اقتصادی

گزارش تالار شیشه‌ای بورس اوراق بهادار – ۹۷/۱/۲۲

این روزها به در سایت بورس تهران به سختی می توان نماد های مثبت را یافت.

در روز گذشته شاخص کل اوراق بهادار با افت ۴۶۰ واحدی به رقم ۹۶۲۸۷ رسید. در افت قیمتی روز گذشته بیشترین اثر منفی بر شاخص کل را نماد شخارک با افت ۷۶ واحدی به نام خود ثبت کرد.

در روز گذشته شاخص کل اوراق بهادار با افت ۴۶۰ واحدی به رقم ۹۶۲۸۷ رسید. در افت قیمتی روز گذشته بیشترین اثر منفی بر شاخص کل را نماد شخارک با افت ۷۶ واحدی به نام خود ثبت کرد. همچنین نماد همراه با رشد ۶۶ واحدی از افت بیشتر شاخص کل جلوگیری کرد. نماد های فارس، فولاد، جم، وغدیر به ترتیب هر یک با ۵۴، ۴۷، ۴۳ و ۳۲ واحد نزول و نماد کچاد با رشد ۳۱ واحدی در افت ۴۶۰ واحدی شاخص کل بورس اوراق بهادار نقش بسزایی را ایفا کردند. همچنین در نماد های افرا، ولملت، غمارگ، قثابت و ونفت افزایش ۵ برابری تقاضا در برابر حجم عرضه ها قابل توجه است. این روزها به در سایت بورس تهران به سختی می توان نماد های مثبت را یافت. همچنین به سختی می توان رفتار سهامداران را چه در رشد قیمت یک سهم و یا افت قیمت سهم مورد تحلیل قرار داد. شرکت هایی که با ارائه اطلاعات شفاف سازی و تعدیل های مثبت با نگاه منفی سهامدارن روبرو می شوند و نمادهایی که بدون هیچ گونه علتی صرفا بر اساس سفته بازی در دامنه ۵درصدی و آن هم با صف خرید همراه هستند.

رفتار سهامداران به نظر می رسد کاملا منطبق بر حال و هوای این روزهای داخلی، منطقه و عوامل خارجی به خصوص نتیجه تصمیم ترامپ در خصوص برجام باشد. ولی بایستی اینجا یک نکته را به سهامداران را یادآوری کنیم که چگونه است که ترامپ در هفته گذشته اعلام کرد قصد دارد تمامی نیروهای نظامی آمریکا را به دلیل هزینه های سرسام آور به دولت آمریکا از خاک سوریه خارج کند ولی در روز گذشته اقدام به لشکرکشی جهت حمله به خاک سوریه کرده است ؟ به نظر می رسد سهامداران در خصوص نحوه تصمیم گیری خود در خصوص عرضه و فروش سهام خود صرفا بر مبنای شخص ترامپ تجدید نظر کنند.

از بازار چه خبر؟

قبل از شروع معاملات در روز گذشته، نماد معاملاتی ذوب به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت برای شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان متوقف شد. نماد این شرکت پس از افشای اطلاعات با اهمیت ( پذیرش تعهدات جدید ) ، در ساعت ۱۰ صبح همان روز متعادل منفی در حاشیه ی قیمتی صفر تابلو و با قیمت ۸۱۳ ریال بازگشایی شد . در انتها در پایان معاملات روز گذشته با دامنه منفی ۳ درصد به کار خود پایان داد.
در نماد معاملاتی افرا طی اعلامیه روی سایت کدال، بنابر معاملات منفی در یک هفته گذشته، این شرکت اعلام کرد هیچ گونه تغییر با اهمیتی در صورت سود و زیان این شرکت رخ نداده است. جالب است که بعد از این اطلاعیه شفاف سازی سهم با رشد قیمت ۵ درصدی و با تشکیل صف خرید به کار خود پایان داد. با توجه به این نکته مشخص نیست آن همه روزهای نوسان منفی ۵ درصدی و این رشد ۵ درصدی به چه علتی رخ داده است.
شرکت پتروشیمی خارک با نماد شخارک پس از فشای اطلاعات با اهمیت ارائه تعدیل مثبت ۱۷ درصدی و توضیحات تکمیلی شرکت درخصوص تعمیرات اساسی ، با افت قابل توجه ۱۰ درصدی و با قیمت ۲۳,۸۸۸ ریال به تابلوی معاملاتی بازگشت و در انتها با افت قیمت منفی ۷ درصدی به کار خود پایان داد. در گروه پتروشیمی به نظر می رسد با توجه به دستورالعمل دولت مبنی بر نرخ ارز ۴۲۰۰، شرکت های پتروشیمی از هر جهت تحت فشار بیشتری نسبت به سایر گروه ها هستند. چرا که شرکت های پتروشیمی سابق بر این جهت وارد کردن مواد اولیه خود می بایست با نرخ دلار مبادله ای اقدام به واردات جنس نمایند. حال با حذف نرخ دلار مبادله ای، هزینه تامین مواد اولیه برای شرکت های پتروشیمی افزایش یابد. شاید یکی از دلایل صف فروش شدن اکثر نمادهای حاضر در این گروه به این علت باشد.

در این گروه شرکت پتروشیمی خراسان با نماد خراسان اعلام کرد سودآوری این شرکت در سال ۹۶ با تعدیل مثبت ۴۷ درصدی نسبت به سال ۹۵ به میزان ۱۴۴۱ ریال رسیده است.
در گروه خودروسازی و ساخت قطعات پس از اینکه در روز سه شنبه اکثر نمادها با صف خرید همراه بودند، روز چهارشنبه اکثر نمادها در دامنه منفی ۴ تا ۵ درصد به کار خود پایان دادند. به نظر می رسد عملکرد سهامداران در این گروه روی به سفته بازی آورده است. به این صورت که در صف های فروش اقدام به خرید و در روز بعد در صف خرید سهم خود را عرضه می کنند.
همچنین شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران با نماد خاهن اعلام کرد صدور مجوز افزایش سرمایه ۵۰ درصدی این شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی مورد تائید سازمان بورس قرار گرفته است.
از خبرهای پیرامون این گروه می توان به مصاحبه مدیرعامل شرکت ایران خودرو هاشم یکه زارع در خصوص تولید محصولات جدید ایران خودرو بر اساس استاندارد یورو ۵ اشاره کرد.
در گروه اطلاعات و ارتباطات، نماد اپرداز پس از شفاف سازی در خصوص انعقاد قرارداد مهم ، با صف فروش و با قیمت ۸,۴۹۰ ریال بازگشایی شد و در انتها با افت قیمت منفی ۲ درصدی به کار خود پایان داد.
در پایان معاملات روز گذشته نماد معاملاتی شرکت های مارگارین جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت های مالی و فرآورده های غذایی و قند پیرانشهر جهت برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده مبنی بر انتخاب اعضاء هیئت مدیره متوقف گردید.

نماد معاملاتی شرکت نیروترانس‌ با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت ،متوقف گردید. طبق اطلاعیه روی سایت کدال نماد مذکور حداکثر تا ساعت ۱۰ روز معاملاتی شنبه بصورت حراج ناپیوسته و با محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد.

در گروه ماشین آلات برقی، در نماد بنیرو با افشای اطلاعات با اهمیت در روی سایت کدال، این شرکت با تعدیل مثبت سود پیش بینی شده ۱۰ درصد، سود پیش بینی شده هر سهم را ۳۸۶ ریال اعلام کرد. همچنین این شرکت اعلام کرد در گزارش ۹ ماهه خود اقدام به پوشش ۶۴ درصدی سود خود نموده است. این شرکت دلایل تعدیل مثبت خود را به علت تسعیر نرخ ارز اعلام نموده است. البته شایان ذکر است با توجه به رفتار سهامداران به نظر می رسد در صورت بازگشایی سهم در روزهای آینده، نماد شرکت با افت شدید قیمتی همراه باشد. شاید این روزها بهتر است نمادهای حاضر در بورس برای افزایش قیمت سهم خود بایستی گزارشات تعدیل منفی یا خنثی به بورس مخابره کنند.

در گروه بانکی، در نماد بانک گردشگری با نماد و گردش، حراج این بانک که قرار بود در ساعت ۱۵ انجام شود به دلایل نامعلوم و با دستور بانک مرکزی لغو گردید. لازم به ذکر است این بانک از تاریخ ۲۴/۵/۹۵ متوقف گردیده است.

در گروه پالایشی می توان از رکورد قیمت نفت اشاره کرد که در روز گذشته به رقم ۷۲ دلار رسیده است. از دلایل رشد قیمت نفت را می توان تنش های به وجود آمده در منطقه خاورمیانه در سوریه بین کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه و روسیه ذکر کرد. شرکت های حاضر در این گروه را شاید بتوان برندگان اصلی تک نرخی شدن ارز نامید. به این علت که سهام گروه های پالایشی ارز حاصل از صادرات خود را موظف بودند سابق بر این با قیمت ارز دولتی ۳۷۰۰ تومان به فروش برسانند و نمی توانستند با قیمت ارز آزاد، فعالیت کنند. امری که مدت ها باعث شد سود این شرکت ها کاهش پیدا کند. حال با افزایش نرخ ارز دولتی این شرکت ها نسبت به قبل از میزان سودآوری بیشتری بهره مند خواهند شد.

در خصوص صنعت مهم دارویی که مدت هاست از رونق افتاده است باید به این نکته اشاره کرد سهام های حاضر در این شرکت ها اثر تک نرخی شدن را باید به دقت در این صنعت بررسی کرد. امری که هنوز با توجه به قطعی نشدن قیمت ارز تک نرخی نمی توان به صورت دقیق در خصوص میزان سود و زیان سهام های حاضر در بورس تصمیم گیری کرد. شرکت های دارویی مواد اولیه خود را بر اساس ارز مبادله ای و تجهیزات و ماشین آلات خط تولید را بر اساس نرخ آزاد تامین می کنند. حال با حذف نرخ مبادله ای این شرکت ها بایستی با نرخ دولتی ۴۲۰۰ اقدام به تامین مواد اولیه کنند. از طرفی نیز خرید تجهیزات و ماشین آلات نیز با ارز ۴۲۰۰ تومان به جای ارز آزاد تامین خواهد شد. به نظر می رسد با توجه به این امر تفاوت چندانی در میزان سود و زیان این شرکت ها رخ ندهد. با توجه به افزایش هزینه های تولید ناشی از مواد اولیه به نظر می رسد در آینده قیمت محصولات دارویی از افزایش قیمت همراه باشد.

در گروه مسکن و انبوه سازی به نظر می رسد با توجه به رشد نرخ ارز فروشندگان فعلا در خصوص فروش مسکن دست نگه داشته اند. این روزها به علت رشد نرخ ارز شاهد افزایش قیمت مسکن در بعضی از مناطق هستیم. چیزی که به نظر می رسد در آینده افزایش قیمت مسکن به علت افزایش نرخ ارز دور از ذهن نباشد.
در خصوص کالاها و مواد اساسی هر چند که دولت اعلام کرده است که این محصولات تحت تاثیر افزایش نرخ ارز واقع نخواهند شد ولی قطعا قیمت این شرکت ها در آینده ای نزدیک شامل افزایش قیمت مصرف کننده خواهد شد. در صورت بروز این اتفاق سرمایه گذاری در این سهم ها می تواند سودآوری خوبی برای سهامداران همراه داشته باشد. به دلیل اینکه حاشیه سود این شرکت ها کم است، با افزایش نرخ فروش، میزان تعدیل سود این شرکت ها بسیار قابل توجه خواهد بود.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا