1398-02-31
دانستنی‌های سلامتی

دستان سرد، احساس گرما، ابروهای کم پشت ؛ ۵ علامت‌ مهمی که هرگز نباید نادیده بگیرید!

ابروهای کم پشت

هنگامی که سردرد دارید، ابتدا سعی کنید علت آن را دریابید و سپس به دنبال دارو باشید. در واقع، سردرد مشکل اصلی نیست بلکه ممکن است یک بیماری دیگر مشکل اصلی باشد. حقیقت این است که بدن انسان به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند علائم بروز انواع بیماری را نشان دهد. بنابراین با هوشیاری و توجه بیشتر می‌توان از این علائم، حتی علائمِ کمتر آشکار، به وجود بیماری‌های جدی‌تر پی برد. در این نوشتار در نت‌نوشت به ۵ علامت مهم مانند داشتن ابروهای کم پشت و … که می‌بایست مورد توجه قرار گیرند و کارهایی که می‌بایست در برابر آن‌ها انجام شوند می‌پردازیم.

هنگامی که سردرد دارید، ابتدا سعی کنید علت آن را دریابید و سپس به دنبال دارو باشید. در واقع، سردرد مشکل اصلی نیست بلکه ممکن است یک بیماری دیگر مشکل اصلی باشد. حقیقت این است که بدن انسان به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند علائم بروز انواع بیماری را نشان دهد. بنابراین با هوشیاری و توجه بیشتر می‌توان از این علائم، حتی علائمِ کمتر آشکار، به وجود بیماری‌های جدی‌تر پی برد. در این نوشتار در نت‌نوشت به ۵ علامت مهم مانند داشتن ابروهای کم پشت و … که می‌بایست مورد توجه قرار گیرند و کارهایی که می‌بایست در برابر آن‌ها انجام شوند می‌پردازیم.

۱- دستان سرد و رنگ‌پریده و تنگی‌نفس:

گاه ممکن است متوجه شوید که دستان‌تان سرد و رنگ‌پریده شده‌اند. نیز ممکن است سرگیجه، ضعف و تنگی‌نفس را نیز تجربه کنید. این‌ها می‌توانند علائم بیماری کم‌خونی باشند. بیماری‌ای که در صورت کمبود گلبول قرمز و یا درست عمل نکردن گلبول‌های قرمز بروز می‌کند.

کمبود آهن، که علت اصلی کم‌خونی است، موجب می‌شود که گردش خون در قسمت‌های انتهایی بدن، به عنوان مثال  در دست‌ها و پاها، کاهش یابد. لذا بدن‌تان خون را به اعضای مهم‌تر بدن، همچون مغز و قلب، پمپاژ می‌کند. همچنین، کاهش میزان اکسیژن موجب تنگی‌نفس می‌شود، خصوصاً هنگامی که فرد در حال انجام فعالیتی سخت و شدید است.

چه کاری باید انجام دهید؟

برای پیدا کردن علت کم‌خونی فقر آهن باید با پزشک مشورت کنید. اما مصرف غذاهای غنی از آهن مانند سبزیجات برگ سبز، آجیل، عدس، کشمش و گوشت قرمز را در نظر داشته باشید. البته ممکن است پزشک‌تان مکمل آهن را نیز برای شما تجویز کند.

۲- همواره احساس گرما داشتن:

احساس گرما داشتن، امری غیر طبیعی نیست. اما اگر همواره احساس گرما دارید، و یائسه هم نیستید، این امر نشان از آن دارد که بدن‌تان بیش از حد داغ است.

گرما، خصوصاً گرمای طولانی‌مدت، برای بدن مضر است چرا که ممکن است به مغز و سایر اندام حیاتی بدن آسیب وارد سازد. البته بدن انسان خود از یک سیستم خنک کننده در قالب عرق کردن برخوردار است. در واقع هنگامی که دمای بدن بالا می‌رود، بدن از طریق عرق کردن خود را خنک می‌سازد. اما زمانی که عرق کردن نتواند بدن را خنک سازد، خطر ابتلا به گرمازدگی افزایش می‌یابد.

چه کاری باید انجام دهید؟

تهویه مطبوع بهترین روش برای جلوگیری از گرمازدگی است. افزون بر این، اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب و ماندن در محیط‌های خنک نیز از اهمیتی بالا برخوردارند. همچنین باید از نوشیدنی‌های خنک مانند آب و انواع آبمیوه تازه مصرف شود و در عوض از مصرف نوشیدنی‌های گرم مانند قهوه دوری گردد.

۳- احساس طعم فلز در دهان:

گاه برخی از انسان‌ها احساس می‌کنند که دهان‌شان طعم فلز می‌دهد، مانند آن که یک سکه‌ی پول در دهان قرار داده باشند. این امر ممکن است ناشی از مصرف برخی داروها و حتی ناشی از مشکلات دندان باشد. افزون بر این، مصرف ناکافی آب نیز می‌تواند موجب احساس طعم فلز در دهان شود. بیماری‌های لثه نیز می‌توانند چنین مشکلی را سبب شوند.

همچنین برخی از عفونت‌های دهانی ممکن است موجب خونریزی لثه‌ها شوند و از آنجا که خون حاوی آهن است با ریختن آن در دهان ممکن است طعم فلز در دهان احساس شود. اگر این امر نادیده انگاشته شود، ممکن است بدتر شدن اوضاع و همچنین از دست دادن دندان را سبب شود.

چه کاری باید انجام دهید؟

برای یافتن علت بیماری حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید. همچنین حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و یک بار از نخ دندان استفاده نمایید. دست آخر آن که سعی کنید در طول روز چندین و چند بار با فاصله آب بنوشید.

۴- ابروهای کم پشت :

ابروهای کم پشت ، و گاه حتی مژه‌ها، می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات تیروئید باشد. غده‌ی تیروئید که در گردن قرار دارد نقشی مهم در نگهداری از موهای بدن ایفا می‌کند. بنابراین اگر ابروهای کم پشت دارید و یا ریزش ابرو و مژه دارید حتما از سلامت غده تیروئید مطمئن شوید.

چه کاری باید انجام دهید؟

برای اطمینان از سلامت غده‌ی تیروئید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

۵- میل به شکر:

یکی از مشکلات شایعی که کم آبی بدن ممکن است موجب آن شود، میل شدید به مصرف شکر و در کل هر چیز شیرین است. در واقع زمانی که بدن‌تان تشنه است، میل شدیدی به غذا دارید. به همین دلیل است که کم آبی بدن می‌تواند موجب فعال شدن گرسنگی و تشنگی در غده‌ی هیپوتالاموس شود. در واقع کم آبی بدن با کاهش سطح سروتونین موجب آن می‌شود که کمتر احساس سیری کنید. سطح پایینِ سروتونین موجب افزایش میل به غذا می‌شود و در نتیجه میل به شکر نیز افزایش می‌یابد.

چه کاری باید انجام دهید؟

روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید. همچنین از مصرف نوشیدنی‌های گازدار اجتناب کنید چرا که اوضاع را بدتر می‌کنند. میوه‌های آب‌دار مانند هندوانه و آناناس را نیز بیشتر مصرف کنید.

منبع:

curejoy

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا