بیماری سلفی گرفتن
روانشناسی و موفقیت

بیماری سلفی گرفتن ! سلفی در این صورت یک اختلال روانی محسوب می‌شود!

فرهنگ خود مختاری و اعتیاد به رسانه‌های اجتماعی، در نهایت توجه روانشناسان را به خود جلب کرد و آن‌ها نیز تنها یک وضعیت روانی جدید که دچار اختلالات روحی بسیاری است را کشف کردند. بیماری سلفی گرفتن بیماری قرن حاضر به شمار می‌رود.

زمان مطالعه: ۱ دقیقه

فرهنگ خود مختاری و اعتیاد به رسانه‌های اجتماعی، در نهایت توجه روانشناسان را به خود جلب کرد و آن‌ها نیز تنها یک وضعیت روانی جدید که دچار اختلالات روحی بسیاری است را کشف کردند. بیماری سلفی گرفتن بیماری قرن حاضر به شمار می‌رود.

در عصر حاضر انسان به طور فزاینده ای به گوشی‌های موبایل نزدیک است. اعتیاد به این دنیای عجیب دیجیتال، نوعی بیماری محسوب می‌شود که البته با بسیاری از نرم افزارهای موجود شدت می‌گیرد.

به اشتراک گذاری عکس از گزینه‌های مثبت یا منفی این برهه به شمار می‌رود که هر کس به نوبه خود با کمک نرم افزارهای مختلف در آن مشترک می‌باشد. selfies یا عکاسی از نوع سلفی یک وضعیت رایج است که افراد دوستدار آن دیر یا زود به این وضعیت و این شیوه عامه پسند دچار خواهند شد.

بیماری سلفی گرفتن را بشناسیم

اصطلاح ” بیماری سلفی ” عنوانی بود که در سال ۲۰۱۴ در یک مقاله خبری توسط انجمن روانپزشکی امریکا به چاپ رسید. و از آن به بعد نیز به عنوان یک اختلال روانی شناخته شد. اما اکنون بیماری سلفی گرفتن یکی از هنرهای شناخته شده برای بیشتر افراد است واین حقیقت از داستان روزمره کمتر کسی به دور می ماند.

طبق گفته محققان دانشگاه ناتینگهام ترنت و دانشکده مدیریت تیاگاراجار در مدورای هند، بیماری سلفی، در واقع یک وضعیت کاملا طبیعی و واقعی است که حتی در مقیاس و نظر سنجی های مردم هم می تواند تعیین کننده فیلدهای مثبت یا منفی در پرونده شخصی افراد باشد.

سلفی زمانی اتفاق می افتد که فرد حداقل سه مرتبه در روز عزت نفس خود را زیر پا بگذارد. و این وضعیت را هر مرتبه در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارد.

البته اگر این عکس های گرفته شده روزانه، به صورت کاملا آنلاین به اشتراک گذاری در آید، نشان دهنده یک مشکل حاد اجتماعی است. و یا این که اگر فرد احساس غرور برای گرفتن عکس ها از خود نشان دهند و بیش از شش مرتبه در طی روز برای پیگیری آن‌ها به فیس بوک یا اینستاگرام مراجعه کند، بی شک مشکلات روانی او را دیر یا زود از پای در خواهد آورد.

یک بیماری خودخواهانه

بیماری سلفی گرفتن

تحقیقات گسترده ای برای مقابله با این بیماری حاد انجام شده است.

گروهی متشکل از ۲۰۰ شرکت کننده مورد آزمون های روان شناختی قرار گرفتند و نتایج به دست آمده را بر روی ۴۰۰ نفر از افرادی که تا حدی به این حالت دچار بودند تست کردند، تا اطمینان حاصل شود که ” سلفی ” یک بیماری حاد و جدی است.

نتایج به دست آمده نیز در مجله بین‌المللی سلامت روان و اعتیاد، در هند گرد آوری شد. مردمان هندی نیز با توجه به آزمایشات انجام شده بیشترین تعداد کاربران فیس بوک را داشتند. و البته از آمارهای شگفت انگیز این بود که بیشترین تعداد مرگ و میر ناشی از این گونه روش های  خود خواهی در کشور هند رخ می دهد. که تقریبا ۶۰ % کل آمار را تشکیل می دهند.

مرگ خود خواهانه به معنای مرگی است که در هنگام گرفتن سلفی، شخص به مرگ دچار می شود. یا شاید بتوان گفت که شخص هنگام مرگ از خودش سلفی می گیرد.

این مفهوم خودخواهی و غرور ممکن است با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی تکامل پیدا کرده و از فاکتورهایی شناخته شود که به طور بالقوه در درک چنین تعاملی بین کامپیوتر و یا دستگاه های تلفن همراه و انسان رخ می دهد.
با توجه به پیشرفت نرم افزار های روز دنیا و پیشرفت‌های سرعت دار تکنولوژی، می توان گفت انسان نیز در برابر رشد این بیماری قاصر است. و سلفی یکی از ابتدایی‌ترین بیماری‌های قرن حاضر است که تا چندی دیگر تمامی افراد را به خود مبتلا خواهد کرد.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا