1398-04-26
زندگی و سلامت

تاثیر سیگار بر جنین تکان دهنده و غیر قابل انکار است!

تاثیر سیگار بر جنین

سونوگرافی های بدست آمده از جنین های در حال رشد نشان می دهد که مادران سیگاری آسیب های فوق العاده خطرناک و جدی به جنین وارد می کنند

سیگار یکی از پر ضرر ترین ساخته های دست بشر است که هر ساله انسان به مضرات بیشتری از آن پی می برد. مادران بارداری که در طول دوران بارداری خود کم و بیش سیگار مصرف می کنند صدمات جبران ناپذیری به جنین خود وارد می کنند. در ادامه با مروری بر تاثیر سیگار بر جنین با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: دلیل سرطان زا بودن سیگار را اینجا بخوانید!

دستگاه سونوگرافی در طول دوران بارداری کمک بزرگی به کنترل و پیگیری سلامت جنین می کند. فن آوری پزشکی تصاویر آشکار و بسیار دقیقی از جنین تهیه کرده است که صدمات جدی سیگار را نشان می دهد. محققان با استفاده از اسکن وضوح بالای این عکسها به صورت ۴D به مقایسه دقیقی بین جنین ها پرداخته اند.

تاثیر سیگار بر جنین

فناوری کاملا علمی  ۴D پاسخی بسیار دقیق به حرکات ظریف و حتی رشد لحظه به لحظه جنین می باشد. طی یک مطالعه و تحقیق زنان بارداری که طی یک دوره سه ماهه مورد آزمایشات قرار گرفته اند نشان می دهد:

بیشتر بخوانید: خطرات مصرف قلیان بیشتر است یا سیگار؟ تنباکو یا نیکوتین؟

بیشتر بخوانید: خطر تنهایی از سیگار کشیدن و چاقی بیشتر است!

از تاثیر سیگار بر جنین می توان به این مورد اشاره کرد که مادران سیگاری در طول دوره بارداری خود  تغییرات نا به هنجاری بر روی وضعیت سلامتی جنین وارد می کنند. تصاویر و فیلمهای به دست آمده از جنین ها نشان دهنده تغییرات محسوس در حرکات دهان و  دست جنین می باشد.

میزان استرس و همچنین افسردگی که طبق حرکات جنین کشف شده نیز در مادران سیگاری بسیار بالاتر می باشد.

بیشتر بخوانید: خطر شوینده های شیمیایی خانگی برای ریه ها بیشتر از سیگار است!

mother-smoking

عوارض سیگار در بارداری

تحقیقات راجع به تاثیر سیگار بر جنین نشان می دهد که حرکات تنفسی و رشد بالندگی ریه جنین در مادران سیگاری با تاخیر صورت می گیرد. مادران سیگاری  آسیب هایی عمیق به بافت ریه و به خصوص مغز جنین وارد می کنند.

این عمل سبب می شود درصد به وجود آمدن شکاف لب و همچنین معلولیت بسیار بالا رود. از دیگر آسیب هایی که سیگار در دوران بارداری ایجاد می کند معلولیت های متفاوت نوزادان است. از هر پنج نوزادی که مادران سیگاری داشته اند یک نفر وزن بسیار کم و نامناسبی هنگام تولد خواهد داشت. حتی در این جور مواقع  خطر تولد نوزاد مرده نیز بسیار زیاد می شود.

بیشتر بخوانید: چگونه با نوجوان سیگاری و قلیانی صحبت کنیم ؟

بیشتر بخوانید: جایگزین سیگار به نام برگ کراتوم را بشناسید!

افسردگی جنین

در ادامه بررسی های تاثیر سیگار بر جنین دانشمندان به تازگی توانسته اند میزان استرس و افسردگی را نیز در جنین بررسی کنند. سطح استرس و افسردگی مادر به  راحتی به جنین منتقل  خواهد شد. استرس مادران در جنبش اندام های فوقانی جنین تاثیرات بسزایی دارد. استرس سبب بهم خوردن تعادل بیوشیمیایی در رحم شده و اختلالات تکاملی در جنین ایجاد می کند.

طی تحقیقات برای ارزیابی تاثیر سیگار بر جنین تغییرات حرکات دهان یکی از نشانه های بروز افسردگی در جنین است. جنین هایی که مادران سیگاری دارند حرکات لمسی به خصوص  در ناحیه صورت و دهان دچار مشکل هستند. با در نظر گرفتن میزان اثرات مخرب سیگار بر روی جنین دارد، ترک سیگار در دوران بارداری بهترین گزینه می باشد.

مضرات سیگار نه تنها برای جنین بلکه برای مادر نیز بسیار جدی و خطرناک محسوب می شود.

بیشتر بخوانید: هرگز وارد اتاقی که در آن سیگار و قلیان کشیده شده نشوید، به این دلیل!

بیشتر بخوانید: آیا سیگار الکترونیک می تواند جایگزین سیگار شود؟

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا