Alice Doesn’t Live Here Anymore کاری از مارتین اسکورسیزی

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Taxi Driver ساخته مارتین اسکورسیزی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا