1397-12-28
موسیقی

جشنواره موسیقی فجر ۹۶ ؛ “در روزهای پایانی جشنواره چه می‌گذرد؟”

جشنواره موسیقی فجر ۹۶

در آخرین روز اجراهای سالن ایرانیان با اجرای گروه “بمرانی” و “امید نعمتی” به پایان می‌رسد. بمرانی که تاکنون دو آلبوم موسیقی “مخرج مشترک” و “گذشتن و رفتن پیوسته” را منتشر کرده است در سانس ابتدایی با مخاطبانش دیدار می‌کند. در سانس دوم امید نعمتی نخستین تجربه اجرای انفرادی‌اش را در جشنواره موسیقی فجر رقم می‌زند و بدین ترتیب پرونده‌ی جشنواره‌ی سی و سوم بسته می‌شود.

در نهمین روز از برگزاری سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در روز پنج‌شنبه ۲۸ دی ماه، ۱۰ گروه اجرایی فعال در سبک‌ها و گونه‌های مختلف موسیقایی برنامه‌های خود را در تالارهای مختلف ارائه می‌دهند:

در “تالار وحدت” “مانو کچه” از فرانسه روی صحنه می‌رود. او یکی از نوازندگان سرشناس موسیقی جز است. کچه که تاکنون شش آلبوم موسیقی منتشر کرده است، جز درامز را در تالار وحدت طنین‌انداز می‌کند. در سانس دوم تالار وحدت “ارکستر سمفونیک تهران” روی صحنه می‌رود. ارکستر سمفونیک تهران به رهبری “شهرداد روحانی” آخرین اجرای خود را در تالار وزارت کشور برگزار کرده بود.

در سانس ابتدایی “تالار رودکی” شاهد اجرای ویژه خواهد بود و پس‌از آن گروه “موسیقی مهتاب” روی صحنه می‌رود. “احسان ذبیحی‌فر” آهنگسازی و سرپرستی این گروه را بر عهده دارد و “مجتبی عسگری” خواننده‌ی این گروه است.

در “برج آزادی” دو گروه موسیقی “گره” و “دال” در این روز به ترتیب در سانس اول و دوم کنسرت دارند. گره راک را در برج آزادی به گوش می‌رساند. گروه موسیقی دال در حالی در این جشنواره حضور پیدا می‌کند که در سى و دومین جشنواره‌ی موسیقى فجر برنده‌ی لوح تقدیر “بهترین موسیقی تلفیقی سال” و همچنین کاندید “جایزه‌ی باربد” در بخش آهنگسازى شد.

در “فرهنگسرای نیاوران” گروه موسیقی بربط‌ نوازی شهرام غلامی در سانس اول روی صحنه می‌رود و پس از آن گروه مهرنیا به اجرای موسیقی خود می‌پردازد. مهران مهرنیا سرپرستی و آهنگسازی این گروه را عهده‌دار است.

در “سالن ایرانیان” دو خواننده‌ای که به‌تازگی اجرای صحنه‌ای را آغاز کرده‌اند برای نخستین بار در جشنواره موسیقی فجر اجرا می‌کنند. در ابتدا “علیرضا طلیسچی” با مخاطبانش در قالب جشنواره دیدار می‌کند و در ادامه امیرعباس گلاب سانس دوم اجرای پاپ سالن ایرانیان را به خود اختصاص می‌دهد.

 آخرین روز جشنواره روز جمعه ۲۹ دی ماه در تالار وحدت با اجرایی از ایتالیا و ارکستر سمفونیک تهران به پایان می‌رسد. در سانس نخست، “فرانچسکو کفیسو” موسیقی جز را با ساز ساکسیفون روی صحنه می‌برد و پس از اجرای او در سانس دوم، ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی دومین اجرای خود را در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر برگزار می‌کند.

در تالار رودکی نیز مانند تالار وحدت در سانس نخست آخرین روز جشنواره از موسیقی ایتالیا میزبانی می‌کند و  لوکا چیارلا به اجرا پرداخت. در قسمت دوم هم نوازان دلگشا کنسرت خود را در این جشنواره برگزار کردند. سیامک جهانگیری سرپرست این گروه است.

در برج آزادی آهنگساز موسیقی مهیار علیزاده “تکرار نامنظم بی تو” را به گوش مخاطبان می‌رساند. اجرای “تکرار نامنظم بی تو” پیش از این در دوم دی‌ماه پیش روی مخاطبان قرار گرفته است. کنسرت گروه کماکان در سانس دوم آخرین اجرای این جشنواره در برج آزادی است.

در این روز فرهنگسرای نیاوران شاهد دو اجرای دو نوازی و رسیتال پیانو بود. در ابتدا “پری‌چهر خواجه” و “بهنام معصومی” به دو نوازی می‌پردازند و سپس رسیتال پیانو برگزار می‌شود. در این رسیتال “اکی سوگی یاما” از ژاپن به هنرنمایی پرداختند.

در آخرین روز اجراهای سالن ایرانیان با اجرای گروه “بمرانی” و “امید نعمتی” به پایان می‌رسد. بمرانی که تاکنون دو آلبوم موسیقی “مخرج مشترک” و “گذشتن و رفتن پیوسته” را منتشر کرده است در سانس ابتدایی با مخاطبانش دیدار می‌کند. در سانس دوم امید نعمتی نخستین تجربه اجرای انفرادی‌اش را در جشنواره موسیقی فجر رقم می‌زند و بدین ترتیب پرونده‌ی سی و سومین جشنواره موسیقی فجر بسته می‌شود.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا