1398-04-26
زندگی و سلامت

دلیل سرطان زا بودن سیگار را اینجا بخوانید!

سیگار عامل اصلی سرطان است؛ چگونه سیگار موجب سرطان می شود؟

خبر خوب این است که بسیاری از این مرگ و میرها با ترک سیگار قابل پیشگیری هستند.

سیگار تا به حال یکی از غیر قابل پیشگیری ترین عاملان سرطان است. به لطف تحقیقات گسترده دانشمندان ارتباط میان سیگار و سرطان کاملا روشن و غیر قابل انکار است. سیگار در حال حاضر یک پنجم از کل میزان مرگ و میر در جهان را به خود اختصاص داده است و متاسفانه در قرن ۲۰ عامل مرگ بیش از ۱۰۰ میلیون نفر بوده است و پیش بینی می شود که بیش از یک میلیارد نفر در قرن ۲۱ با توتون و تنباکو خواهند مرد. در ادامه با مروری بر دلیل سرطان زا بودن سیگار با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: خطرات مصرف قلیان بیشتر است یا سیگار؟ تنباکو یا نیکوتین؟

بیشتر بخوانید: خطر تنهایی از سیگار کشیدن و چاقی بیشتر است!

خبر خوب این است که بسیاری از این مرگ و میرها با ترک سیگار قابل پیشگیری هستند.

دلیل سرطان زا بودن سیگار

دلیل سرطان زا بودن سیگار

دلیل سرطان زا بودن سیگار

پیش از مرور دلیل سرطان زا بودن سیگار باید گفت در حال حاضر بیش از چهار پنجم سرطان ها در بریتانیا سرطان ریه است که بیشترین آمار مرگ و میر در جهان نیز مربوط به سرطان ریه می باشد.  توتون و تنباکو خطر ابتلا به انواع سرطان ها مانند حلق و گلو، مری، تخمدان و رحم، ، مثانه، پانکراس، کلیه، کبد، معده، روده، بینی و سینوس و برخی از انواع سرطان خون را افزایش می دهد. همچنین شواهدی وجود دارد که سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: خطر شوینده های شیمیایی خانگی برای ریه ها بیشتر از سیگار است!

چرا سیگار اعتیاد آور است؟

برای بررسی دلیل سرطان زا بودن سیگار باید گفت سیگار حاوی ماده ای به نام نیکوتین است. این ماده اعتیاد آور در کمتر از ۲۰ ثانیه پس از استنشاق دود سیگار به مغز می رسد. نیکوتین دقیقا مانند هروئین و کوکائین موجب اعتیاد می شود با این تفاوت که اعتیادی سخت تر از آن ها را در بدن فرد به وجود می آورد و به طور کلی سیستم عصبی فرد را تحت کنترل خود می گیرد. بنابراین اگر فردی اولین سیگار را کشید احتمال این که بتواند آن را ترک کند سخت می شود و به همین دلیل است که خیلی از افراد سیگاری در ترک سیگار بسیار عاجزند.

بیشتر بخوانید: چگونه با نوجوان سیگاری و قلیانی صحبت کنیم ؟

بیشتر بخوانید: جایگزین سیگار به نام برگ کراتوم را بشناسید!

سیگار بر کدام قسمت بدن انسان تاثیر می گذارد؟

سیگار وارد جریان خون می شود و متاسفانه به کلیه نقاط بدن می رود. بنابراین سیگار عامل بیش از ۱۴ نوع سرطان و انواع بیماری های قلبی و عروقی و انواع بیماری های تنفسی است.

چگونه سیگار موجب بروز سرطان می شود؟

در ادامه مرور دلیل سرطان زا بودن سیگار باید گفت متاسفانه سیگار موجب آسیب به DNA  می شود. و این آسیب دقیقا به ژنی وارد می شود که مسئولیت تقسیم سلولی و پیشگیری از سرطان را دارد. وجود مواد شیمیایی مختلف از جمله بنزن، پلونیوم ۲۱۰ ، benzo(a)pyrene و نیتروسامین از عاملان اصلی آسیب به DNA هستند. متاسفانه موادی مانند کروم موجب تشدید و احتمال آسیب رسانی بیشتر به ژن ها را فراهم می کنند و مواد سمی بیشتری می سازند که احتمال سرطانی شدن سلول ها را بیشتر و بیشتر می کند.

بیشتر بخوانید: هرگز وارد اتاقی که در آن سیگار و قلیان کشیده شده نشوید، به این دلیل!

بیشتر بخوانید: آیا سیگار الکترونیک می تواند جایگزین سیگار شود؟

چه مدت طول می کشد که سیگار به سرطان بینجامد؟

سال ها طول می کشد تا سیگار موجب آسیب رسانی به DNA شود. بدن ما طوری طراحی شده است که در برابر آسیب های کوچک مقاومت می کند ولی وقتی آسیبی بیش از اندازه به بدن برسد بدن دیگر توانایی مقاومت ندارد. مواد شیمیایی موجود در سیگار در حدی است که بدن نمی تواند در برابر آسیب های ناشی از آن ها مصون بماند. هر ۱۵ سیگاری که فرد می کشد موجب ایجاد آسیب به DNA  و ایجاد سلول سرطانی می کند. بنابراین کاملا واضح است که چرا باید هر چه زودتر سیگار را ترک کنید.

بیشتر بخوانید: روش های علمی ترک سیگار که دانشمندان به شما پیشنهاد می‌دهند!

چگونه سیگار موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود؟

در ادامه مرور دلیل سرطان زا بودن سیگار باید گفت بدن افرادی که سیگاری هستند کمتر از افراد سالم قادر به کنترل مواد شیمیایی سمی است. مواد شیمیایی موجود در دود سیگار مانند کادمیوم پروتئین های پاکسازی بدن به نام آنزیم های پاک کننده را از بین می برند و با نبود این آنزیم ها بدن قادر نخواهد بود که مواد شیمیایی سمی را پاک کند. از طرفی با ضعف سیستم ایمنی بدن ما قادر به سرکوب سلول های سرطانی نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: سرطان ریه در افراد غیر سیگاری به این دلایل است؛ مهمترین علل ابتلا به سرطان ریه را بشناسید

بیشتر بخوانید: ریه سیگاری ها پس از ترک سیگار چه وضعی خواهد داشت؟

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا