1398-03-01
سینمای جهان

فیلم The Favorite سوگلی؛ موشکافی آخرین اثر یورگوس لانتیموس

فیلم The Favourite

اگر به دنیال یک فیلم با فضای امروزی هستید به سراغ فیلم سوگلی نروید چرا که این فیلم فضای سلطنتی بریتانیای کبیر در قرن هیجدهم میلادی و جدال زنانه ای برای به چنگ درآوردن قدرت را برایتان به تصویر می کشد. برای دانستن بیشتر درباره‌ی فیلم The Favorite با نت نوشت همراه باشید.

اگر به دنیال یک فیلم با فضای امروزی هستید به سراغ فیلم سوگلی محصول کمپانی فاکس سرچلایت Fox Searchlight نروید چرا که این فیلم فضای سلطنتی بریتانیای کبیر در قرن هجدهم میلادی و جدال زنانه ای برای به چنگ درآوردن قدرت را برایتان به تصویر می‌کشد. برای دانستن بیشتر درباره‌ی فیلم The Favorite با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم The Favourite تو هیچگاه پیش نرفتی، تو فرو رفتی!

فیلم The Favorite سوگولی؛

صحبت درباره‌ی فیلم The Favorite را این چنین آغاز می‌کنیم که یورگوس لانتیموس کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس اهل یونان کارگردان این فیلم است. او که از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده‌ است با ساختن فیلمِ دندان نیش موفق شد جایزه‌ی جشنواره‌ی کن برای کارهای نو را از آن خود کند. این فیلم همچنین در رشتهٔ جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان کاندیدای جایزه‌ی اسکار سال ۲۰۱۰ شد. فیلم خرچنگ نیز در سال ۲۰۱۵ برنده‌ی جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران جشنواره‌ی فیلم کن ۲۰۱۵ شد. حال سوگلی اولین فیلم لانتیموس است که خود او، فیلم‌نامه‌اش را ننوشته است.

 

بیشتر بخوانید: نقد فیلم The Killing of a Sacred Deer کشتن گوزن مقدس کاری از یورگوس لانتیموس

برای تحلیل فیلم The Favorite باید در ابتدا اشاره کنیم که درام این فیلم تا مقدار کمی براساس داستان واقعی سارا (یکی از کاراکترهای اصلی فیلم)، بانوی دوک مارلبرو که با دخترعمویش ابیگیل و بانو بارون ماشام در رقابت برای رسیدن به جایگاه بالاتری در دربار هستند نوشته شده است. این اتفاق باعث به وجود آمدن یک مثلث عشقی همجنسگرایانه‌ی به تاریخ آن زمان عشقی نامتعارف می‌شود. سازندگان این اثر سعی کردند برای ارائه‌ی تصویری درست از زمان سلطنت ملکه آن استوارت علاوه بر نوشته‌های سارا از تمامی اسناد تاریخی معتبر کمک بگیرند و همین موضوع نیز باعث شد داستان سوگلی صرفاَ به دور از هر گونه جهت‌گیری خاص به سمت کاراکتر سارا باشد.

در حقیقت تا قبل از اکران این فیلم بسیاری از منتقدان اعتقاد داشتند که این احتمال وجود دارد فیلم به شکلی یک طرفه از کاراکتر سارا پشتیبانی کند و از وجهه‌ی حقیقی تاریخی‌اش فاصله بگیرد. اما بعد از تماشای فیلم نظرشان تغییر کرد که این اثر هرگز جهت‌گیری خاصی به سمت هیچ‌ کدام از کاراکترهای خود به خصوص سارا نداشته است. البته هنوز نمی‌توان گفت حوادث رخ داده درون فیلم تا چه حد اعتبار داشته و حقیقی هستند و ظاهراَ هر گونه صحت تاریخی در این فیلم مورد شک و شبهه است.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Green Book ساخته پیتر فارلی؛ اسکار بی جان

پوستر فیلم The Favourite

پوستر فیلم The Favourite

نویسندگان فیلم The Favorite یعنی دبورا دیویس و تونی مک‌نامارا تلاش کردند با خلق‌ فیلم‌نامه‌ای روان و ساده داستان فیلم را برای مخاطب به زیبایی هرچه تمام‌تر ملموس کنند. نماد در فیلم The Favorite نسبت به بقیه‌ی فیلم‌های لانتیموس کمترین حضور را دارد به شکلی که سوگلی به عامه‌ پسندترین اثر او تا به امروز تبدیل گشته است.

اصل داستان فیلم، بر پایه‌ی به تصویر کشیدن بخشی از تاریخ بریتانیا است. در زمانه‌ای که ملکه آن با نقش‌آفرینی الیویا کلمن که امسال موفق به دریافت اسکار بهترین بازیگر زن شد، بر کشور حکم‌فرمایی می‌کند. او با ضعف‌های جسمی و روحی‌اش، هر روز به نگرانی‌های بدنه‌ی دربار می‌افزاید. در همین حین، سارا به عنوان معتمدترین و مهربان‌ترین همراه او، به صورت غیر مستقیم کنترل قسمت‌های زیادی از کشورداری‌ را برعهده گرفته است.

فیلم The Favorite سعی دارد با اقتباس از داستان ملکه آن مصادیقی همچون عشق، حسادت، سیاست و جاه‌طلبی را در زیر ظاهر زیبا و دلنشین خود به نمایش بگذارد و آنچه واضح و مبرهن است تا حدود بسیار زیادی در این زمینه موفق بوده است.

سارا در جایی از فیلم به ملکه می‌گوید: “عشق محدودیت‌های خودش را دارد”، و ملکه با عصبانیت پاسخ می‌دهد: “نباید این طور باشد.”

بیشتر بخوانید: مروری بر آثار یورگوس لانتیموس

آنچه که بارها در فیلم یادآور می‌شود آن است که قدرت موقتی است و یادآور این جمله از کارل مارکس بزرگ البته با کمی تغییر است که هر آنچه در ابتدا سخت و استوار است دود می‌شود و به هوا می‌رود.

کاراکترهای اصلی این فیلم هر کدام دارای ویژگی‌های خاصی هستند که کاملاَ آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند:

  • ابتدا از کاراکتر ملکه آن استوارت شروع می‌کنیم او یک ملکه‌ی ضعیف و شکننده است. فرزندی و همسری ندارد و از بیماری نقرس رنج می‌برد.
  • ابیگل که سابقاَ اشراف‌ زاده بوده بعد از مرگ پدرش و بر باد رفتن تمام اموالشان طی قمار توسط او، به وضعیت اسفناکی دچار می‌شود. او تصمیم می‌گیرد برای احیای وضعیتش به کاخ سلطنتی رفته تا به عنوان یک خدمتکار در آن جا کار کند. ابیگل بسیار کاراکتر جاه‌ طلبی است.
  • یکی دیگر از کاراکترهای اصلی فیلم سوگلی سارا است؛ سارا زنی قدرتمند و با شم سیاسی بسیار بالا است او سعی دارد برای کمک به همسرش Lord Marlborough با بازی مارک گیتیس (Mark Gatiss) فرمانده‌ی ارتش بریتانیا سوء استفاده کند و ملکه را راضی به فرستادن ارتش جهت جنگ دوباره با فرانسه کند. در ظاهر آن استورات ملکه‌ی انگلستان است اما در عمل تمامی تصمیمات ملکه را سارا برای او می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Vox Lux ساخته بردی کوربت؛ خفه شده در ایده

هنرنمایی Emma Stone در فیلم The Favourite

هنرنمایی Emma Stone در فیلم The Favourite

بیشتر بخوانید: نقد فیلم The House That Jack Built ساخته‌ی لارس فون تریر؛ شیطان درون

با این وجود فیلم The Favorite در متن اصلاَ چنین پیشرو و قدرتمند نیست. لانتیموس در واقع خیلی سریع تکلیف خودش را مشخص می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند؛ مثل همیشه ملکه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای در موضع ضعف داریم که ندیمه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش، سارا حسابی از او سوء استفاده‌ی احساسی و سیاسی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و آمدن خدمتکار جدید به نام ابیگیل که هوس ندیمه شدن دارد، این موازنه‌ی قدرت را برهم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زند چون پس از مدت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ملکه در موضوعی قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد که دو نفر به او ابراز محبت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند از اینکه در کانون توجه قرار گرفته و جدالی میان سارا و ابیگل برای هر چه بیشتر نزدیک شدن به او مادام در حال اتفاق افتادن است، خرسند است.

مشکل اما اینجاست که درام فیلم The Favorite در همین‌ جا به بن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد. لانتیموس هیچ تلاشی برای واکاوی انگیزه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های شخصیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایش انجام نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد و انگیزه و درونیات آن‌ها را در یک تیپ و نه حتی شخصیت، به نمایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارد، در واقع آن پیچیدگی که در تصاویر فیلم هست در متن و پرورش شخصیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها وجود ندارد و این به تناقضی عجیب منجر شده است که خود از نقاط ضعف فیلم است.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Pulp Fiction اثر کوئنتین تارانتینو؛ جرعه‌ای از یک اقیانوس

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Roma ساخته‌ی آلفونسو کوارون؛ انعکاس زندگی در آب

در سراسر فیلم، انتخاب موسیقی گلچین شده‌ی لانتیموس به تغییر لحن فیلم کمک می‌کند، از قطعه‌های کلاسیک Handel, Bach, Purcell و Vivaldi تا آهنگ‌های مدرن و الکترونیکی Olivier Messiaen, Luc Ferrari و Anna Meredith. یکی دیگر از نکات بسیار مثبت فیلم The Favorite تصویربرداری محشر آن است. رابی رایان فیلم‌بردار ایرلندی این اثر توانسته به زیبایی هر چه تمام‌تر این وظیفه را به انجام برساند. تمامی جزئیات با نمایی باز و به شکلی فوق‌العاده برای مخاطب به تصویر کشیده شده است. در عین یکسان بودن لوکیشن‌ها در بسیاری از سکانس‌های فیلم، یافتن تصاویری یکسان از یک محیط در طول آن، کار شدیداَ دشواری است که فیلم The Favorite در آن موفق بوده و نظم، انسجام و حساب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدگی بصری زیادی را از آن خود کرده است. با این همه تماشای فیلم The Favorite را آن هم در شرایطی که تا به حال موفق به دریافت بیش از ۱۰۰ جایزه از جشنواره‌ی‌های فیلم دنیا شده است به هیچ وجه از دست ندهید.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا