1398-03-28
روانشناسی و موفقیت

تاثیر شبکه های اجتماعی بر افسردگی و اضطراب

تاثیر شبکه های اجتماعی بر افسردگی

طبق تحقیقات به عمل آمده تاثیر شبکه های اجتماعی بر افسردگی بسیار زیاد است و استفاده از رسانه های دیجیتالی خطر ابتلا به افسردگی را در میان بزرگسالان بسیار بالا برده است در صورتی که ابتدای امر قرار بر این بود که این رسانه های اجتماعی وسایل ارتباط جمعی باشند.

طبق تحقیقات به عمل آمده تاثیر شبکه های اجتماعی بر افسردگی بسیار زیاد است و استفاده از رسانه های دیجیتالی خطر ابتلا به افسردگی را در میان بزرگسالان بسیار بالا برده است در صورتی که ابتدای امر قرار بر این بود که این رسانه های اجتماعی وسایل ارتباط جمعی باشند. افرادی که در گوشی های هوشمند یا تبلت های خود بیش از هفت رسانه اجتماعی دارند، سه برابر بیشتر از دیگران خطر مبتلا شدن به افسردگی در کمین آنها است. افسردگی و اضطراب در پس پرده استفاده زیاد این رسانه های اجتماعی است.

بیشتر بخوانید: ارتباط عکس پروفایل با شخصیت افراد

بیشتر بخوانید: نشانه های بیماری خودشیفتگی یا نارسیسیم این بیماری روحی پنهان را بشناسید

تاثیر شبکه های اجتماعی بر افسردگی

تعدد نرم افزارهای دنیای مجازی

تاثیر شبکه های اجتماعی بر افسردگی

هر روز به تعداد برنامه های ارتباط جمعی دیجیتالی افزوده می شود. تاثیر شبکه های اجتماعی بر افسردگی این است که میزان استفاده شخصی از این رسانه ها رابطه مستقیم با شدت افسردگی و اضطراب در اشخاص دارد. این تحقیق و نظریه به قدری قوی می باشد که پزشکان می توانند در روند درمان بیماری های روحی روانی مراجعین خود از پلت فرم های متعدد و مشاوره آنها در این زمینه بهره مند شوند. هر چند که نمی توان گفت به دنبال پیدایش رسانه های اجتماعی مختلف افسردگی بروز می کند ولی به راحتی می توان گفت تاثیر شبکه های اجتماعی بر افسردگی می تواند دلیل محکمی در بروز افسردگی باشد.

بیشتر بخوانید: ارتباط افسردگی و فیلترهای اینستاگرام

بیشتر بخوانید:  تاثیر شبکه های اجتماعی بر زنان و اعتماد به نفس و سلامت روانی آنان!

سیستم عامل های محبوب و افسردگان

در حال حاضر فیس بوک، یوتیوب، توییتر، گوگل پلاس و اسنپ چت و چند مورد دیگر از یازده رسانه به روز و مورد استفاده هستند. طی تحقیقات کسانی که از هر ۱۱ سیستم عامل محبوب استفاده می کنند سه برابر بیشتر از دیگران دچار علائم افسردگی هستند.

بیشتر بخوانید: تاثیرات مخرب اینستاگرام و تکنولوژی بر سلامت روانی فرزندان شما و جوانان

محققان در ادامه این آزمایشات به دنبال عوامل دیگری همچون افسردگی، اضطراب، نژاد، جنسیت، وضعیت ارتباطات، درآمد خانوار نیز هستند تا شاید دخیل بودن تاثیر شبکه های اجتماعی بر افسردگی نیز مشخص شود. ممکن است افرادی که هم از افسردگی و هم از اضطراب رنج می برند تمایل به استفاده از طیف وسیع تری از رسانه های اجتماعی داشته باشند. به احتمال قوی این دسته از افراد به دلیل افسردگی زیاد به اضطراب نیز دچار شده اند.

بیشتر بخوانید: نشانه های اعتیاد به شبکه های اجتماعی

بیشتر بخوانید: بیماری سلفی گرفتن : سلفی در این صورت یک اختلال روانی محسوب می‌شود!

مبتلا به افسردگی

افرادی که به اضطراب ناشی از افسردگی مبتلا می شوند معمولا یک سری فرضیات فرهنگی، خصیصه های ذاتی و حرکات زمانی مشخص در استفاده از رسانه های اجتماعی دارند. این حالات به خودی خود می تواند به خلق و خوی منفی و سلب عواطف منجر شود.

این برنامه های ارتباطی پیشرفته با گزینه های عالی و مدرن فرصت بیشتری برای وقت گذرانی های مکرر می طلبد و سبب استفاده بیشتر و بیشتر از این ناهنجاری می شود. تاثیر شبکه های اجتماعی بر افسردگی و اضطراب انکار ناپذیر است و استفاده بیش از حد از دنیای مجازی بهداشت روانی را تحت تاثیر خود قرار داده و مشکل ساز می شود. این برنامه ها مداخلاتی در آموزش ایجاد می کنند که جبران پذیر نیست و این عادت روزانه به یک نوع عادت همیشگی تبدیل خواهد شد. در پی آن مشکلاتی در خلق و خو پیش خواهد آمد و بی شک افسردگی یکی از مشکلات این مسیر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تاثیر فضای مجازی بر خانواده : آیا روابط مجازی سالمی دارید؟

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا