1398-03-04
موسیقی

جشنواره موسیقی فجر ؛ نگاهی به برنامه‌های ۲۵، ۲۶، ۲۷ دی ماه ۹۶

جشنواره موسیقی فجر

در ششمین روز از برگزاری “سی و سومین جشنواره‌ی موسیقی فجر” در روز دوشنبه ۲۵ ام دی ماه، ۹ گروه اجرایی فعال، در سبک‌ها و گونه‌های مختلف موسیقایی برنامه‌های خود را در تالارهای مختلف ارائه کردند.

در ششمین روز از برگزاری سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در روز دوشنبه ۲۵ ام دی ماه، ۹ گروه اجرایی فعال، در سبک‌ها و گونه‌های مختلف موسیقایی برنامه‌های خود را در تالارهای مختلف ارائه کردند.

در “تالار وحدت” ساعت ۱۸:۳۰ “ارکستر ملّی” به رهبری “فریدون شهبازیان”، خوانندگی “محمد معتمدی” به روی صحنه رفت. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه معاون هنری خود به تماشای ارکستر ملّی نشست. در ساعت ۲۱:۳۰ در این سالن “سور”، “حسام الدین سراج” و “مجید مولانیا” بر روی صحنه رفتند.

در “تالار رودکی” ساعت ۱۸:۳۰ برگزیدگان “جشنواره‌ی جوان” به روی صحنه رفتند و به ارائه‌ی آثار موسیقیایی خود پرداختند. سال گذشته نیز برگزیدگان جشنواره‌ی جوان در دو بخش دستگاه ماهور و همایون نواختند. در ساعت ۲۱:۳۰ نیز “موسیقی شش اقلیم” به اجرای موسیقی در جشنواره موسیقی فجر پرداختند.

در “برج آزادی” ساعت ۱۸:۳۰ “گروه جالبوت” از موسیقی جنوب ایران نواخت. این گروه فعالیت خود را از سال ۱۳۹۳ در بندرعباس آغاز کرده و اجراهای مختلفی تا به حال داشته است. در ساعت ۲۱:۳۰ “ابراهیم علوی” نیز روی صحنه رفته و موسیقی جنوب را ارائه کرد.

در “فرهنگسرای نیاوران” ساعت ۱۸:۳۰ “بینتا ساسو” (سنگال) و در سانس دوم ساعت ۲۱:۳۰ “گروه پرنیا”، “علی جهاندار” خواننده‌ی گروه، “حسین پرنیا” سرپرست و آهنگساز پرنیا بر روی صحنه رفتند.

دو سانس “سالن همایش ایرانیان” نیز به بهنام بانی اختصاص داشت کسی که امسال برای نخستین بار در این جشنواره حضور دارد. در این سالن در طی این چند شب کنسرت‌های پاپ برای مخاطبانش به اجرای موسیقی در جشنواره موسیقی فجر پرداختند.

در روز سه‌شنبه ۲۶ ام دی ماه سبکی از موسیقی مردمی به نام “فادو” در تالار وحدت شنیده شد. “ریکاردو ریبرو” که یک هنرمند پرتغالی است موسیقی خود را در این سبک ارائه کرد. پس از اجرای ریبرو پرتغالی مخاطبان به تماشای اجرای “ارکستر نغمه باران” نشستند. “نزهت امیری” رهبر این ارکستر است و “علی امیر قاسمی” در این کنسرت خواند.

در تالار رودکی دو “ارکستر مجلسی ایران” و “ارکستر صدا و سیما” به اجرا پرداختند. “منوچهر صهبایی” رهبری ارکستر مجلسی ایران را عهده‌دار است و ارکستر صدا و سیما را “سهراب کاشف” رهبری می‌کند.

ساعت ۱۸:۳۰ در برج آزادی “گام” روی صحنه رفت و مخاطبان گوش به موسیقی آن‌ها گوش سپردند. پس از گام گروه موسیقی “داتار” در سانس دوم اجرا داشت. داتار به سرپرستی “اشکان فلاحتگر” نخستین کنسرت رسمی‌اش را در سی وسومین جشنواره موسیقی فجر تجربه کرد.

فرهنگسرای نیاوران تنها در سانس دوم از مخاطبان موسیقی فجر میزبانی کرد. ساعت ۲۱:۳۰ گروه موسیقی “وحید اسداللهی” برنامه‌ی خود را اجرا کرد. “وحید اسداللهی” نوازنده‌ی نقاره است و از چهره‌های موسیقی آذری به حساب می‌آید.

در سالن ایرانیان دو گروه موسیقی که به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند به جشنواره‌ی فجر آمدند. در سانس ابتدایی این روز، گروه موسیقی “ماکان” با مخاطبان خود دیدار کردند و در سانس دوم گروه موسیقی “پازل” که متشکل از “علی رهبری” و “آرین بهاری” است، نخستین تجربه‌ی حضور خود را در جشنواره موسیقی فجر رقم زدند.

چهارشنبه ۲۷ ام دی ماه در تالار وحدت “همایون سخی” موسیقی افغانستان را به ایران می‌آورد. پس از این‌ که موسیقی افغانستان برای مخاطبان اجرا شد نوبت به اجرایی متعلق به گروه “تاروپود” می‌رسد. تاروپود نام جدیدترین اثر “حمید متبسم” با خوانندگی “وحید تاج” است.

در تالار رودکی صربستان با گروه موسیقی “رنسانس” در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر شرکت می‌کند. این گروه قدیمی‌ترین گروه حرفه‌ای جنوب شرقی اروپا است و بیشترین اجراها را در این قاره داشته است. پس از اجرای این گروه موسیقی با سابقه گروه موسیقی “نقش”  آثارش را ارائه می‌کند. نقش به سرپرستی و آهنگسازی “امیر شریفی” و با خوانندگی “مهدی امامی” روی صحنه حاضر می‌شود.

برج آزادی دو سانس این روز را به گروه موسیقی “داماهی” اختصاص داده است. داماهی در برج آزادی به سرپرستی “دارا دارایی”، نوزانده‌ی باس، به اجرای خود می‌پردازد. این گروه با هدف تولید موسیقی با رویکردی آزادانه در تلفیق اِلمان‌های موسیقی محلّی ایران به‌ ویژه موسیقی سواحل جنوب ایران، جَز، رگه، فلامنکو، آفرو، لاتین، فانک، موسیقی هند و … به ساخت و تولید اولین آلبوم خود اقدام نموده است.

در فرهنگسرای نیاوران گروه موسیقی امین غفاری نخستین اجرای این روز را به خود اختصاص داده است. این نوازنده‌ی ویولن در حالی گروه خود را روی صحنه می‌برد که چندی پیش کنسرت موسیقی کلاسیک خود را در تالار وحدت برگزار کرده است. در سانس دوم این روز نیز “تریو شوسون” از موسیقی فرانسه می‌نوازد.

دو سانس سالن ایرانیان به سیروان خسروی تعلق دارد. این خواننده در جشنواره موسیقی فجر شرکت نداشته است.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا