1397-11-30
دانستنی‌های سلامتی

شروع چاقی با رژیم بدون دارچین !

دارچین

اگر عاشق دارچین هستید، می‌توانید در وعده‌های غذایی خود تغییراتی سودمند ایجاد کنید. تحقیقات جدید نشان می ­دهند که این ادویه محبوب باعث افزایش متابولیسم در سلول­های چربی موش و انسان می­ شود.
طی مطالعه ای منتشر شده در مجله Metabolism، محققان دانشگاه میشیگان اثرات سینامالدئید-روغنی ضروری که طعم دارچین را می آفریند را روی سلول­های چربی گرفته ­شده از موش، و همچنین سلول­ های چربی گرفته­ شده از انسان آزمایش کردند.

آنها دریافتند که قرارگرفتن بدن در معرض روغن دارچین سبب می ­شود که سلول­های موش و انسان از طریق فرآیندی به نام ترموژنز شروع به سوزاندن کالری کنند. یک بررسی دقیق­ تر نشان داد که این روغن فعالیت ژن­ های متعدد آنزیم­ ها و پروتئین­ هایی را که باعث بالا رفتن متابولیسم چربی می­ شوند را افزایش می­ دهند.
سلول­ های چربی که ادیپوسیت هم نامیده می­‌شوند، انرژی را به شکل لیپیدها ذخیره می­ کنند.

اگر عاشق دارچین هستید، می‌توانید در وعده‌های غذایی خود تغییراتی سودمند ایجاد کنید. تحقیقات جدید نشان می ­دهند که این ادویه محبوب باعث افزایش متابولیسم در سلول­های چربی موش و انسان می­ شود.

طی مطالعه ای منتشر شده در مجله Metabolism، محققان دانشگاه میشیگان اثرات سینامالدئید-روغنی ضروری که طعم دارچین را می آفریند  را روی سلول­های چربی گرفته ­شده از موش، و همچنین سلول­ های چربی گرفته­ شده از انسان آزمایش کردند.

آنها دریافتند که قرارگرفتن بدن در معرض روغن دارچین سبب می ­شود که سلول­های موش و انسان از طریق فرآیندی به نام ترموژنز شروع به سوزاندن کالری کنند. یک بررسی دقیق­ تر نشان داد که این روغن  فعالیت ژن­ های متعدد آنزیم­ ها و پروتئین­ هایی را که باعث بالا رفتن متابولیسم چربی می­ شوند را  افزایش می­ دهند.

سلول­ های چربی که ادیپوسیت هم نامیده می­‌شوند، انرژی را به شکل لیپیدها ذخیره می­ کنند.

شروع چاقی با رژیم بدون دارچین

دارچین

از نقطه نظر تکاملی این انرژی ذخیره­ شده می­‌تواند در طول دوره­ کاهش یا کمبود رژیم غذایی، مورد استفاده قرار گیرد. یا در طی ماه­ های سرد در بدن گرما ایجاد کند.

اما در حالتی که هم مواد غذایی و هم گرما زیاد باشد انرژی ذخیره ­شده اغلب جایی برای فعالیت ندارد و می­ تواند به افزایش وزن ناخواسته منجر شود. جونو وو، نویسنده مقاله و استادیار پژوهشی موسسه Life Sciences دانشگاه میشیگان، می­گوید: ” مصرف دارچین به طور منظم ممکن است یکی از راه­هایی باشد که سلول­ های چربی برخی از آن انرژی را به جای انباشتن، بسوزانند.”

این مطالعه به بررسی اثر دارچین به طور مستقیم روی ادیپوسیت­ ها می پردازد. تحقیقات بسیاری نیاز است تا متوجه شویم که دارچین در زندگی واقعی مردم چه نوع تاثیر دقیقی دارد و افزایش ترموژنز واقعا به چه معناست وو می­گوید: هنوز هم برای تعیین یک دوز مؤثر بسیار زود است.

وو می­گوید: ” استفاده پودر دارچین ممکن است برای نشان­ دادن اثرات فوری و قابل­ اندازه ­گیری متابولیسم کافی نباشد. با این حال، ما حدس می­زنیم که شما مجبور نیستید یک باره مقدار زیادی دارچین بخورید. اگر هر روز آن را مصرف کنید اثر انباشتی پدید خواهد آمد  و در طول زمان، شما به این مزایا دست پیدا می کنید. ”

این اولین مطالعه نیست که نشان می­‌دهد دارچین ممکن است اثرات مفیدی بر روند متابولیک بدن داشته باشد. تحقیقات دیگر نشان داده­ اند که این ادویه از موش­ها در برابر چاقی و ازدیاد قند خون محافظت می ­کند، و این به میزان پایین قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ مربوط می­ شود.

به این ترتیب توصیه می شود که کمی بیشتر از قبل از دارچین استفاده کنید.

 

هادی رجب­لو

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا